Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Druhá světová válka se chýlí ke konci a válečná loď USS Indianapolis zatím tajně přepravuje jednu ze dvou atomových bomb, které by mohly ukončit válečné běsnění. Japonci však těžký křižník napadli a potopili. Mise USS Indianapolis byla utajovaná tak přísně, že loď nikdo nepohřešoval a informace o jejím napadení byla zveřejněna až o čtyři dny později. Téměř 300 členů posádky z celkového počtu 1197 ihned utonulo. Zbývající přeživší z USS Indianapolis uvízli ve vodách Filipínského moře, kde trpěli hladem, žízní, teplem a halucinacemi, zatímco se bránili neúprosným útokům žraloků. Strádání, které trvalo pět dní, přežilo jen 317 mužů. (Bontonfilm)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (87)

dawe787 

všechny recenze uživatele

Pěkný a dojemně natočený vzpomínkový film na vojáky, kteří se zasloužili o převoz atomových bomb připravené na Japonsko. Bohužel kvůli utajení neměli žádnou ochrannou flotilu a po zasáhnutí torpédem si prožili peklo na pustém oceánu. Ve finále ještě Americká justice potřebuje oběžního beránka na kterého by to hodila. Stopáž delší, triky nejsou na jedničku s hvězdičkou, přesto se mi v určitých pasážích svíralo hrdlo a velmi jsem cítil s vojáky, kteří si to skutečně prožili a zasloužili si tak v boji proti Japonské tyrani a útlaku. Jednoznačně za 4 hvězdy a nemusím ani dodávat, že ty tři už jsem dával mnohem, mnohem větším filmových béčkům a sračkám v jistém úhlu pohledu. Někdy si tak dumám, zda by bylo pro zdejší filmové Einstainy větší peklo plavat na prkně mezi lidožravými žraloky nebo si vzít těhotnou přítelkyni od kamaráda, který jim umře před očima na širém oceánu...... ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Vo vojnovom filmovom priemysle budú pretrvávať snahy nachádzať príbehy o hrdinstve. Aj o nepredstaviteľnom utrpení námorníkov v pasci žralokov boli natočené dva vynikajúce filmy, takmer rovnaké , Operácia Žralok (1991) a Krížnik (2016). Obidva nás zaviedli do obdobia 2. svetovej vojny, keď v Európe vládla víťazná eufória a v Pacifiku ešte stále zomierali nevinní ľudia. Film, ktorý je skutočnou udalosťou, sa týka ťažkého krížnika USS Indianopolis (vojenské označenie CA-35), ktorý sa počas vojny nezúčastnil žiadnej dôležitej bitky, nezaznamenal žiadne prenikavé bojové úspechy aj tak sa vryl do histórie úplne iným spôsobom. Išlo o poslednú väčšiu loď, ktorá bola potopená v 2. svetovej vojne. Loď plnila super tajnú misiu a bez akéhokoľvek bojového zabezpečenia prevážala na ostrov Tinian veľké množstvo uránu 235, ktoré bolo umiestnené do bomby Little Boy, ktorá bola zhodená 6. augusta 1945 nad Hirošimou. Na spiatočnej ceste bol krížnik torpédovaný z japonskej ponorky I-58 a dvoma torpédami poslaný ku dnu Pacifiku. 1196 dôstojníkov a námorníkov sa ocitlo v ohrození. Okolo 300 z nich zahynulo hneď po výbuchu, 900 sa ocitlo v mori. Z vody vytiahli 321 ľudí, z toho prežilo 317 vrátane kapitána McVaya, zostatok padlo za obeť žralokom pokiaľ boli stroskotanci objavení prieskumným lietadlom. Námornícka admiralita našla obetného baránka kapitána lode a tento proces zničil jeho sľubnú vojenskú kariéru. Indianopolis doplatil na nedostatky v námorných predpisoch. Ktorý z týchto dvoch filmov je lepší, nie som schopný posúdiť. Obidva sú úžasné a až veľmi realistické, a tak nebudem vyzdvihovať rôzne detaily, keď obidva majú obrovskú výpovednú hodnotu. Chcel som sa viac venovať historickej hodnote, ale zase by som sa vyčerpal na neschopnosti a arogantnosti moci neberúc do úvahy tých chudákov vo vode. Veď ešte aj tomu prieskumnému lietadlu zakázali pristať a pomôcť stroskotancom. Čo k tomu je potrebné ešte dodať. ()

Reklama

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Mňa to prekvapivo bavilo. Snímka, ktorá odsýpa, má rýchle tempo a nenudí. Herecké obsadenie je ale ako z treťotriedneho filmu a teda to isté platí aj o samotných hereckých výkonoch. Príbeh a scenár je v skutku kvalitný a rovnako tak scény so žralokmi. Hudba nehrá druhé husle a síce nezaznejú veľmi známe songy, ale to nikomu nevadí. Môžem konštatovať, že táto snímka bola pre mňa naozaj príjemné prekvapenie a to možno aj preto, že som od toho tak veľa nečakal, hlavne za to, že tam hrá Niki Kejdž. Ale zase už by som nechcel až tak preháňať a chváliť. Samozrejme, že to bolo neskutočné Bčko, ale myslím že ho ocení každý fanúšik napínavého filmu, pokiaľ nehľadá niečo náročné a úžasné. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

I přes přítomnost Nica Cagea, výrazně menší peklo než by se dalo čekat. Zpočátku kombinace Pearl Harboru, Bitevní Lodi a Titanicu se slabým CGI, které se později změní v survival, který odkazuje na Quinovo legendární vyprávění z Čelistí. Herecky i trikově silně televizní, ale snesitelné a neurážející. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Mario Van Peebles se chopil režie velkorozpočtového snímku o jedné zásadní americké události na sklonku 2. světové války s Japonskem, jenž už jednou byla v roce 1991 pro televizi natočena. Je to událost, která předcházela svržení atomové bomby na Hirošimu a však má s tím hodně co do činění. Loď U.S.S. Indianopolis, o kterém film je, dopravovala součásti oné atomové bomby. Snímek nejen rekonstruuje událost na moři, ale dává zároveň i ohromný kopanec do vlastních řad, neboť se jedná i o ohromnou kritiku tehdejšího velení. Loď byla zasažena japonskou ponorkou, následně se potopila a přeživší námořníci byli ponecháni napospas osudu ve vlnách plných žraloků. A kdo byl za to nakonec souzen? Jak už to bývá, na konci filmu jsou dodány přímé záběry, fotografie a výpovědi očitých svědků. Jestli snímek dokáže chytnout za srdce, těžko říct, ale vžít se do těch námořníků je i tak setsakramentsky těžké. Snímek není natočen špatně. V dramatizaci se netlačí za každou cenu na plyn a naopak tomu všemu dává volný průběh. Bohužel jsou moc okaté CGI efekty. Jejich nepřirozenost je až zarážející. Vzpomínkový film a pocta všem námořníkům na lodi U.S.S. Indianopolis. ()

Galerie (122)

Zajímavosti (8)

  • Natáčet se začalo 19. června 2015 v Mobile a Orange Beach v Alabamě. Dále se natáčelo v San Franciscu a v japonském Kjótu. (bejkovec)
  • Japonskou ponorku I-58 si zahrála americká druhoválečná ponorka USS Drum ( SS-228 ) třídy Gato. (bejkovec)
  • Při natáčení filmový štáb zničil jednu z posledních dvaceti letuschopných PBY Catalina. Někdo zapomněl zavřít poklop, čímž se do kabiny dostala voda a písek a letoun se z poloviny potopil. I když se vodu snažili odčerpat, nepodařilo se jim to. Nakonec se rozhodli letoun vyzvednout nešetrně jeřábem a při tomto pokusu ho rozlomili. (p3tris)

Reklama

Reklama