Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

10doktor10

Nechápu kdo tomu filmu může dát odpad nebo 1*... Jákl má můj obdiv, natočil film skutečně na světové úrovni. Výborné exteriéry a práce s přírodou, skvělá výprava i výkony herců. Věrohodné bojové scény. Jistě byly zde určitě nějaké drobné historické nepřesnosti nebo Hollywoodská klišé, ale to najdeme i v takových filmech jako je třeba Poslední samuraj nebo Statečné srdce a na tom to opravdu nestojí. Z kina jsem odcházel spokojený já i manželka. ()

beny258

Musí tam být krev jako v Hollywoodu. Musí tam být sex jak v Hollywoodu. Musí tam být láska jak v Hollywoodu. Musí tam být politické intriky jak v Hollywoodu. Nevím no... Kdyby se Jákl nesnažil natočit řadový hollywoodský film a raději se prostě snažil natočit originální válečný film, tak by to mělo vyšší kvalitu. Některé zápletky jsou strašně chaotické a hlavně zbytečné. Kdyby se méně času věnovalo létajícím ptákům a mrtvé sestře Aničce, která nikoho nezajímá, a zmatečným politickým čachrům, které občas nedávaly smysl, a naopak jsme viděli více bitev, tak by to mělo celkově vyšší úroveň. Nicméně na české poměry je to fajn počin a první půlhodina byla dost epická. ()

Krupe

Petrovi Jáklovi se podařilo natočit film, kdy v kině panovalo divácké hrobové ticho, jaké jsem snad nezažil. Popcorn a cola se odnášeli po projekci domů a poďobaní nerdi dvě hodiny nešáhli na své founy. Také se mu povedlo vyvraždit současnou českou hereckou generaci, takže letos silvestr opět s Menšíkem. Ale také se mu podařil natočit na naše poměry film se skvělou středověkou ponurou atmosférou, výbornou hudbou a v nepslední řadě řezničinou. To, že se kritici drbou na hlavách a historici v noci přetáčejí na postelích mi vůbec nevadí. Posledních 20 vteřin filmu pecka. Za mě osobně spokojenost. Snad si to na sebe vydělá, přál bych mu to. ()

Paokara

Posledních 30 vteřin filmu asi nejlepší záběr a mráz po zádech a víra v to, že Jákl vydělá balík na tomto a rozhodne se natočit pokračování o level vyšší,se vší parádou a hlavně vozovou hradbou a nájezdy na ní,to mě tam hrozně chybělo... ()

michalkop

Tohle se těžko hodnotí. Přítelkyni z Vietnamu, která nemá ani páru o české historii, ukázala kousek relativně věrných českých dějin a film se jí líbil. Za mě je tam velké mínus za ty mongolské bojovníky, kteří tam nemají vůbec co dělat, a že Zikmund, liška ryšavá, není zrzavý. Sice je fajn, že tam nestrčili povinné hollywoodské černochy nebo gaye, ale ty Mongoly si mohli taky odpustit. Souboje relativně věrné, výslovnost českých geografických názvů ucházející. Jako film bez napojení na Žižku za čtyři hvězdičky, avšak jako životpisný film o Žižkovi prohrává na celé čáře. Z něj má jen to jedno oko a využívá komplet fiktivní příběh. A to je i jeho největší slabostí. Kvůli tomu je motivace postav pochybná a Jákl se v druhé filmu v tom ztrácí a vrcholí to zmateným pobíháním po lese a neví jak to ukončit. O Žižkovi ani husitech se tam nedozvíme nic bližšího a nezažijeme ani jedinou husitskou bitvu, jestli nepočítám ten krátký prostřih těsně před titulkami. ()

Mrsina

Já jsem byl nadšený. Příjemně jsem se bavil po celou dobu projekce. Film má tu správnou atmosféru, uspokojící akci, vynikající hudbu, pěkné prostředí a hlavně taky svižné tempo. Ani chvíli jsem se nenudil. Ke zlepšení nálady přispělo i objevení se pár českých herců. Zkrátka postava Jana Žižky byla podána tak, že jí prostě musíte fandit a mít jej za skutečného hrdinu. Díky tomuhle filmu mé sympatie k Benovi vzrostly o několik levelů výš. Film jako takový je sice na 4*, ale abych podpořil tu českou kinematografii, tak tam přidávám i tu pátou :-) ()

ouki81

Jelikož nejsem LHfašista a neřeším koniny typu "Žižka má na opasku přezku která se používala až o dvacet let později" nebo "Kumáni jsou moc tmaví a mají špatné zbroje", šel jsem na Žižku jako na film inspirovaný historickou postavou. A popravdě... klidně by se dal označit za vizi alternativní reality. Bylo v něm všechno co člověk od historického filmu očekává...boje, útěky, intriky, romantika. Popravdě ve chvíli kdy Jákl prohlásil že se inspiroval Statečným srdcem mi bylo jasné že historická reálnost bude až na druhém místě. Kdo chce historicky reálný snímek, nechť se koukne na nějaký dokument, případně na nový snímek Zbojník. ()

Logicomix

Měl jsem nulová očekávání, takže jsem nebyl zklamaný. Když přijmete to, že jde o "ahistorický malofilm," dostanete neškodnou výplachovku. Tolik diskutovaná výprava byla za mě v pořádku. Je mi celkem jedno, jestli to za ty peníze mohlo vypadat lépe. To si pan Jákl musí vyřešit se svými investory. Víc mi vadil překotný střih, který měl zakrýt absenci choreografie bojových scén. Ale, jak už to bývá, nejslabší byl samotný příběh. Ano, nejde o historické drama, ale dost pochybuji, že se v kostelech opravdu zpívalo "Kdož sú boží bojovníci" a zmínka o občanech (v dabingu) by vytrhla z imerze asi každého. Vím, že diskuze o charakteru husitského hnutí je stále živá, ale snad už i odpůrci husitů, kteří je mají skoro za bandity, budou souhlasit, že šlo jistě o náboženské hnutí. Jáklův Žižka se bohužel blíží spíše tomu Vávrovu ochránci chudých. A to je škoda. Otázkou zůstává, zda má cenu točit takovéto "filmy na půli cesty": příliš ambiciózní na komorní drama a zároveň příliš komorní na opravdu epický velkofilm jako je třeba Gladiátor. Ten je také blbý jak auto bláta, ale snadno mu to odpustíte, protože je to opravdu monstrózní a zábavný spektákl. Pro srovnání doporučím vaší pozornosti komorní historické drama .Královský omyl (1968) ()

Wineology_

Tenhle film je pro mnohé publikum velmi zbytečný. A já to chápu. Děj je vlastně jenom přehazování a kradení si navzájem Kateřiny, Rožmberkovy snoubenky, do toho notná dávka krutosti a brutality četných potyček. Co však příběhu dává svoji štávu je ona nepředvídatelnost. Během celého filmu si nebudete jisti co se stane za další minutu, nebo jak to vlastně celé dopadne. Vizuální stránka dokonalá, zde jde rozpočet opravdu vidět a Jesper to s kamerou fakt umí. Soubojům není co vytknout a onen středověk je opravdu všudypřítomný a uvěřitelný. Film pak herecky tahá vlastně Ben sám s velkou berlí v podobě Michaela Caina, který si udrží svoje herecké kvality v jakémkoliv filmu. Za mě slabší čtyřka. ()

Brvis

Pardon, pardon... Omlouvám se všem těm zkurvysynům, kterým se film nelíbil, ale tady není o čem. Když jsem viděl hodnocení některých, tak jsem se filmu trochu i obával, ale když jsem seděl v tom kině a viděl jsem první záběry té úžasné kamery, která doprovází celý film, tak jsem si říkal, že se momentálně dívám na historický snímek, který by se měl zapsat do dějin. Petr Jákl se s tím rozhodně nesral, naservíroval nám zde smutnou ale krutou realitu patnáctého století. Ty boje, to utrpení, ten chtíč mít tu naši zem bez války vás dostane. Zde to vidíte, jako by jste byli přímo na tom bojišti. Vidíte, jak Jan usekne nohu nepříteli, vidíte to utrpení té doby. Tohle Vám vezme dech. Když to sledujete, tak si říkáte, jaké máte setsakramenské štěstí, že žijete  v době, jaké žijete a že nemusíte řešit den co den to, jestli dnes natáhnete bačkory. Věc, v kterou jsem nedoufal, ale dala filmu totální atmosféru, tak byl soundtrack, sice nebyl nějak výrazný, ale byl sakra výstižný a to je kolikrát více, než aby byl melodický, který byste si broukali den co den. Kolikrát film překvapí lekačkama, které jsou nečekané, ale přesné. Film má řadu hodně silných scén, jako například když Žižkovi vojáci začnou poprvé zpívat "Ktož jsú boží bojovníci". Z téhle scény si nejeden divák nadělá do montérek. No a co herci? No sakra herecké obsazení nemohlo být lepší. Ve výsledku je film opravdový Český klenot, kterého bychom si měli sakra vážit. Jáklův nejlepší film a dost možná i jeden z nejlepších (pokud né nejlepší) film českých dějin. Když se mě někdo zeptá, na co jsem jakož to čech pyšný, tak řeknu na pivo, svou krásnou zem, mafii a právě na Jana Žižku. Strašně moc bych filmu přál, aby svůj rozpočet vydělal nazpátek. 6,5/10 ()

klaranapoli

Neurazi ale ani nenadchne. Cekala jsem o dost horsi film nez jsem videla. Jak zname Jakla a jeho filmy tak myslim ze urcity posun a zlepseni tam je. Sla jsem do kina s ocekavanim ze to jsou vyhozeny prachy. Chvili jsem se nudila ale celkove jsem spokojena. Cekala jsem to mnohem horsi. Znovu uz to videt ale nepotrebuju ()

blatouchm

Pokud jste doteď nevěděli, co si představit pod pojmem "tvoje prdel pozná středověk", tak po shlédnutí tohoto snímku to už víte. ()

Lovin

Dvě hodiny běhání po lese bez zvláštího smyslu, příběh žádnej tři bitky jedna v kouři dvě ve tmě. Vyměňování zajatce furt dokola. Pak se někdo někde schová a ostatní ho hledají. A papalášský kecy. Pár smrtí kde se oplakávají postavy ke kterým sis nemohl udělat žádnej vztah jelikož tam byly minutu. Ale zrovna to byl třeba Vetchej takže z toho americkej divák vydedukuje, že byl fakt jako dobrej. 😃.Dobrej Ben Foster, jo a Cristovaovi uřízl hlavu takže taky dobrý.... Z čechů Budař dostal největší prostor a využil ho dobře. A na konci vysvětleno kdo Žižka vlastně byl a naznačeno, že kdyby se natočil další díl tak to by bylo teda něco.... Filmu jsem fandil a čekal jsem víc. Takhle zklamání je mi to líto.... ()

Slepejsek

Klady: 1) neřekl bych, že je to tak velký průšvih, jak to líčí většina recenzí 2) jen standardní LOVE STORY ve středověkých kulisách Zápory: 1) český film, kde abys českého herce pohledal (škrtněte Rodena, Budaře a Vašuta - a dál? za každou další hlavu 500) 2) ani nestálo za to je nadabovat, takže sledujete český film v anglickém znění 3) středověk = brutalita - tady ovšem poněkud účelová tam, kde se to hodí usekané údy či napíchlí na kůl), tam, kde se to nehodí, je film najednou sladce romantický 4) přepiklekujováno 5) naprostý historický blud - nechat zrodit husity v r.1402 mi přijde těžce mimo mísu (stejně jako všechny další odkazy na Žižkovu husitskou budoucnost) ()

HMTD

Kdyby to nebyl český film a zejména zahraniční herci nehráli dobře, tak hodnotím ještě níž. Já filmu odpustím nepřesnosti v brnění a zbraních i v tom, že tam spousta věcí nesedí. Ale to co mi sakra vadí je fakt, že někdo vezme extrémně zajímavou postavu kde by se dal udělat úžasný film aniž by si musel něco vymýšlet, pak si vezme volnost, takže si může děj upravovat dle libosti, jenže on v podstatě vezme od Žižky jen pár bodů a udělá z toho tuctový příběh na styl Robina Hooda. Já nevím proč to ti autoři pořád dělají, to musí světu ukázat jaké mají koule, že si ten reálný příběh od základu přepíší. Sakra ten film končí pár vteřinami pasáže o které si myslíte, že bude půlka filmu. Herecké výkony českých herců byly jako pěst na oko, sakra příště je pošlete na rok do Polska ať se tam naučí hrát, u Polských filmů z produkce netflixu to poloamatérské hraní z herců nestříká jako z těch našich a je to tak trochu chyba režiséra, když si vybere do méně podstatných rolí horší herce, musí z nich ten uvěřitelný výkon dostat. Abych jim nekřivdil, tak Roden byl dobrý, jen si hrál na nějakého zmateného krále od Shakespeara. Já si myslím, že se ten film záměrně u nás tolik neshazuje, ale místy působí až komicky a je to z velké části vinna scénáře. Takže za mne, skvělé kostýmy, dobré výkony v hlavních rolích, skvělé lokace, špatná kamera, špatný scénář, slabší režie, a nevyužitý potenciál. ()

Joachim36

Do kina jsem šel jen s očekáváním toho nejhoršího. Extrapolovné a zbytečné násilí. Absolutní neautenticita vrchonlného středověku v Českém království. Ahistorismus nejhrubšího zrna. Lidé pomazaní od hoven a oblečni v pytlích od brambor versus fantasy oblečky a zbraně super-mega-borců. Zkrátka, čekal jsem ten největší odpad. A vše výše řečené opravdu ve filmu je. A ne jen to, ale i velmi slabý scénář. A asi proto, že jsem měl fakt strašně nízká očekávání, tak jsem byl mile překvapen. Není to tak hrozný. Herci jsou fajn. Hudba hezká. Kamera se mi líbila. A hlavně když jsem se na ten film díval, tak jsem si říkal, že ta krajina, ty hrady i dobový reálie by fakt fungovali a fakt by se dal udělat příběh ála Braveheart nebo Gladiator. Takže moje hvězdičky jsou udělený za to, že jsem viděl potenciál... kterej sice ten film nedokázal naplnit... ale ten potenciál tady je. Tak třeba se někdo hecne a jednou ho naplní až po okraj. Toto je bohužel zatím jen na půli cesty... což je škoda, ale jak říkal Jára Cimrman, je důležité ukazovat i slepé cesty a říkat kudy né, přátelé. UPDATE: Všimli jste si že Bratři působí jako o hodně dražší film? Vypadá to, že ono to jde, když se chce a dokonce to jde i levněji. ()

SirAduard

Začnu prvně pozitivy. Film má dobře udělané scenérie a lokace plné špíny, krve a historie, která na mě sršela nepřetržitě. Všichni herci hrají dost úctyhodně. Některé souboje a bitvy jsou slušně udělané, ale prostě ten scénář i obecně storytelling ve mnoha scénách skřípe. Nejsem si jistý, zda je vina pouze u scénáře nebo částečně i u režie, avšak těžce to filmu podkopává nohy. Třeba prvních 30 minut jsem byl úplně zmatený, co se děje, proč postavy dělají, co dělají a kam ten příběh směřuje. Naštěstí jsem se později chytnul, ale poté se tam začaly objevovat divné situace, až dokonce scénáristické hlouposti, které mě vytrhávaly z děje do konce filmu. Jsem z toho smutný, protože takový to celovečerák o české historii, s hollywoodským hvězdami a nadprůměrným rozpočtem, už asi neuvidíme. ()

DorianGreene

Ten film má jeden hlavní problém. Jmenuje se JAN ŽIŽKA. Kdyby mu dal Petr Jákl název třeba Psanci, jak původně zamýšlel, mohl si ušetřit spoustu starostí a současných mnohdy zbytečně negativních kritik. Podle mého názoru je to hodně dobrý film. Akční historická mlátička s vynikající atmosférou. Tečka. Jako historik můžu mít tisíc výhrad k ději, nepřesnostem k bitvám, oblečení, historickým postavám atd. Ale je to umělecká licence inspirovaná skutečnými událostmi. To jste taky všichni řešili u Gladiátora každou scénu a odepsali jeden z nejlepších filmů svého žánru proto, že na konci Russel Crowe zabije v aréně císaře Commoda? Petr Jákl si nezaslouží hejty, které se na něj teď valí od kritiků, ale i od lidí, kteří na filmu ani nebyli a říkají, že „známej na tom byl a říkal, že je to hrozný. Tak proč bych na to chodil.“ Jděte do kina, podpořte svůj sál a udělejte si názor sami. Petr Jákl má můj obdiv za to, že dokázal dotáhnout do finále svůj vysněný projekt, sehnal na to obrovské peníze, obsadil vedle Karla Rodena takové hvězdy, jako je Michael Caine, Til Schweiger a Ben Foster, představil reálnou syrovou středověkou atmosféru, celému světu ukazuje v záběrech naši přírodu, hrady a památky a část diváků třeba ponoukne, aby si o éře husitství oživili svoje znalosti a načetli další zajímavosti. A to není málo. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera