Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

BoPo

Film o špiónoch, kde sa vôbec nerieši špionáž. Film, ktorý vo Vás nevyvoláva emócie, ale skôr sa Vám snaží ukazovať, ako by ste sa práve mali cítiť. Napätie nulové, sympatie či nesympatie k postavám nulové. Jeden z tých spielbergovských vrúcnych príbehov, kde sa všetci hodní chovajú správne a tí zlí vlastne nie sú až tak zlí. Aktuálnych skoro 80% je prepal jak sviňa. ()

Chermy

Tohohle Spielberga jsme vždycky milovali. Úžasně vyvážený mix vážných témat a chytrého humoru. Tom Hanks je samozřejmě bezchybný a zamilujete si i Marka Rylance. Občas navíc jen tak mimochodem vykoukne mrazivá scéna, kterou jen tak z hlavy nedostanete. ()

m.krudenc

Most špionů v režii Steva Spielberga je mistrovské dílo. Vřele doporučuji všem kdo mají rádi historické filmy podle skutečné události. Tom Hanks hraje jako vždy bravůrně. Moc hezky je natočen Berlín v době stavby Berlínské zdi. Je to prostě vynikající film plného napětí který plně zobrazuje dobu studené války padesátých let. ()

corpsy

Pán Spielberg natočil snáď najmenej zaujímavý projekt vo svojej doterajšej kariére. A to nemyslím témou, ale jeho spracovaním a odovzdaním divákovi. Od LINCOLNA zišiel aspoň ešte o stupienok nižšie. Majstrovský režisér, ktorý sa bojí ukázať hrôzy Studenej Vojny bez nejakých mrazivých scén zabúda, že pri ukazovaní násilia sa v minulosti rozhodne neštítil ( ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA, MNÍCHOV ), že emotívnosť sentimentálnych scén je skoro nulová a to bol v minulosti majster na vyvolanie sĺz ( E.T. príklad za všetky ). Steven, rada, okamžite naspäť do rodinno-dobrodružného žánru. Tam budeš opäť ako doma. ()

CiTrus007

Steven Spielberg po letech konečně vyprodukoval film, který opět stojí za řeč. Jeho právnické drama zasazené do napjatého období studené války může se svojí dvouapůlhodinovou stopáží působit příliš závažně a upovídaně. Mohu však dosvědčit, že jsem se při jeho sledování ani minutu nenudil. Režisér skvěle pracuje s atmosférou, kterou s patosem podmalovává historickou kulisou rozděleného Berlína, několikanásobně umocněnou charakteristicky tónovanou kamerou. Film tak jako celek vytváří věrnou dobovou mozaiku, do které postarší protagonisté bez potíží zapadnou. Tom Hanks v hlavní roli působí hodně průměrně a vyrovnaně, místy má skvělou chemii s ostatními herci (zejména s Markem Rylancem), jindy zas jen nezaujatě recituje repliky. Nad tím se však příliš nepozastavuji. Mojí pozornost na sebe strhnul scénář, který kromě komplikovaného dobového politikaření pravidelně upouští páru prostřednictvím nebývale civilních, místy až úsměvných dialogů. 9/10 ()

Pegas1632

Doporučuji. Opět famózní Tom Hanks a režie Stevena Spielberga mistrovsky vykresluje silný příběh ze studené války. Spielberg prostě umí tato témata uchopit a podat je divákovi tak, že ani 140 minut nenudí. Takže ano pro všechny fanoušky již zmíněných nebo jen pokud vás zajímá historie (i když je tam cítit holywoodská licence, ale buďme shovívavý, není to dokument :)) ()

joehot

Se strejdou Spielbergem si nerozumíme ani nadále. Sice má konečně lepší scénář a skvělého Hankse, vynikající kameru, ale stejně je schopen každou pátou scénu utopit v patosu. Ten film je navrch až moc "hodný". A závěr je takovej kýč, až z toho pálí oči. ()

salisbury

Mnou velmi očekávaný snímek, který vznikl díky úderům psacích potřeb bratrů Coenových a následným režijním direktem Spielbergovým, mě naštěstí nezklamal. Tom Hanks dopravil svým dokonalým herectvím příběh až na Most špiónů a jeho cesta byla stěžejním základním pilířem celého filmu. Bez něho by přeci jen mohl příběh lehce pokulhávat a možná i občas zakopnout. Story bylo inspirováno skutečnou událostí, která z tohoto filmu dělá něco víc, než jen pouhý film. ()

berny2468

Do kina jsem na to šel hlavně kvůli bratrům Coenům, kteří mě tentokrát nezklamali. Spielberg ukázal, že je to pan Režisér. Námět je sice typicky americký, ale je alespoň částečně pravdivý. Studená válka je zajímavé téma a zvlášť v tak dobrém provedení. V dialozích jde slyšet Coenovic práce, což je skvělé. Hanks a Rylance byli skvělý. Velké překvapení...85%. ()

Peterssen

Nebýt to podle skutečné události, tak bych si asi řekl, že jde o americkou agitku :D Každopádně zajímavý námět, skvělé dialogy a kvalitně natočený snímek. Hanksův obličej vypadá, jako by nosil svou vlastní masku, ale pořád je to pan herec. Výborný byl v roli staršího sovětského špiona Mark Rylance. Přestože se film snaží ukázat drsný Berlín v kruté době a nehostinném počasí, nějak to na mě stejně nepůsobilo věrohodně - sice tmavé, ale málo temné a syrové... A ještě k délce stopáže - na dnešní dobu už celkem běžných 2 hodiny a 21 minut, které se sice ani v nejmenším netáhnou, ale dalo se díky dostatku času dostávat víc do detailů a vtáhnout tak diváka ještě trošku hlouběji do děje. ()

DEXTER099

Špionážní film ,který vás zavede do doby studené války.Sice jde o zajímavé téma,ale mě to nějak nevtáhlo.Oceňuji na tom,že je z toho jak si na tom Steven Spielberg a jak už bývá zvykem tak solidní výkon Toma Hankse.Naopak nejsem přívržencem toho,že Mark Rylance za svojí roli dostal Oscara,ale proti gustu.....Každopádně za mě celkově 75% a čtyři hvězdy. ()

NinonL

Americký sladký konec si mohli tvůrci odpustit, film měl skončit na mostě. Ale jinak hodnotím nadprůměrně. Tomu Hanksovi role spravedlivého advokáta klasicky sedla, ale druhou hlavní roli ztvárnil Mark Rylance skvěle. Dozvíte se zde něco málo ze světa profesionálních špiónů, něco o poměrech v Německu 60. let i o stejné době v USA. Sověti popsáni opět strašidelně, Američané férově a pionýrsky. Ale na dojmu z filmu to neubralo, doporučuji. ()

spaceboyCZ

Perfektne zpracovane drama, po filmarske strance naprosto bez chyby. Spielberg predvedl se svym tymem dokonaly profesionalismus, kdy dve a pul hodiny utecou neuveritelne rychle. Neni tomu co vytknout..snad jen vice prostoru pro Rudolfa Abela, Mark Rylance ho zahral naprosto dokonale. ()

maddy

Ja si nemôžem pomôcť, ale pre mňa iba ďalší priemerný Spielberg. A ani Bridge of Spies nie je výnimkou. Ten film opäť síce nie je ani náznakom zle natočený, Spielberg vie stále vytvoriť prvotriednu dobovú atmosféru, zabezpečiť, aby sa nasvieteniu, ozvučeniu, nasnímaniu každej scény nedalo nič vytknúť a do toho mu sekundujú aj skvelí herci v zaujímavom námete inšpirovanom v skutočnom príbehu o americkom právnikovi, ktorý musel počas studenej vojny obhajovať práve obvineného (údajného) ruského špióna. No ale čo z toho, keď to je filmársky precízne zvládnuté, ale inak iba obyčajná stávka na istotu, ktorá je natočená s takou presnosťou, že tu nie je priestor na akékoľvek napätie, zvrat alebo aspoň pocit, že by postavám mohlo hroziť reálne nebezpečenstvo. Ani náhodou. Ono si to celé iba tak plynie a ani raz nedokáže diváka dostať z tej „bezpečnej zóny“, aby sa o postavy bál. Jednoducho ďalší typický Spielbergov pokus zapáčiť sa snáď každému a jednému divákovi. Opäť si síce zabezpečil, že Bridge of Spies tým nikoho neurazí, ale mňa už takýto Spielberg posledných desať rokov veľmi nebaví. Je to filmársky stále na najvyššej úrovni zvládnutá prácička, ale na mňa až príliš veľká istota, chladná a vykalkulovaná. O výraznej spokojnosti preto ani u Bridge of Spies hovoriť nemôžem. CELKOVO: 3* (6/10) ()

hous.enka

Emerická pohádka o hodných Američanech, zlých Sovětech a dvou agentech, kteří se ocitnou v nepřítelově pasti. Kdyby z toho necákala ta americká nálada a nebylo to tak schematicky černo-bílé, zaujalo by mě to mnohem víc. Ano, Tom Hanks hraje výborně, Mark Rylance je taky moc fajn ("Would it help?"), ale je to celé líbivé jako ty dorty, co dnes vymýšlejí tvořilky ve svých kuchyních. Na pohled krásné, ale jíst se to nedá. ()

agentmiky

Když se u filmu režisérského kormidla ujme taková kinematografická osobnost,jakou je Steven Spielberg,tak to v 9 z 10 případů vyjde a z filmu se stává skvost,který v mé paměti vydrží hodně dlouho.Ještě k tomu musím připočíst scénáristy bratry Coenovy a máme zde zaděláno na jeden z nejlepších filmů minulého roku.K tomu všemu přispěl jako vždy brilantní výkon Toma Hankse.Ale nejlépe zde zahrál asi Mark Rylance coby sovětský špion.Film oplývá skvělou hutnou atmosférou a vypjatými i radostnými momenty.Vymodelované prostředí šedesátých let 20.století na mě zapůsobilo velmi dobře.Za mě dávám 90% ()

Davered

Obcasne sklony k akademismu a moralizovani, ani povedome dejove motivy (spravedlivy soud i pro zjevneho vinika a negativni spolecensky dopad na jeho obhajce davaji vzpomenout na procesy s nacistickymi zlocinci i na JAKO ZABIT PTACKA), nic nemeni na tom, ze se jedna o precizni, sviznou hollywoodskou zabavu. Nejvic ale potesil samotny uvod, ktery beze slov a obsahleho vysvetlovani brilantne buduje atmosferu. A co se hercu tyce, Hanks sice bude zrejme bojovat o sosky, ale tou pravou hvezdou tu je Mark Rylance. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015