The Last of Us - Season 1

(série)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

elanius

Rozhodne vo mne prevláda sklamanie z Last of Us. Prvá séria je ako druhý krát zaliaty čaj. Málo emócií, málo akcie, málo príbehu. Hru nepoznám, hodnotím čo som videl v seriáli. Najlepší diel bol ten s kazateľom a prekvapivo jeden z najhorších bol ten posledný kde mal seriál excelovať. Osobne mi sedia herci a chémia medzi nimi, ale aj tu mám pocit, že sa z nich dá dostať viac. Vôbec netuším, akú časť hry pokryla prvá séria. Na záver zariskujem a prorokujem, že druhá séria nás posadí na zadok. (6/10) ()

vydumnica

Najprv som si nebola úplne istá, či fenomén The Last of Us je seriál pre mňa, dokonca ešte po dvoch epizódach som si stále nebola istá, či budem pozerať ďalej. Postupne sa mi to zapáčilo. Neviem, či je to spôsobené tým, že na celej prvej sérii sa vystriedalo niekoľko režisérov, no mám pocit, že jednotlivé epizódy sú nevyvážené, nielenže minutáž nie je u každej epizódy rovnaká, ale každá epizóda je jednoducho iná. Som rada, že som hodnotila každú zvlášť, lebo možno by som ani nevedela ako ohodnotiť celú sériu. Moje hodnotenia boli od 3 do 5*! Niektoré epizódy boli fakt super, niektoré ma ničím zvlášť nenadchli. Celkovo sa mi najviac páčila epizóda Kin (nádherné zasnežené scenérie, polárna žiara, skoro žiadna akcia, naopak riešia sa vzťahy, dôraz sa kladie na celkovú atmosféru a dialógy; ďalej úžasná výprava, kamera, hudba, soundtrack a herecké výkony!) a potom samotné emocionálne finále, tiež ma zaujal aj dojímavý príbeh bratov Henryho a Sama z Endure and Survive. Viac ako akcia ma bavila tá atmosféra a vzťah Joela a Ellie. Jeden z najsilnejších momentov bolo, ako Joel oslovil Ellie "baby girl" v predposlednej epizóde. Páčili sa mi aj také tie úplne jednoduché momenty medzi Joelom a Ellie, napríklad ako "kempovali" v lese a Ellie bola taká prekvapená, že ako chutí káva. Zobrazenie postapo sveta je tu zaujímavé, no zároveň pochopiteľne veľmi depresívne! A čo považujem za negatíva je príliš veľa násilia. Myslela som si, že tí "poslední" budú musieť unikať len pred nakazenými, že len tí "clickers" budú predstavovať najväčšiu hrozbu a z nich samotných a možného nakazenia sa vyplynie všetok ten strach, zúfalstvo, beznádej. Ale naopak, tu "všetci", ktorí sú ešte nažive sa navzájom zabíjajú a rieši sa tu nezmyselná pomsta a podobne. Hru som nehrala, tak áno to ma zaskočilo. Z tohto hľadiska som si to inak predstavovala. Už hneď prvá epizóda ma prekvapila, že Sarah nie je Ellie, teda čakala som, že Sarah bude hlavná hrdinka. A aby som nezabudla na záver chcem pochváliť herecké výkony hlavnej dvojice. Pedro Pascal a najmä Bella Ramsey, klobúk dolu. ()

Lachtaan

Hru jsem nikdy nehrál, nebyl jsem tedy příběhu vůbec znalý a absolutně jsem netušil, co všecko nás v dneska již nejsledovanějším HBO seriálu čeká a nemine. A možná i o to víc jsem si užil téměř každičkou epizodu, i ty, které schytaly průřezem internetu extrémní bídu. Já jsem se totiž mnohem víc než samotnou story kochal naprosto precizním zpracováním, kde se od dokonalé hudby dá opěvovat hlavně práce s kamerou a i na to se nesmí v seriálovém/filmovém světě zapomínat. Na základě toho si uvědomíte, jak důležitý je pro tuhle branži pokrok ve vývoji technologií. A jaký zážitek díky tomu můžete dostat. [viděno na HBO Max] ()

slord

Last of Us som síce nehral, ale do príbehu a postáv tejto hry som sa hneď zamiloval, takže na seriálovú adaptáciu som sa veľmi tešil. A môžem povedať, že to dopadlo výborne a to čo fungovalo v hre sa podarilo veľmi kvalitne previesť aj na toto médium, samozrejme to nie je dokonalé, hra je hra, ale tú prácu, ktorú pri adaptovaní spravili môžem len pochváliť. Bella Ramsey mi spočiatku neprišla ako najlepšia voľba na Ellie, no ale ako seriál plynul, tak som si ju zamiloval a dala tej postave tú správnu esenciu, vďaka ktorej som v nej tú Ellie videl, a takisto Pedro Pascal sa úlohy Joela zhostil na výbornú a jeho prejav ma bavil, nič iné som od neho ani neočakával. Vzťah medzi nimi je skvelo budovaný, mali skvelú chémiu a od počiatočnej nevraživosti to prirodzene vyplynulo v to čo sme mohli vidieť v závere. Produkčná stránka je tiež na vysokej úrovni, sety vyzerajú skvelo a cítiť z nich reálnosť napriek využitiu CGI, ktoré tu je ale použité veľmi vkusne. Kvitujem aj, že tvorcovia nešli úplne jedna k jednej v stopách hry, ale občas pridali aj niečo nové, kľudne sa ale mohli aj viac odviazať. Najväčšia škoda je ale, že sa tu vyhýbali nakazeným, ktorí boli v hre podstatnou zložkou, jasné sú tu s nimi scény (v piatej epizóde sa s nimi pekne vyhrali), ale mohlo ich byť oveľa viac, ďalej škoda aj vynechaných akčných sekvencií, určite by to tomu len pridalo, ale zase nevadilo mi to tak veľmi, keďže to najpodstatnejšie a to tie postavy tu fungujú na jednotku. Tvorcovia sa toho chopili šikovne a výsledok stojí za to, som veľmi spokojný a neviem sa dočkať ďalšej série, dobrá práca. 9/10 ()

ilemas

Nechtěl jsem to vidět, jelikož nemám rád filmy podle pc her, ale humbuk okolo mě nedal, abych se nepodíval. Efekty dobré, herci nudní, místy dobré , ale celkově víceméně nudí. Třetí epizoda o buzerantech naprosto mimo, děsná. První a druhá epizoda navnadila, ale pak už je to jen nuda s sem tam povedenou akcí, al ejako celek mě to děsně nudí a na akci se mohu podívat jinde. Tess je nesympatické drzé děcko. ()

• Craig Mazin napísal Sama (Keivonn Woodard) ako hluchého (v pôvodnej hre nebol hluchý), aby jeho vzťah s Henrym (Lamar Johnson) nepôsobil ako opakovanie vzťahu Ellie (Ramsey) s Joelom (Pascal), čo by podľa neho bolo zdôraznené kvôli rôznym perspektívam série. Sledoval televízny seriál This Close (2018), ktorý sleduje dve nepočujúce postavy, a mal pocit, že to mohlo ovplyvniť jeho rozhodnutie. Zistil, že automaticky vnáša do scén intimitu vďaka ich tichosti, ktorá kontrastuje s Elliinou zhovorčivou povahou. Neila Druckmanna tento nápad okamžite zaujal a želal si, aby ho do hry zahrnul. (molcan2)
  • Epizóda mala mať pôvodne dve "časti". Podľa spolutvorcu Neila Druckmanna by sa prvá epizóda skončila po niekoľkých prvých scénach v časti "O dvadsať rokov neskôr". HBO sa však obávalo, že by sa diváci nemuseli vrátiť k ďalším, ak by prvá epizóda skončila smrťou dvoch detí a bolo by ukázané len málo Ellie (Bella Ramsey), s čím Druckmann aj spolutvorca Craig Mazin súhlasili. Mazin zhrnul spätnú väzbu takto: "Celá sezóna, celý príbeh The Last of Us je o Joelovi a Ellie. No ak ju uvidíme len akoby letmo na konci prvej epizódy a nedáme ich dohromady, nepochopíme ich cestu a skončí sa to len tým, že zomrie dieťa, potom zomrie ďalšie dieťa a potom titulky, ľudia sa možno jednoducho nebudú chcieť vrátiť." (molcan2)
  • V seriáli sa neuvádza, akou degeneratívnou chorobou Frank (Murray Bartlett) trpel. Podľa spolutvorcu Craiga Mazina to bola buď SM (skleróza multiplex) alebo raná ALS (amyotrofická laterálna skleróza). (molcan2)