Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

valasek.m

Pane jo, ti akademici to teda letos nebudou mít vůbec lehké, ostatně jako každý rok. To je jeden lepší film, než druhý. Příběh je naprosto super, je to napínavé až do poslední chvilky, scénář bratří Coénu jako každý rok musí počítat s nominací no a režie taktéž dokonalá, jak se od takového velikána dá čekat. Co se týče hereckých výkonnů, u Toma už je to klasika, ten taky zahraje úplně všechno a velmi mě překvapil Austin Stowell, který byl fakt výborný. Dále tu pak máme Marka Rylance, který byl taky skvělý, no uvidíme, jestli jsi dojde i pro zlatou sošku. ()

Honzeek95

Hanks se snažil, ale prostě mi v tom něco chybělo.. Emočně to na mě moc nezapůsobilo a ani nevím, jestli vůbec mělo (když se ale podle popisků jedná o thriller, tak asi ano). Chybělo mi napětí, vše je čitelné a dopředu už víte, jak to asi dopadne. Zkrátka předloha je prostě slabá na nějaký lepší film a veledílo z toho neudělá ani velký Spielberg, který mimochodem už hodně dlouho nenatočil nějaký špičkový film. Kdybych neviděl Schindlerův seznam, napsal bych, že Spielberg to neumí s emocemi... ()

buzzwoody

Spielberg se konečně zmátořil z hnojů jako Lincoln a Válečný kůň a natočil klasickou Spielbergovku, kde figuruje vysoce kvalitní režie, scénář a herci. Přesto to svým způsobem bylo trochu nudné a jelo to všechno v jedné rovině, jen napětí se postupně zvyšovalo. Tom Hanks a Mark Rylance výteční, ale přesto mi přijde, že místo Rylance by si toho Oscara za vedlejší roli víc zasloužil Sylvester Stallone za Creeda. Pár hudebních motivů se taky zalíbilo, ale zase - chyběla mi tam nějaká fakt hustá scéna. Jak je ve filmu scéna, která by mně zvedla ze židle, dávám automaticky hvězdu navíc (některé by tak zasloužili i šest hvězd). ()

Drirr

Precizní scénář, kostýmy i detaily ve všech scénách. Precizně nasvícené, nasnímané, zrežírované a zahrané, a také precizně chladné, odtažité a bez pořádného napětí nebo něčeho, co stojí za zapamatování. Kde jsou proboha ty silné emoce, ta gradace, kterou uměl dřív Spielberg vykouzlit? Jako by vše srážela přepálená stopáž a překombinovaný děj. Prostě, jak zpívá má oblíbená kapela: Kam zmizel kofein z kávy bez kofeinu, nevíš Spielbergu? ()

Ještěřák

Můj oblíbený herec (a mnoho dalších kvalitních) hrající ústřední roli v mém oblíbeném tématu, všehovšudy za tři ČSFD fíky, značí jediné. Špilda, kterého mám očividně v oblibě pro jiné filmy, např. poutavou, nechtěně pulpovou pičovinku DUEL, než se konvenčně nosí, už dávno nekope první režisérskou ligu. Celé je to takové suché, jakoby s jednou koulí ušmiknutou, profesorské a ničím nepoutavé (nikoli však bezemoční). Next, please. ()

qxkamo

Na Oscara to sice nema, ale je to must-see film. Mne sa najviac pacil autenticky vykon vedlajsej postavy Mark Rylancea. ()

jasiska

Parádna záležitosť. Okrem toho, že film vykresľuje veľmi zaujímavú časť histórie, autorom sa podarilo zobraziť aj dodatočný ľudský rozmer týchto udalostí. Perfektne zvládnutá aj atmosféra v USA, aj v Berlíne. Čo však robí z Mosta špiónov takú kvalitku je fakt, že hoci (ako to pri historických filmoch býva) sme vedeli, ako to s Powersom a Abelom dopadne, stále bolo napínavé pozerať, ako sa to odohralo (alebo aspoň tú hollywoodsku verziu :-) Hoci scéna na moste bola výborným vyvrcholením príbehu, jazda vo vlaku na konci bola čerešničkou na torte. ()

lucijelucije

Nemůžu být zklamaná, protože mě nepřekvapila Spielbergová kvalita, ani Hanksová hodnota. Kochala jsem se syrovou a ponurou atmosférou, která uměla navodit tu správnou filmovou podívanou. 140 minut uběhlo, jako nic. Takové snímky by se měly točit ve velkém. Naprosto skvostná věc. Možná jen o kousek méně těch otřepaných frází a je to dokonalé. ()

bloodcountes

Nuda nuda nuda. Jak může být film o špionech nuda? Asi je to špionství opravdu ve většině případů jenom nuda. Řeči, proslovy, kecy, hádky, dialogy....navíc v tom dementním stylu přehumanizované ameriky (zde jsou kořeny toho, proč je dnes amerika tam kde je, samá práva práva každému gaunerovi) a s Pravým Americkým Hrdinou jdoucím proti vší falši a nespravedlivosti, ghrrrr . V půlce jsem myslela, že to vzdám, potom nastal Berlín a ta stavba berlínské zdi mě probrala z letargie, to bylo opravdu velice působivých pár minut - nicméně velmi brzy se to zase svezlo do nudy. Nic mě nezaujalo, ničeho jsem se nemohla chytnout, nic sdílet, bylo mi dokonale šumák, kdo koho za co vymění...A že za tu roli dostal Rylance Oskara? Panebože dneska se dávají oskary za to, že celej film máte jeden strnulej výraz a dokola opakujete "would it help?" Celý je to jedno velký kýčovitý americký klišé včetné americké rodinky a amerického happy endu. Tu pachuť musím honem něčím zahnat.. ()

Disease

Dobrá atmosféra a obsazení, zejména Rudolf Abel byl vynikající. Podtrženo sečteno: Na Spielberga velmi dobré. ()

Terezinka198

Viděno v originále. Film podle skutečné události. Tom Hanks v hlavní roli. Pro mě nezapomenutelný zážitek. Mrazivě realisticky podané. Snaha jednoho člověka ochránit čest toho druhého. A přitom zachránit nejeden život. Co všechno jsme ochotni obětovat, abychom spory velkých zemí vyhráli právě my? Sověti a Američané – boj dvou velkých mocností. Špióni na obou stranách – opravdu jsem si tento film užila. Co bych taky čekala od Stevena Spielberga, že? ()

orkadimenza

Abych citoval komentář Djkomy k filmu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem: "Typický pokus o biografické dílo, které by mohlo zaujmout stylem a třeba i vynést hvězdě, která obětuje honorář nějakou tu nominaci na Oscara. Tentokrát si ale Brad Pitt (křížek- Tom Hanks) vyhlídl až příliš průhledný film, který je tak neskutečně dlouhý a uspávající, že to hodně lidí nezvládne." Asi takto jsem se cítil, když jsem sledoval Most špionů...Spielberg si po Catch me if you can vybral další životopisnou událost, jenže na její pořádné zfilmování by to chtělo nějaké grády. Chyběla mi tam ta pravá filmová Spielbergovská špetka soli, ale s takovým historickým příběhem (nevýrazným, protože špioni byli, jsou a vždycky budou) mi bylo od začátku jasné, že to Steve na špici nedotáhne. Je to jako letošní výsledek Čechů na ME ve fotbale- postup do turnaje samozřejmost, ale nebylo předvedeno nic lepšího. Oceňuji poctivě a kvalitně natočené drama, ale mě nenabídlo nic navíc, není pro mě ničím výrazné, a při jeho sledování jsem se spíš nudil. A to si nadprůměrné hodnocení nezaslouží. ()

javirgo

Studená válka. Americký a sovětský špión . Dobrý námět , dobře zahrané, ale sovětského špiona působícího v Americe v době studené války si představuji trochu jinak. Rudolf Abel se mi zde jeví jako charakterní dobrák a to mě nějak nesedí. Také jsem očekávala trochu víc akce. Film mi připadá více psychologický, než akční ()

prezdivaka

Pan režisér už nemá sebereflexi a jeho zdravý úsudek a schopnost vyprávět příběh je minulostí. Od filmu Terminál spěje k mizerným scénářům a díky tomu i hodně slabým filmům. Pro tyto filmy by platilo beze zbytku, že méně je více. ()

janesX

Dobrý film. Áno, sem-tam trochu očividné pomáhanie divákovi ktorý nemá šajnu a celkom často nejaké to úhľadne natočené divadielko na zapáčenie sa divákovi, no skrátka Hollywood prvej triedy. A možno aj malá, nepatrná štipka pátosu. Ale mám rád, keď človek ide aj proti múru za svojimi hodnotami, ako v tomto prípade postava advokáta, ktorú výborne stvárnil Hanks. Čo ma bavilo najviac, boli dialógy a celá prvá polovica filmu, čo ale vôbec neznamená, že by ma druhá polovica filmu nebavila. Ale aj ten koniec na moste na mne zanechal dojem a je mi jedno, či už to tak bolo aj v skutočnosti, alebo nie. Dávam 79%. ()

laepus

Jestli je tohle maximum současného Spielberga, tak doufám, že není, protože chlapec podle mě má stále na víc. Film má pro mě strašně moc negativ - prvoplánovost ve vyjádřeních a paralelách, tupě chronologický a předvídatelný scénář, přílišnou shovívavost a zaoblenost charakterů, je to zkrátka neurážející a nicneřešící střední proud jak když střelí - občas to spíše připomínalo dokudrama (ale vynikající!) z produkce BBC nebo HBO - chyběly tomu zkrátka větší koule jako měl třeba Mnichov, Ryan nebo Čelisti. Přesto přese všechno je to pořád skvělý film, na který se rád znovu (až bude někde v bedně večer na nově při sobotě) podívám - retro vizuál filmu je velice příjemný, o hereckých kvalitách Hankse netřeba mluvit, navíc jsem rád, že se našli dva herci, kteří mu kvalitativně stačí a nedělají jen umělé křoví, pro mě to jsou očekávatelně Koch a překvapivě Rylance; scény z Berlína jsou kvalitativně výš než první polovina a zaslouženým vrcholem je scéna výměny na mostě - jen škoda, že má jen asi deset minut. V rámci Spielberga to bude takový průměrný průměr, pro jiné režiséry nedosažitelná meta... ()

jarmik

Hankse, Rylance a jejich dechberoucí herecké představení pod taktovkou mága Spielberga, který je zde zase jednou na vrcholu. Dále mne uchvátila jak (jako vždy) perfektní kamera Kamińského, tak Newmanova hudba. Netušil jsem, jak tento silný příběh dopadne, a proto jsem byl napnutý až do konce a držel palce Donovanovi, aby všem vysvětlil, co je správné a dokázal to taky dohodnout. Je to dramatická jízda okořeněná dokonce několika vtipnými a vhodnými hláškami, prostě další parádní Spielberg. ()

Jaro_slav

Řemeslně excellentní, což u Spielberga nepřekvapí. Stejně tak ale u Spielberga nepřekvapí, že nepřekvapí. Vypravěčsky. A to tak, že ničím. Je to takovej Lexus. Výborně zpracovaný bez špetky emocí – dokonce tak moc, že mi ani Tom Hanks nevadil (možná proto, že nedostal šanci fňukat). Takže pět rudejch za to, jak je to natočený, a necelý tři rudý za to, jak nenápaditě je to odvyprávěný. 70%. Ne, vlastně ještě deset navrch za krátkej pohled pod sukni amerického meteorologického letounu zabloudivšího omylem nad území SSSR. PS: Alan Alda je sice dědek, ale furt má jiskru v očích. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015