Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

neo250

Super dej, príbeh, postavy, kostýmy. Od sameho zaciatku az po koniec som bol zvedavý ako to cele skončí. Odhodlaný právnik, ktorý chce docieliť cieľ napriek vysokému riziku, tak u mňa svojim príbehom maximalne zaujal. Filmové spracovanie veľmi dobré a S. Spielberg nasklamal. Filmu malilinko chýba aby som dal 5*. Ale u mňa si 80% zaslúži. ()

DaveSmith

Poukazovat na filmařský klišé už je dneska klišé, takže jako bych nic nenapsal. Jinak měl film spoustu kvalit, technicky naprosto parádně zmáknutej. Kostýmy, výprava i herci historiky naprosto akurátní. I obsazení sedlo jak prdel na hrnec. Takže v podstatě jediný, ale pro mě celkem směrodatný negativum, byl proamerickej přístup. Sice tvůrci naznačili tehdejší (a možná i současný) vymývání mozků vládou a hlavně médii, ale celkovej styl vyprávění mi trochu jednostrannej. ()

MAAUZ

James Britt Donovan byl velký páán! Jako obchodník si od něho musím vzít inspiraci, jak by se s lidma mělo korektně vyjednávat. ()

Milda003

Ukázka jak jsou (byli) Rusáci zlí a jejich metody ve vězení jsou nehumánní, zatímco Ejmeričani jsou nejlepší na světě zase.. Hudba tam snad ani nebyla a po filmové stránce taky žádná slávie. ()

dkas

Takový krásný, pomalý film o nehezkých věcech. Byla to určitě nepěkná doba, ale dneska to není o moc lepší, jen je to všechno rychlejší. Moc mě bavila výborná kamera. Prostě takové perfektní retro ve všech směrech. ()

elimS

55% - komentář 20ti slovy: Čekal jsem špionážní nářez a ten byl jenom první hodinu. Následovalo hodinové schůzování, kecání a nudného přemlouvání. Natočeno pěkně, ale nezáživně. ()

Uesbe

veľmi vtipné, výborne zahraté, postavy hovoria rodnou rečou, scéna zo školy super, neznášam pomarančovú marmeládu...kvôli Hanksovi maximálne ľudské ()

Mkartaylas56

Musím říct, že mě tento film velmi překvapil. Ohromil mě skvělou atmosférou tehdejší doby, kdy vládl strach z jaderné války,... A dále oceňuji opravdu velmi dobrý soundtrack a celkově dobrý výběr audia. Navíc jako vždy výborný výkon Toma Hankse, jednoduše nemám co dodat. 90% ()

alldo.raine

Divácké srdíčko zaplesalo. Tady se snad nic vytknout nedá. 4* dávám jen za to, že mi ten příběh nepřišel až kdo ví jak silný, prostě to tak příjemně uteklo. ()

J.e.r.e.c

Když se Steven rozhodne natočit takový ten poctivý oldschoolový hollywoodský film, pořád to má těžce v paži a jen obtížně v tom hledá sobě rovného. Bridge je další z jeho výpravných lekcí z historie a humanismu, a pro nás může být o to více potěšující zjištění, že v první části film vykrádá české televizní drama Ex offo s Viktorem Preissem o obhájci K.H.Franka. Pak je tu ještě druhá část, dobrodružnější a o nic méně zajímavá, byť si tu pan režisér zase hraje s historickými reáliemi, jak ho napadne. Ale to je pro Stevena už tak typické, že se kvůli tomu na něj nemůžu ani zlobit. Baví mě, že tihle slavní a zasloužilí kinematodůchodci (Spielberg, Scorsese, nemluvě o Eastwoodovi) stále dokáží točit kvalitní a relevantní bijáky, které, byť se obracejí do minulosti, mají co říci i dnes. U nás se retrofilmy a retroseriály točí každým rokem na kila, ale za něco stojí tak jeden z dvaceti. 80% ()

vox_populi

tento film je šitý na mieru pre amerického diváka - oťapeného a zmanipulovaného americkou propagandou, schopného vidieť veci len hviezdnopásikato a červeno (samozrejme, žirafy s hviezdičkami sú tí dobrí a tí druhí sú červení diabli, ohrozujúci americkú "demokraciu"...Spielberga nemožno brať vážne - je to jeden z najväčších przniteľov dejín, akého USA zrodili. Ale - načo by amíkom bola nejaká dejinná objektivita, ružovkastá presladená limonáda - to je to, čo naozaj potrebujú ...existujú pravdy, ktoré nie sú pre všetkých ľudí a pre každú dobu... ()

Najt

Nevím jak to bylo ve skutečnosti, ale tenhle film se tváří šíleně realisticky. V podstatě si dokážu představit, že to bylo přesně takhle. Nečekejte žádné přestřelky zvraty podvody kontrašpionáže ani mučení. Možná to ubere na zabavnosti, ale film exceluje v jiných směrech. Film je o  snaživém přístupu jednoho advokáta obhájit nepřítele státu dle řádných práv, o charakteru nepřítele a o tom, jak ho možná i zachránit, protože takový člověk se provinil jen tím,  že se nechal chytit, ale jako každý dělá jen svou práci. To ale nikdo jiný než náš pravnik nevidí a ostatni by radi odsouzeného na šibenici. A tak začíná hra o čas a trpělivost. Podaří se Tomu Hanksovi uzavřít mírovou dohodu mezi dvěma napjatými strunami ? ()

Zolky

Podľa hodnotení ostatných členov mám pocit, že som videl iný film. Prvá polovica úplná uspávanka, až v Berlíne zazvonil budíček, ale bohužiaľ ma to neprebudilo a zostalo to na dosť nízkej úrovni. Snažím sa hľadať pozitíva, ale tie okrem výkonu dvoch hlavných postáv žiaľ nenachádzam. Bolo to zdĺhavé a nudil som sa. ()

hadoskorpion

Skvelý film aj zvuk preto hodnotím 5* spojler zaujalo ma ako právnik Jamesa Donovan presvedčil sudcu ako predpokladal, že môže byť za ZSSR vojnový špión prichystal na možnú výmenu ale výmenná sa ma konať Berline a zistí amerického študenta zajali východný Berlin za on musí presvedčiť obidve úrady aby sa uskutočnila výmenná dvoch za jedného z jedným z nich náměstok prokurátora a druhý je diplomat ZSSR koniec spojlera preto líbilo ako pokračoval. ()

zubrik66

Za mňa tak 4,5. Štefan sa opäť vrátil k dobrým filmom, po tých zakopnutiach. Tom Hanks bol super, ale Mark Rylance bol oveľa lepší. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015