Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (Cinemart)

Maniik88

S celou Bourne sériou mám jeden problém. Viem, že to sú veľmi dobré filmy, plné akcie a špionážneho umu. No ja si nepamätám nič ani z jedného dielu. Podobne ako Mission imposible - tam som si aspoň pamätal akciu, kde Tom visí na lane. No a potom tu máme akčné klasiky ako Smrtonostná zbraň či Pasca a tam kľudne dám aj niektoré hlášky. No a opäť tu máme veľmi podarený akčňák, kde sa stále niečo deje. Výborný bol úvod v Grécku a naháňačka pomedzi demonštrantov. Vadila mi ale roztrasená kamera s večnými prestrihmi. Dobrá bola aj Alicia s jej nerd rolou. No tých naháňačiek a akcie je tentokrát moc, Bourne je akýsi mimo, logika scenára kríva a v závere až zakopáva. Damon už tiež stárne a myslím, že to nebolo úplne ideálne pokračovanie. ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Jako nové díly 007, kde je potřeba projet co nejvíce států/měst, pořád někde schůzovat a panicky utíkat. Děj? Žádný. Zbytečný film. ()

JohnZ87

Velkolepý a povedený návrat Jasona Bournea ve velkém stylu. Tommy Lee Jones je jako záporák excelentní. Pevně doufám, že se Matt Damon ke své ikonické postavě Jasona Bournea ještě vrátí. 75% ()

tlesk

Nakonec se tedy fanoušci po dlouhých letech a mírně rozpačitém „spinoffu“ s Jeremym Rennerem dočkali vytouženého, plnohodnotného pokračování. Jakkoli by se mohlo zdát, že Matt Damon zestárl a pokračování úspěšné akční filmové série je zbytečné, není tomu tak. Tvůrci nám přinesli perfektní akcí nabitý thriller, jenž sice není dokonale vybroušeným diamantem, trilogii o Jasonu Bourneovi však ostudu rozhodně neudělá. A ačkoli film nemá tak silný příběh jako díly předchozí, stále se jedná o zdařený nadprůměr, o který by žádný fanoušek kvalitní filmové akce neměl přijít. Více zde: http://nafilmu.cz/2016/07/recenze-jason-bourne-2016-vydareny-navrat-agenta-bez-minulosti/ ()

Godhaj

,,You voluntiered because you are Jason Bourne and not David Webb.“ Čtvrtý film s Matem Damonem jako Jasonem Bournem už nemá moc co říci. Vše o Bournovi již víme z předchozích filmů a tady se pomocí chatrného scénáře pokouší vrátit opět do hry, tentokrát aby zjistil něco o své famílii. Vše, co dělalo předchozí filmy uvěřitelné a napínavé, právě ta civilní strohost a pocit, že podobné agentské rejdy se mohou odehrávat a třeba i odehrávají okolo vás, je pryč. V tomto filmu jsem sledoval klasickou hollywoodskou akční slátaninu, které jsem nevěřil a ani nechtěl věřit. Přepálené honičky a přestřelky již nemají s původní trilogií nic společného. Damon a Cassel si hrají to svoje, Tommy Lee Jones lehký podprůměr, ale slečna Vikander s obličejem dvě hodiny strnulým v zamračené křeči není vůbec příjemná na pohled. Nejvíce mě ale na celém filmu zamrzelo, že je pod ním podepsaný pan Greengrass, od něj jsem čekal rozhodně víc. ()

prometheusXX

no bohužial musím jednu hviezdu ubrať,film stráca na dynamike predchádzajúcich dielov,mohla to byť pecka,asi P.Greengrassovi dochádzaju nápady.thrailer vyzeral dosť dobre.niečo tomu chýba.už skrátka to nieje ono. BOURNOVA IDENTITA-100%,BOURNOV MYTUS-100%,BOURNOVO ULTIMATUM-95%,BOURNOV ODKAZ-87% a nakoniec JASON BOURNE za mňa 70% ()

papadoce

Matt Damon je Jason Bourne. Démon v kombinácii so Zelenotrávničkom sú vždy zárukou špionážnych orgií. Nebolo tomu inak ani tentokrát. Dokonalé naháňačky na všetkom čo má kolesá patria k tomu najlepšiemu čo akčný thriller môže ponúknuť. Skvelou voľbou bola Alicka, ktorá je skutočne veľmi krásna a práve si to miery medzi moju TOP desiatku herečiek. Má nádherný profil. Ale napriek veľkej spokojnosti verím, že sa jedná o posledného Bourna vôbec, lebo nerád by som bol svedkom totálneho skurvenia tak dokonalej série. A ten Moby, ten Moby. Päťka jak oči, veď viete. ()

Gromit

Dlouho jsem doufal, že se Jason Bourne jednou vrátí. A dočkal se. Ba co víc, tenhle "agent bez minulosti" je stále ve skvělé formě. Jinými slovy, Paul Greengrass a Matt Damon nezklamali a výsledkem je opět špičková akční podívaná s velmi solidní zápletkou. Geniální Bournův mýtus ale zůstává stále nepřekonán. ()

KillerZeli

Dějově v podstatě stejné jako 2. a 3. díl, nic nového to nepřináší, většina herců celý film pospává a Alicia Vikander to už zachránit nemůže. Nejraději bych skončil v moři s amnézií, abych tento díl pozapomněl. ()

duskovahani

Ze všech filmů o Bourneovi se mi v porovnání s předešlými tenhle jeví jako ten nejslabší. Možná je tahle poznámka dost mimo, ale. Nevím proč mám pokaždé takový silný dojem, že kromě Bournea hrají prim především ženy. Nejsou to na něj nasazení zabijáci, kvůli kterým se vždy vrátí a jedná, ale jsou to vždy ženy, které ho přimějí spolupracovat a které, jak se mi občas zdá, pro něj mají slabost (a on často asi taky). Ať už to byla Pamela, Marie, Nicky, případně Heather. Když už se zdá, že se nemá proč vracet, tak mu agentura dá důvod se mstít/ někoho pomstít. V druhém díle to byla Marie, tady máme konkrétně postavu Nicky, která chce Bourneovi pomoci, ale kulka ji najde dřív, než Jasonova ruka. Do toho vstupuje Heather, která mu vlastně taky pomáhá, ale proč? Aby sama dosáhla povýšení? Dost možná. Každopádně v tomhle díle je Bourne spíše taková figurka v pozadí, která cestuje mezi hlavními městy a občas zachrání pár lidských životů, ale jinak je frustrovaný a neví co se sebou. Nic se nezměnilo, vždy je tu nějaká vyšší moc, nasazení zabijáci, ženy hybatelky a Jason Bourne se svými vzpomínkami. Někoho toto opakující se schéma a perspektivy můžou nudit, ale mně se asi neomrzí.Škoda jen, že nás Greengrass lehce ochudil o střihovou smršť s řadící pákou, protože tentokrát Matt Damon řídí automat. Tak či onak, extreme ways are back again. ()

kiros179

Jednoznačně nejslabší Bourne v podání Matta Damona. To, že je Greengrass skvělý řemeslník a natáčet umí, asi všichni už víme. Bohužel příběhově je poslední Bourne nastavovaná kaše, to mě mrzí asi nejvíc. Vůbec nechápu motivaci Heather Lee (Alicia "hype" Vikander), vůbec nechápu proč se chová tak jak se chová - což je vzhledem k tomu co uvidíte docela zásadní problém. Po pravdě mi ani moc nechutná to, jako by se nám celá CIA točila kolem otce a syna, určitá šablonovitost aneb opakování stále stejného - zlý šéf z celou organizací v zádech vs samotný Bourne a jedna hodná duše zevnitř a už se ani nesnažím zapamatovat každé jméno dalšího, nového tajného programu. A to nejsmutnější úplně nakonec, když odcházíte z kina a ptáte se sám sebe "nebylo by lepší kdyby tento díl vůbec nenatočili?" - je mi z toho smutno, ale musím si odpovědět, že by to asi opravdu lepší bylo. 55% ()

pity

Absolutni spokojenost, az na jednu scenu. Proc kazdy film musi mit minimalne jednu prihlouplou scenu? Auto SWAT jako radlice..... prooooc?!? ()

Lucius55

Tento film sice nedosahuje kvalit všech tří předešlých "Bournů", pořád je to ale nadprůměrný špionážní akčnák. Matt Damon pořád slušně válí, Tomy Lee Jones je skvělý záporák a Alicia Vikander je smyslně tajemná... Na soundtrack jakoby někdo vybral a zremixoval několik stop ze soundtracků předešlých dílů, ale tady to funguje. Pokud Greengrass zůstane "u kormidla", dalšího dílu bych se nebál. ()

MyrnaAlec

Původní trilogie definovala to, jak se další roky točily akční filmy, proto čtvrtý díl už tak neohromí, ač je to poctivě natočený. Pro mě se téma vyčerpalo, další díl by byl zbytečný. ()

Mistr_Moon

Počtvrté ta samá písnička, nepřekvapí, neurazí, nenadchne, ale celou dobu se to hýbe rychle kupředu a ani na chvilku nenudí. Nemá smysl si stěžovat na rozstřesenou kameru a zběsilý střih, to už ke Greengrassovi a Bournovi prostě patří do stylu. V některých momentech si myslím, že už to bylo na škodu (např. závěrečná honička vypadala natočená velice poctivě ale k čemu to, když si polovinu musíte dotvořit vlastní představivostí). Příběh imho nikdy nebyl u této série nijak velkou devizou a i tentokrát je na vedlejší koleji. Opět se snaží poodhalit minulost v podobě násilně vloženého otce hrdiny, opět máme intriky na nejvyšších místech, plusem je rozhodně vypočítavá Alicia, ač má po celý film jeden výraz ala "Arnold". ()

RafaKrakal

Kdyby se jednalo o první film ze série, jednalo by se o nadstandardní záležitost, ale jako 4. díl ze série si nezaslouží lepší než průměrné hodnocení. Greengrass sice film zvládá řemeslně výtečně, ale bohužel divákovi je předložen příběh, který je toliko variací na předchozí 3 díly a není zde takřka nic, co by nebylo již v minulých dílech a obávám se, že už ani do budoucna nejde příběh nějakým razantním způsobem posunout. 60% ()

Ludo444

Bourne už nie je ten "reálny" agent, ale už je to definitívne v podstate nesmrteľná mašina, čo rozchodí jakúkoľvek ranu, úder či pád. Bez toho aby ho to nejak spomalilo alebo ochromilo. Motivácia prečo ísť znovu do akcie totálne ubohá. Dostáva sa nám nového vedúceho Treadstonu, teraz už určite toho najhlavnejšieho, pričom tu dostávame nové kompletné spisy Treadstonu. Tie v Ultimatum boli asi z nejakého dôvodu nekompletné. Znovu sa hrabeme v minulosti, a sú tu aj odkazy na minulé časti v celých scénach (vlak, monokulár, naháňačka na námestí, ...). Pritom sa ale ani raz nespomenie Maria a Nicky zomrie len tak mimochodom. Heather Lee (Alicia Vikander) v seniorskej pozícií v CIA? Vážne? V jej veku? Dneska je to vo filmoch cool. Zlatá Pam Landyová. Scenáristický debakel. Trilógia Identity-Supremacy-Ultimatum je šesťhviezdičková a uzavretá záležitosť, z ktorej tu zostala len vymakaná akcia. ()

dfast

Trochu nuda oproti starým dielom. Jason je reálne na 3 hviezdy, ale je to Jason a nie Jeremy Renner, tak si stále tú 4tú hviezdu zaslúži za atmošku. ()

LukeKiller

Wow. Proste. Wow. Pôvodní Bournovia boli zábavní, vcelku nápaditý a dobre zostrihaní. Toto je jedno veľké WTF, kde hackovacie scény robil zjavne "technický odborník" z NCIS a to bol ten menší z problémov. Neskutočne debilný príbeh, ktorý ani nejak nechápem prečo sa odohral, kto bol s kým, za koho a pre koho a k tomu absolútne zmätené akčné scény, ktoré už v dnešnej dobre naozaj neobstoja. Nope. Nope na druhú. Počet hviezd je tak kus z milosti. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)