Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Diskuze

Dymnik (hodnocení, recenze)

Ale je tu ještě jedna věc, které jsem si všiml již u promo videí a sice, že titulky neodpovídají  . Ve filmu s titulky je tak "hospodine odspusť nám..." a v dabingu "Bože odpusť nám...".

Proto bych uvítal kdyby někdo mohl potvrdit či vyvrátit toto:  cesta kolem stromu oběšenců titulky-"To bys neudělal" a dabing- "To by neudělal". Díky.

na příspěvěk reagoval Helo

Paráda.

"Akorát jsem si teda myslela, že když to Thorakovi řekl tak ho Thorak zabije a ono nic". Já na to: "kdo je Thorak?" a zdruhé strany pokoje se ozvalo "poskok Zikmunda"...no vida. Stačí to říct Česky a hned vím o koho jde 😆

Dymnik (hodnocení, recenze)

Tak sem hodím další hodnocení:

1. Viděno 15+ s titulky "mohl bych to vidět klidně znova". Podruhé dabing 12+ a prý super.

"Při čtení titulků jsem měl problém s  pochopením co kdo říká."

2. Něžné pohlaví hodnotí jako super a klidně 5/5. Pokud se prý člověk přenese přes "kostymérnu", absenci helem a dalších detailů,  tak příběh dobrý a byla i nějaká ta slza (Boreš a Kateřina). Dokonce ani nepřišlo, že zdlouhavě běhali po lese. "Mohla za to Kateřina, která se chovala jako potrhlá "

"Když tam půjdeš s tím, že se půjdeš podívat na film tak je to dobrý. Ale musíš tam jít oproštěn od toho co mohlo a nemohlo být v našem středověku jinak  jsi v pr...i."

Z toho mi vyplývá jedno. Neměl jsem asi vůbec chodit na 15+ s titulky (stačilo nebýt takový puntičkář a trvat na projekci a shlédnutí v den premiéry), kdy byla dostupná jen verze 15+ s titulky. Titulky byla pravděpodobně roztříštěna moje pozornost a odvedla pozornost od příběhu, který jsem tak asi ne zcela pochopil stejně jako dialogy.

Když se nyní dívám do programu objevila se tam večer verze dabing 15+, takže si to budu muset dát buď  znovu a nebo si prostě počkám až to vyleze na DVD.

Svoje hodnocení zatím měnit nehodlám a vím, že z již zde zmíněných důvodů to nikdy nebude mít více než 3/5.

Dymnik

Nemluvě o tom, že tato zbraň byla pro odzbrojení čí spíš zschycení užších novější zbraní typu kord, rapír ajn. Meč z počátku 15.století by tam normálně ani nevklouzl v zápalu boje. No (tragi)komedie.  A mr. Jákl vám vysvětlí, že i Gibson ve Statečném srdci byl pomalován modře, tak proč by tam nemohla být taková zbraň. Prostě umělecká licence. Musí se smát... Ne, musím plakat.

Jarin69

Ano, myslím. Však jsem to i uvedl. Degenbrecher nebyl však používaný až v 17. století ,ale již dříve ve století 16. Rozšířil se ze Španělska. Jenže ten měl ještě masivní záštitu. Byla to v podstatě levoruční dýka. Osobně si neumím představit bojovat takovou zbraní bez záštity proti meči v době, kdy se meč k boji užíval. To si říká o useknutou ruku v zápěstí. Více než cokoliv jiného mi tak to co je ve filmu připomíná právě rambo nuž. Jen mu chybí ještě kompas místo hlavice 😃

na příspěvěk reagoval Gig

Dymnik (hodnocení, recenze)

"Tradované použití vozů naplněných kamením, jež měli orebité pouštět ze svahu do řad koaličního vojska, je třeba považovat za silně nepravděpodobné. Ze všech kronikářských zpráv o bitvě jej uvádí pouze jedna ve Starých letopisech českých, jež je ovšem mladšího data. K tradování této historky v pozdějších staletích snad mohla přispět i iluminace z dobového vojenského traktátu Bellifortis (c. 1405), na níž se bojovník chystá svrhnout vůz s kamením na ozbrojence pochodující roklinou."

Gig

"Jestliže by Vaší Milosti bylo potřebí k boji s nepřáteli vašimi, takto se rač připravit a boj postaviti, aby k tisíci vozuov 20 tisíc branných lidí bylo"

Václav Vlček z Čenova- Nauka o šikování jízdních, pěších i vozů

Tolik ke slovům historika Čechury o počtech a velikosti bitev. Stejně tam mají hodně z pozdějších dob, tak jistě nevadí, že i Vlček žil později 😛

Gig

Přesně tak. Nejvíc mě pobavilo když mi potvrdil, že ve filmu jsem opravdu viděl tehdejší snipery. Rovněž sklepení a povel "kryj nás" byl úlet. Kovář vyrobil to co bylo objednáno, ale zaujal mě ten dural. Mimochodem také tam jasně řekl, že celé si to rozhodl pan Jákl a že by se dalo vyrobit určitě něco lepšího. Však byl Žižka už v druhé pol. XV. století zobrazován nikoliv s palcátem, ale s válečným  kladivem.  V době stále většího pokrytí těla plechy je jasné, že se lidé  snažili zbrojí projít. A jestli byl Žižka takový genius tak proč by ho nemohl mít, když už bylo nějakou tu dobu (století) známé a používané😉. Jenže to by potom nebylo tak brutální jak je třeba.

To, jaký obraz doby se podává mládeži je skutečně k pláči. K smíchu to rozhodně není.

na příspěvěk reagoval Sidarius

Dymnik

To je ta nevědomost mladých, co berou středověk jako jedno velké universum. To se filmařům daří navodit ten pseudozmršený svět. Bohužel. To je ta vymývárna mozků. Nemluvě když mluví o palcátu v kontextu, co říkal ten kovář z videa, co dělal věci pro Žižku je to ještě víc k smíchu nebo pláči. "Ten palcát je mimo, ale zakázka zněla jasně." - a tím řekl vše a to mluvil i o jiných dobových věcech.

na příspěvěk reagoval Dymnik

Uživatel Gig smazal svůj příspěvek.

ArsenalEagle

Až bude vydám se na Jindřichovu cestu  znovu 😉 a  jsem si jist, že to bude zážitek ještě o dalších 100procent lepší 😉

ArsenalEagle

ArsenalEagle (hodnocení, recenze)

Dymnik

Dabing bude, sice ne přímo originálně od hry, ale Vávra na něm taky dělal (Hanuše) a spolufinancoval. No a s dětma je to ve hrách klasicky slabší, ono to tak ale je občas i ve filmech.

Dymnik (hodnocení, recenze)

Tak jsem na film dnes poslal drahou polovičku se synem. Ten už ho uvidí podruhé. Tak a teď se pane Jákle ukáže jak je to s tím, že film je pro ženy. Má to ovšem jeden háček. I ženy do toho často vidí, ale zase se dokážou přenést nad historické nepřesnosti u zbraní a zbrojí a uvidí něco na co se nezaměřuje pozornost nás mužů. Očekávám minimálně hodnocení něco jako " na šlechtičnu měla teda Kateřina dost ubohý šaty".

meti

Tak to by byla více než potěšující zpráva. K tomuto titulu mám jedinou výhradu mimo absence dabingu a sice, že v Ratajích, Ledečku, Sázavě (tedy větších sídlech) jsem vždy postrádal nějaké děti hrající si na cestách. Prostě něco co vidíme třeba v Zaklínač Divoký hon. To však nemění nic na tom, že to je TOP titul i bez toho.

na příspěvěk reagoval ArsenalEagle

Dadel

Dadel (hodnocení, recenze)

68%, tedy přesně jako můj tip. Jestli to vydrží až do 8.10., tak tu soutěž, kterou jsem vyhlásil, i vyhraju:)

meti

meti (hodnocení, recenze)

Dymnik

Já bych byl tedy raději, kdyby Dan Vávra našel dost sil a dal pokračování výborného Kingdome Come Deliverence

na příspěvěk reagoval Helo, Dymnik

Karbos

A vidíte. Svět tohle ví. Škoda, že na to nemyslel i pan Jákl. Kdyby totiž dělal jak říká film pro Čechy a světu chtěl naši historii ukázat, tak by snad nikdy nemohl natočit toto.

Gig

Tohle je mimo, ale zeptám se. Nikde jsem zde nenašel toto, abych tomu mohl dát 5*. Hledám špatně a nebo to tady skutečně není? Odkaz dávám v místě mé nejoblíbenější části, ale stačí jen přeskočit na začátek.

Gig

"A všude vypráví, že to je vše tak jak má"

A to je na tom celém to nejhorší. Kdyby člověk stále dokola neposlouchal tyhle obhajoby nenaštval by ten film tolik jako naštve právě to jak je prezentován.

Karbos

Pokud to tak bude tak získá slušné skóre. Potom ale nechápu jak může mít Hlas pro římského krále pouze 56 procent. Kupříkladu Jan Lucemburský tam plně odpovídá mým představám což však nemohu říci o Janu Žižkovi zde.

Dymnik

Podle mně, i kdyby viděl Jákl toto video, i kdyby si skutečně něco přečetl - jak tvrdí, tak si stejně jel svou - chtěl natočit "akční řešeto" v pseudosvětě, který označil za historický. A všude vypráví, že to je vše tak jak mám jen příběh si vymyslel. Bohužel si vymyslel vše.

na příspěvěk reagoval Dymnik, Dymnik

Karbos (hodnocení, recenze)

Gig

Filmovou adaptaci z 50let vnímám pozitivně, je opravdu velkolepá, srovnatelná s produkcí Hollywoodu  padesátých let.

Gig , Gig

Vzhledem k tomu, že se již nějakou dobu snažím získat informace o jednom člověku co na filmu spolupracoval jsem v něm našel i odpověď na jednu z otázek, které mi vrtají hlavou (8:23) . Dále je tam skvělá zmínka o Wagnerovi (8:59)  a mnoho dalšího. Třeba pokud by část od 13:19 viděl pan Jákl nemohl by natočit takovou blbost s kušemi jakou jsme viděli. 16:03 a okované cepy- jo, velice důmyslná zbraň schopná obejít kryt a dostat se za štít a POZOR! 16:21 "roztříštil mu lebku i s tou helmou"😂. Né, za tenhle odkaz opravdu moc díky.

Bože, proč nejdou upravovat příspěvky a kvůli později nalezenému překlepu je nutné mazat celý příspěvek a znova vkládat ?

na příspěvěk reagoval Gig

Uživatel Dymnik smazal svůj příspěvek.

Karbos

No pokud na to lidi v zahraničí nechodí, tak se to moc nezmění. Ale to neříkám. Já říkám, že ty procenta nemají moc vypovídající schopnost - zatím. Už pro t malé číslo, které jen ukazuje návštěvnost fanoušků "medieval" snímků nebo lidí, co šli se zvědavosti.

na příspěvěk reagoval Dymnik

Uživatel Dymnik smazal svůj příspěvek.

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera