Diskuze

Kakho-oto (hodnocení, recenze)

Castrator

Jenže ten článek vychází i z edice dokumentů k heydrichiádě od Vojtěcha Šusteka a cituje i samotné dokumenty z německého vyšetřování. Naši parašutisté neměli v kostele ani jeden samopal. Ale pokud někdo chce šířit smyšlené údaje o desítkách mrtvých Němců v kostele, nic proti... Jenže potom jde taky o šíření nepravdivých údajů.

Hraný film není dokument a Anthropoid byl natočen tak, aby vydělal - proto byly události z 27. 5. a 18. 6. 1942 natočeny tak, jak byly natočeny.

Paměť a dějiny je populárně naučný časopis a je hodně založen na studiu archivních pramenů. Populárními časopisy jsou např. periodika Extra publishing.- Živá historie, II. světová apod.

Helo

Helo (hodnocení, recenze)

Castrator

To já jim ani nevěřím, je to genetika :O Ať se o zuby starám či ne, nic se nemění v jejich kazivosti :D

Helo

V žádném případě nevěř stomatologům a dalším z....m, co přesvědčují, že to není genetika. "Náchylnost" (uvozovky proto, že to asi není ten správný terminus technicus) ke kazivosti nebo schopnost zubů se kazivosti bránit geneticky daná být musí. Otec měl jediný kaz a máma ve svém pokročilém věku má zuby vlastný a kazů pár, i lidé na netu, co se chlubí perfektním chrupem, tvrdí totéž, mají to po rodičích. Genetika hraje roli snad ve všem, ale zrovna v kazivosti zubů ne? V čem jsou zuby tak výjimečné, že to tvrdí? Jsou to kecy.

na příspěvěk reagoval Helo

vegetol.mp

vegetol.mp (hodnocení, recenze)

S kurvítkama začal už Bůh. Podívej se na svý zuby. Chvíli je to dobrý a pak se začnou kazit, svině jedny.

mahler (hodnocení, recenze)

Pokud je to s těmi třemi zaseknutými zbraněmi (a uvolněnými zásobníky) pravda - ve filmu by to byla perla typu ,,mě to taky nestřílí ... náhoda, co?"

mahler (hodnocení, recenze)

Jinak řečeno, chtěli bychom aby to bylo autentičtější, tedy aby se tam nic moc nedělo, tedy nestřílelo -  aby na konci žádná přestřelka nebyla, a samotný atentát bylo ani ne desetivteřinové fiasko o třech zaseknutých zbraních :-)

Castrator (hodnocení, recenze)

Autentický film na toto téma nebude nikdy. Místa, kde se atentát odehrál, neexistují, jsou změněna k nepoznání. O mnohých skutečnostech panují dohady dodnes a některé skutečnosti už nelze zpětně zjistit. Dialogy reálných postav budou také smyšlené, jazykové přizpůosobené době, kdy se film natáčí, což se s autenticitou vylučuje.

Kakho-oto

"Hodně věcí bylo v reálu jinak než ve filmu, ale těžko to vysvětlovat lidem (viz řada komentářů o vysoké autenticitě filmu),"

Nepřesnosti a chyby nevylučují vysokou autenticitu, autentický je, v některých scénách nikoliv, proto autenticita, držení se skutečnosti a hist. faktů, je vysoká, i když ne 100%.

Kakho-oto

Časopis Obraz a dějiny je populární časopis, moc bych na něj jako na jediný zdroj nespoléhal. Problém je v tom, že autoři těchto a podobných článků čerpají od někoho, kdo uvádí nepřesné informace. Objevilo se dost článků, a to i v seriozním tisku, které uváděly, v čem je film nepřesný, kde jsou chyby, ale autoři v nich vycházeli z jiných nepřesných článků. Těch nepřesností ve filmu není často tolik, kolik články v podobných periodikách uvádí. Třikrát měř a jednou řež, těch nepřesností je moc a jsou tak zažrané, že je mnozí považují za fakta. Ale není tomu tak.

na příspěvěk reagoval Kakho-oto

mirec222

mirec222 (hodnocení, recenze)

Včera mal tento film premiéru na Slovensku. Rád by som ho aspoň takto sem ohodnotil. Videl som všetky filmy, dokumenty, čítal literatúru a podobne s touto tématikou. Snáď mi pán režisér Sequens odpustí, ale Anthropoid je podľa mňa najlepší film s touto tematikou. Naozaj to je výborne spracované, aktéri tam dávajú najavo svoje emócie, strach, ľútosť a podobne. Na tento film som sa veľmi tešil a ihneď ako som sa dozvedel že sa hrá už aj na Slovensku, musel som naň ísť. Historické fakty sú tam skoro dodržané, ten úvod v tom lese a o počte padnutých vojakov v kostole sa už viedlo veľa debát. Ale určite to tomuto vynikajúcemu filmu neškodilo. Páčilo sa mi aj to, ako sa na atentáte podieľali až 4 parašutisti, niekde som čítal že sa o tom dosť špekulovalo, že to mohlo byť práve tak. Najlepšia časť celého filmu je ten záverečný boj chlapcov v koste. Po skončení filmu, keď som odchádzal z kina vreli vo mne emócie a priznám sa, bolo mi veľmi smutno ako chlapci dopadli. Myslím si, že to je pekná spomienka na všetkých parašutistov a odboj. Nezabúdajme, o čo všetko sa zaslúžili práve všetci ľudia okolo toho.

Kakho-oto (hodnocení, recenze)

cyphercz

Boj v kostele v Resslově ulici - studie Pavla Kmocha v časopise Paměť a dějiny (2/2016). Tam se lze dočíst o tom, co ti píše Dont. Němci během celého boje nezaznamenali žádného padlého. Raněni, a to lehce, byli pouze dva vojáci Waffen-SS a jeden úředník Gestapa, třetí voják byl otřesen po zásahu do přilby. Na druhé straně nebyl ani jeden z parašutistů zasažen nepřátelským projektilem, Kubiš, Opálka a Bublík byli zraněni výbušninami. Kubiš vykrvácel na následky zranění, ostatní parašutisté se zastřelili (Opálka a Švarc se navíc pojistili spolknutím cyankáli). Parašutisté se ani nepokoušeli prokopat do kanalizace.

Hodně věcí bylo v reálu jinak než ve filmu, ale těžko to vysvětlovat lidem (viz řada komentářů o vysoké autenticitě filmu), kteří čerpají poznatky ze starší literatury, jež je zaplevelena mj. nesmyslnými tvrzeními Ladislava Vaňka (mj. příjezd pohřebních vozů do Resslovky). Nejlepší je sáhnout po edici dokumentů, které vydal Vojtěch Šustek (zatím vyšly dva díly ze tří) - zabývá se i heydrichiádou. Některé odchylky filmu od historické události jsem zmínil v komentáři, kdyby tě to zajímalo.

na příspěvěk reagoval konvicce, Castrator, Castrator

cyphercz

Tak těch fikcí je tam spoustu, už např. ten začátek v lese a chatě. Nic takového se nestalo, nikoho po seskoku nezastřelili a tak by se dalo pokračovat dále. Je to prostě přizpůsobeno tak, aby to bylo co nejvíc atraktivní. To by ale podle mě bylo, i kdyby to bylo v souladu s realitou... :-( Byli tam jen lehce ranění Němci, a ještě by se dali spočítat na prstech jedné ruky.

cyphercz (hodnocení, recenze)

Dont

tak jestli v tom kostele nezařval ani jeden nácek, tak jsem dost zklamanej, kéž by za každýho z nich dostali aspoň 2-3 skopčáky!! A potom i hodnocení filmu u mě klesá, protože v něm jich postřílej snad 30-40, což je sice krásný na pohled, ale asi teda čistá fikce://

na příspěvěk reagoval Dont, Kakho-oto

"Jasne, že by sme to radšej od Spielberga či Polanskeho,"  POMO

A to já zase ne. A taky jsem rád, že Hudson točil Eastwood a ne právě Spielberg. Spielberg je kýčař.

Dont (hodnocení, recenze)

Ostatně jediný, kdo byl zabit v boji, byl Kubiš (po zásahu střepinou granátu). Ostatní parašutisté spáchali sebevraždu.

mahler

Pravda to je (s tím samopalem). Ztráty Němců byly nulové, když nebudeme počítat zraněné, viz. příslušná hlášení.

cyphercz

Jelikož to byli Němci, tak je to naopak zaprotokolováno velice dobře. Při akci v kostele nezemřel jediný Němec, byli tam jenom ranění. Existují o tom přesné doklady. Přímo od tehdejších německých velících důstojníků. Hlášení z akce, návrhy na vyznamenání pro raněné atd. Vše je navíc díky vydané literatuře volně dostupné.

na příspěvěk reagoval cyphercz

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál