Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

chosan

Film mě zklamal je to spíše popis toho jak za dob totality se vedly kancelářské války o odhalení spionu za mě brak za 10 % ()

kodwin

Spielberova dramata inspirovaná historií jsou pro mě vrcholem jeho tvorby. Most špiónů se přidává k Schindlerovu seznamu a Mnichovu. Nevadí, že je o malinký kousek zpět, pořád to stačí na pět hvězd. Bridge of Spies mě od začátku chytl hlavně kvůli úspornému herectví Marka Rylance a jeho hlášky "To by pomohlo". Příběh šlapal a uzavřel se do posledního detailu. Bál jsem se, že všechno shodí závěrečný potlesk v brooklynské MHD, ale naštěstí se tak nestalo. ()

CheeseFigure

Aby Štefan Spielberg po poslednom, nie moc vydarenom, Indy Jonesovi mohol vstúpiť do Raja, musel obhájiť, že ešte stále vie, ako sa majú točiť filmy. A tak sa spojil s niekdajším Forrestom Gumpom a dali vzniknúť tomuto úžasnému, geniálnemu, majstrovskému počinu, po ktorého dopozeraní som mal chuť padnúť na kolena a radovať sa (podobne ako keď Andy ušiel zo Shawshanku). Pre mňa určite najlepší (alebo mu aspoň patrí druhé miesto) film roka 2015. ()

KraLuban

Velmi příjemný film s opravdu excelentním Tomem Hanksem v hlavní roli. Bez něj by bylo hodnocení asi výrazně níž, ale takhle opravdu zaslouženě 4*. ()

RoyBatty444

Príbeh a spracovanie zo starej školy ako väčšina hlavných hercov. Dobre sa na to pozerá a čo môžem posúdiť má to aj aký taký punc autenticity. Mňa to ale až tak nedostalo asi, že mám za sebou už bezpočet filmov s podobného súdku. ()

Xmarc

Trocha toho klišé a hollywoodského happyendu podaná tak, že člověk kvůli tomu nemusí příliš srážet hodnocení jinak velice povedeného filmu, který i přes delší stopáž nezačne nudit. ()

raru

Malý bezvýznamný príbeh podaný veľkolepo po všetkých stránkach,to je skrátka Spielberg.A aj keď už asi nemá čím prekvapiť vo svojom veku,filmárske remeslo ovláda dokonale. ()

doogiemus

Dlhé, ale celkom slušné a z časti dojímavé. Mnohých myšlienok by sa dalo chytiť, ale akosi nemám náladu na filozofovanie. Proste si to pozrite. ()

werny

Žádná akce, když jde o špiony, ale napětí až do závěrečných titulků...výborné dialogy, výtečný Tom Hanks... Bravo... ()

Vodomilec

Poutavý dobře zvládnutý film vykreslující atmosféru studené války. Když jsem si však později dohledal informace o hlavní postavě, tak mě trochu přepadlo zklamání z toho, že James Donovan nebyl tak úplně mimo zpravodajské služby jak to ve filmu prezentuje Steven Spielberg. ()

Ivuska71

Já na špiónské filmy moc nejsem. Zvlášť z doby berlínské zdi, totality atd. Proto mě to nějak nebralo, ač Tom Hanks byl jako vždy bezchybný. Co mě dostalo, byl špión v podání Marka Rylance, resp. jeho přístup k životu. V uších mi bude ještě dlouho znít jeho věta: "A to by pomohlo?" To prostě musíte vidět, už jenom kvůli tomu, abyste si přenesli trochu jeho vnitřního klidu do své duše. ()

Spike86

Perfektní Hanks. Asi jsem divnej, ale poměrně úspornej projev Rylance mě, narozdíl od mnoha lidí, nezaujal. Dobrá hudba. Dostal mě závěr s tou marmeládou. To byla tak dobře a civilně vypointovaná scéna, až mě to dojalo. 83% ()

leonskennedy

Celkem super byl východní Berlín a příběh Garryho Powerse(škoda že jen na okraj).Jinak už mi ,ale nic víc na filmu nechytlo asi jsem čekal něco víc. ()

Chlo0opek

Vím, že bych asi měl hodnotit vyšším hodnocením, protože tak to jistě budou hodnotit i ostatní (záměrně toto píšu, aniž bych se díval na hodnocení zde, abych tím nebyl ovlivněn). Přece jen je to slavný film, do toho inspirován skutečnou událostí - to si jen tak někdo nedovolí hodnotit jej špatně, i kdyby byl poslabší... Nepopírám, že vyjednávač měl velké zásluhy za záchranu mnoha životů, za což mu patří uznání, ale já přece hodnotím film ... a ten byl zkrátka nudný. Ačkoliv Tom Hanks se na roli dobře hodil, odvedl i dobrou hereckou práci, film samotný byl pouze mnoho řečí, nezáživných řečí, utahané politiky, osud nezodpovědného nesympatického studentíka mně byl ve výsledku také lhostejný - no zkrátka můj ortel celkově zní 2*. ()

Vlkopec

Kombinace Coenové - Spielberg snad ani nemohla dopadnout zle. Film má náboj a napětí, i když člověk ví, jak všechno nakonec dopadne. Uvažoval jsem i o plném počtu hvězdiček, ale film je přece jen v některých ohledech až příliš názorný a Spielbergovi se úplně nedaří zkomprimovat zápletku s poměrně složitým dobovým pozadím do přehledného děje (i když dělá, co může, a těžko by to někdo zvádl lépe). ()

Naby

Věci ohledně politiky a války mě dost často tolik nezajímají. Nicméně tenhle film mě přilákal jak jinak, než jménem režiséra. A jedná se opravdu o super počin. Začalo to naprosto geniálníma dobovýma kulisama. To prostě člověk hned ví, že si dal někdo záležet a že to bude stát za to. A přesně v tomhle duchu to i pokračovalo. Naprosto perfektní zápletka, vedlejší dějství dokreslovalo suprovou atmosféru. Na to jak byl film dlouhý, tak to uteklo jak voda. Pořád se tam něco dělo a prostě nebyl čas na nic jiného, než zábavu, napětí a suprovej příběh. Na filmu se nedá najít vůbec nic špatného, prpstě jasná 5* ()

TommmyT

Filmařsky perfektní a bez chyby. Doslova učebnicové. Spielberg a Kaminski jsou prostě profíci ve svém oboru. U mě je však problém s již nezajímavým námětem. První půlka filmu je to soudní film, což mě nezajímá. Druhá půlka je lepší, ale celkově námět není pro mě. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015