Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Varšava roku 1934. Z vězení se vrací zpátky do života „renomovaný“ kasař Kvinto, který má nevyřízené účty s bývalým komplicem, nyní majitelem banky, jehož přičiněním se dostal za mříže. Skutečným důvodem Kvintovy pomsty se však stane záhadná smrt jeho přítele muzikanta, který patřil ke komplicovým věřitelům. Společně se třemi dalšími muži se rozhodne vykrást trezory samolibého bankéře, aby jej potrestal za porušení zlodějského „kodexu cti“. Celovečerní debut Julia Machulského připomene americkou kriminální komedii Podraz (George Roy Hill, 1973), s níž jej spojuje retrostylizace a zvláštní styl humoru. V hlavní roli se představí režisérův otec Jan, který postavě kasaře dodal ušlechtilou eleganci. (Febiofest)

(více)

Recenze (44)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Nenápadné, ale moc milé retro. Akce s přepadením banky je samozřejmě perfektní, stejně tak ostatní část plánu a dovětek. Jenom bych filmařům vytknul, že se jim nepovedlo tu osobní Kvintovu vendetu vystavět do silnějšího motivu, má to být ústřední myšlenka, ale hodně to splývá s menšími linkami a epizodkami v příběhu. Třeba v Tenkrát na západě je motiv odvety vším, a omáčka dělá atmosféru. Některé scény Vabanku připomenou vychytávky z Fešáka Huberta, pocitově jsme i ve filmu Smrt krásných srnců. Viděl jsem černocha se psem! Parádní původní dabing z Barrandova a pěkná Elzbieta Zajacówna. ()

PaRi 

všechny recenze uživatele

U polského Vabanku je zřejmá inspirace režiséra americkým Podrazem. Na to, že se jednalo před 34 lety o prvotinu mladého režiséra, je dílo více než vydařené. Jistě, dnes by se střihalo svižněji, ale jinak film nezestárl a stále dobře pobaví. Doporučuji i Vabank II. Pokračování si udrželo úroveň I. dílu. U nás je nejznámějším filmem režiséra Michulského Sexmise, kterou natočil hned po Vabanku. Doporučuji podívat se i na jeho film Kingsajz a další filmy. ()

Reklama

Bernhardiner 

všechny recenze uživatele

Tenhle snímeček jsem zhlédl v rámci výzkumu, během kterého jsem chtěl zjistit, zdali je polská kinematografie stejný šmejd jako polské máslo nebo nikoli. Můj švagřík (napůl Polák) říká, že Poláci umějí pro sebe výrabět výborné věci. A má pravdu. FIlm má skutečně vcelku solidní úroveň, a to i přes poněkud rozpačitý začátek. Jak už zde bylo mnohokrát řečeno, snímek připomíná do značné míry Podraz, dokonce bych řekl, že je i o něco lepší než americká předloha. Na druhou stranu oceňuji, že ve Vabanku neokopírovali samotný podvod (resp. krádež) tak, jak to udělali v britském seriálu Podfukáři. Některé drobné chyby (např. rozkošný panelák v záběru) lze tvůrcům odpustit. 80% ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Příjemná atmosféra, nápad, nadhled, tím vším film disponuje od první do poslední minuty. Dost mě dostávaly i dialogy, oni působily celkem nenápadně, ale některé seky byly vysloveně exibiční. Filmařsky dokonale udělaná zábavně lupičská nenuda, která má styl a úroveň. Juliusz Machulski odstartoval svou tvůrčí kariéru opravdu velkolepě. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Až se jednou rozhodnu vykrást banku, tak o tom předem uvědomím jejího ředitele, bezpečnostní agenturu a všechny orgány činné v trestním řízení. Jinak by to nemělo pořádné grády a nestálo by to ani za náústek od trumpety. Naštěstí kasař Kvinta vlastní nejen trumpetu, ale i dost velké koule na to, aby podobnou akci provedl a přestože akci občas trošku schází tempo, tak nejeden luxusní kameňák řadí v mém pomyslném žebříčku tuto klasiku mezi nejlepší zlodějské filmy všech dob. No, to je možná trochu přehnané, ale určitě se vejde mezi TOP 100 krimi komedií natočených v Polsku v roce 1981. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (8)

  • Film získal Zvláštní cenu na filmovém festivalu v Manile. (Terva)
  • Julius Machulski si odnesl ocenění za režijní debut. Cenu udělil Polský filmový festival roku 1981 ve Gdyni. (Terva)
  • Film obdržel na filmovém festivalu debutních snímků v Koszalinu Cenu poroty. (Terva)

Reklama

Reklama