Reklama

Reklama

Snowden

Trailer 3
Francie / Německo / USA, 2016, 134 min

Jeho jméno zná každý. Edward Snowden za sebou nechal pokojný rodinný život a vzornou kariéru v tajných službách a stal se psancem na útěku. Je muž, který odhalil šokující praktiky amerických výzvědných služeb, hrdinný whistleblower, nebo zrádce, který zaslouží nejtvrdší trest? Klasik americké angažované kinematografie Oliver Stone zkoumá profesní i rodinné zázemí člověka, který ukázal světu, že jsme stále sledováni. A že válka proti teroru posloužila jako záminka k bezprecedentnímu vpádu moci do soukromí. Jde tu vážně ještě o zachování demokracie? Snowdenova odpověď je mrazivě jasná. (Film Europe)

(více)

Videa (11)

Trailer 3

Recenze (327)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Zákon na ochranu osobních dat je nebetyčná blamáž, to víme všichni. Na jedné straně, cokoli se děje na internetu je možno archivovat pro pozdější použití, na druhé straně to sotva někoho bude zajímat. A to nás možná mrzí ze všeho nejvíc; chtěli bychom vidět a být viděni (voir et avoir vu, jako Francouzi v zahradních kavárnách). A tak se vymyslely "sociální sítě", kde se člověk může obnažovat bezmezně. A opět; jedna věc je sbírat data a druhá tato data analyzovat a vyhodnocovat. Výsledek může pak být: tenhle člověk půjde s námi, je zcela závislý na konzumu / tenhle je nebezpečný, utrácí příliš málo... A co Snowden? Jak je na tom on sám? Nechápe, že tohle je další, vyšší stupeň demokracie, tzv. protiteroristická, jak tvrdil Obama. Pozn: Závěrečné titulky jsou na Oskara - tahle kategorie by se měla zavést. ()

Sawy 

všechny recenze uživatele

Snowden nebudí velkou kontroverzi, což je u Stonea možná překvapivé, ale filmu je to jen ku prospěchu. Žádná tvrdá kritika americké politiky, žádná honba za senzačními odhaleními (kde taky, když o Snowdenovi v digitální éře můžeme vědět první poslední?), jen deziluze a nevyhnutelnost volby, zda hrát za systém, který nás zklamal, nebo spálit mosty i se svou budoucností. Film se drží klasických životopisných schémat, která oživuje dynamickým vizuálním stylem a nechronologickým vyprávěním, zároveň překvapuje odvážnými příběhovými kroky, když vyprávění rámcuje natáčením nedávného oscarového dokumentu Citizenfour. Když Snowdena srovnám s WikiLeaks, kde se propíral Julian Assange, Stoneův uměřenější a moudře vystavěný portrét jasně vítězí. 85 % P.S.: Gordona-Levitta okradli o oscarovou nominaci. Beze srandy. ()

Reklama

higuain 

všechny recenze uživatele

Je to možná až příliš jednostranný pohled na kauzu, nicméně to se asi dalo čekat vzhledem k názorům, které Stone zastával a vyjadřoval po celou svojí kariéru. Snowdena popisuje jako amerického patriota, který vynesl špínu na tajné služby čistě z morálních a etických důvodů. Nakolik se to blíží realitě je otázka, na kterou si každý musí najít odpověď sám. Jako glorifikaci svojí osoby si však Snowden jen těžko mohl představovat lepší film. Stone je na starý kolena očividně zpět ve formě. Snowden funguje jak v rovině špionážní, tak v té osobní. Hodně tomu pomáhá silná herecká sestava nebo hudba, ale především Stoneova schopnost udržet divákovu plnou pozornost, ať se na plátně děje cokoliv. Přes dvě hodiny dlouhý snímek nemá hluchá místa a přinese několik velmi znepokojivých scén a myšlenek, i když v tomhle se určitě dalo ještě víc přitlačit na pilu. Škoda také přehnaně patetického závěru, jinak to mělo náběh na pátou hvězdu. Jsem zvědav, jestli uvidíme Snowdena i na Oscarech. 85%. ()

malylada 

všechny recenze uživatele

No co bych k tomu řekl, film Olivera Stona bych si představoval trošku jinak. Jedná se o kontroverzní látku, která se často démonizuje a je brána jen z jednoho úhlu pohledu, což mi už za ta léta leze na nervy. Bohužel celá životopis trpí tím, že je příliš jednoduchý, žádný zvrat se nepřichází a ve výsledku se wou kontroverze nekoná. Herecké osazení je výborné, ale první hodinu moc nedostávají prostor a jako divák jsem nudou trpěl. Celé je to rutina a když už ke konci dochází k zvýšení obrátek, k závěru, tak Vás čeká dalších nudných dvacet minut. Jeden z těch nejnudnějších životopisů, který trpí svým scénářem......5/10 ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Inu, paranoidní vidění světa nelze vyloučit. 1)  Zrádci, hrdinovi, whistleblowerovi, disidentu, vlasteneci (nehodící se škrtni) Edwardu Snowdenovi režisér Oliver Stone nepokrytě fandí. Nic jiného ani nelze od tohoto tvůrce očekávat. Nelze však říci, že by volba strany měla nějaké výrazné mravní konotace. V podstatě si nevybereme - tak či tak je to špatná volba._____ 2)  Úvaha o morálce._____ Na jedné straně lze Snowdenův čin vnímat jako zradu vlastní země. Nepochybně vyzrazením ohrozil životy mnoha lidí. Nakonec žije v Rusku (jaká to ironie), v zemi, která očividně dělá totéž co USA._____ Na druhé straně je zřejmé, že nějakým formálním odporem by ničeho nedosáhl a rychle by byl umlčen. Aby bylo jeho vystoupení účinné, musel své poznatky zveřejnit. Tím, že je zveřejnil, však současně ohrozil bezpečnost a životy mnoha lidí._____ Takže kde je chyba? Odpověď se nabízí sama - v systému, který takovouto volbu - nevolbu jako jedinou variantu poskytuje._____ 3)  Ať už důvodem neúspěšných žádostí o azyl (k roku 2021 údajně 27 zemí odmítlo, mezi nimi Francie, Polsko, Brazílie, Německo, Indie) byl strach z reakce Spojených států anebo nesouhlas se Snowdenovým konáním, je faktem, že nakonec zůstal v Rusku. Americký odvolací soud rozhodl v létě 2020, že program masového sbírání dat o telefonních hovorech Američanů nebyl v souladu se zákonem. Co bude dál?_____ 4)  Postupně jsem opět jako i v jiných filmech podlehl nenápadnému kouzlu osobnosti 34letého (film natáčeli v roce 2015) Josepha Gordon-Levitta (Snowden). Zaujali mě i 38letý gay Zachary Quinto (novinář Glenn Greenwald), 25letý Ben Schnetzer (Snowdenův kolega Gabriel Sol) či bohémský 47letý (!) Timothy Olyphant (agent CIA Geneva). 5)  Závěrečný song "The Veil" filmu napsal Peter Gabriel._____ 6)  Zábavný koment: RedAK****. ()

Galerie (70)

Zajímavosti (14)

  • Špinavé praktiky NSA a CIA sú odkazom na Veľkého brata z antiutopického románu "1984" Georgea Orwella. V románe vystupuje antagonista O'Brien, vo filme šéf CIA O'Brian (Rhys Ifans), čo má byť priamy odkaz k postave, ktorá podobne ako v románe vtiahne hlavného hrdinu do vnútra systému, zasvätí ho, no potom sa z nej stane úhlavný prenasledovateľ. (Biopler)
  • Predlohy k scenáru boli vytvorené pomocou materiálov, ktoré vydal Snowdenov mediálny spriaznenec Luke Harding a ruský advokát Anatoli Kucherena. (Zdroj: pravda.sk) (vander19)

Reklama

Reklama