Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Diskuze

mato331

Myslim ze moznost to prezit nikto nespochybnuje. Ale dokaze sa clovek vo vakuu normalne hybat, zachytit a otvorit si dvere po tych cca 20s?

Inak keby to urobili tak ze je to len par metrov tak by to bolo ovela prijatelnesie.

na příspěvěk reagoval mato331

Jaeger

Jaeger (hodnocení, recenze)

mato331

v podstate si napisal cca to iste ako ja, len viacerymi slovami :)

okrem tych oci, myslel som si, ze pri -270stupnov celzia je fajn mat par sekund oci zatvorene, lebo su plne tekutiny

mato331 (hodnocení, recenze)

cyphercz

preštuduj si prípady od NASA kedy bol človek vystavený vákuu. Nič zvláštne sa nedeje, podstatné je najprv vydýchnuť, inak ti expanzia vzduchu roztrhne pľúca. Potom máš tak 15 sekúnd než stratíš vedomie, a asi 2 minúty než zomrieš kvôli nedostatku kyslíku pre mozog. Zatvorenie očí má význam presne nula. Všetky telové tekutiny sa začnú variť, vrátane krvi, čo vedie k embólii. Jeden astronaut ktorý bol vystavený vákuu hovoril, že než stratil vedomie cítil ako sa mu varia sliny na jazyku, vraj to bolo ako piť silne bublinkatý nápoj. Keď komoru v ktorej bol napustili vzduchom, prebral sa a odišiel po vlastných. Tiež dôjde k poškodeniu jemných vlásočníc napr v očiach, čo by mohlo spôsobiť dočasné problémy so zrakom. Najhoršie je to že si priamo vystavený žiareniu zo Slnka, takže je tam potenciál na rakovinu. Zatiaľ som epizódu 7 nevidel, ale čo som čítal diskusie, tak to zvládli v podstate perfektne. Plus tá okysličená krv, takže by to malo byť plne okej bez dlhodobých následkov.

na příspěvěk reagoval cyphercz, Gertrudo

Jaeger

Jaeger (hodnocení, recenze)

cyphercz

menej ako jednu minutu by clovek v otvorenom kozme vydrzal...ak by ho neprespikoval mikrometeroid. Na radiaciu lieky maju (vid Holden s davkovacom liekov) Naomi vydychla(to dava zmysel, vzduch by v nej zamrzol) ale myslim, ze oci by musela mat zatvorene. To by zase nedala k druhej rakete.

na příspěvěk reagoval mato331

cyphercz (hodnocení, recenze)

Ehm ta závěrečná scéna ze 7. epizody nějak odporuje všem scifi co jsem kdy viděl, nechci zatím spoilerovat oč jde, ale zdá se to vám co jste to už viděli realistické? Vím, že si na realističnosti tato show staví, takže na tom asi něco bude, ale prostě mi to přišlo celkem dost wtf vzhledem k výše zmíněnému:)

na příspěvěk reagoval Jaeger, mato331

ChuckOnly

ChuckOnly (hodnocení, recenze)

tak toto byla neuvěřitelná nuda... au, dal jsem první sérii, pak kousek druhé a až na tu zazobanou indickou babku mě tam nebavila jediná postava. Kde jsou ty časy kvalitních dobrodružných scifi serošů se sympatickýma postavama a napínavým dějem. Toto je prázdné nudné a ukecané. Navíc šíleně SJW. Dnes už v US prostě neumí natočit kvalitní seriál....

fabecc1222 , TheDarKnig

já knihy nečetl a tak nevím, kolik toho třeba vynechali nebo jak moc se ta 3. řada od nich lišila, ale čistě takhle z laického diváckého hlediska to byl prostě nářez a ani mi to nepřišlo nějak uspěchaný nebo moc hrrr, ale jako epické scifi filmy rozkouskované do epizod:)

asi jsem i doufal, že se v 5. řadě budou více věnovat té civilizaci/entitě/rase co vyhubila "protomolekuláky" a budou se prozkoumávat další světy, prohlubovat znalost ring gates atd., ale vypadá to, že toto je odsunuto na 6. řadu, nebo kdo ví jestli ne někam do šuplíku (opět - neznám knihy, takže se omlouvám za případné zcestné teorie)

cyphercz

Trojka byla taková kvůli tomu, že adaptovala tu akčnější druhou polovinu druhé knihy a pak celou třetí knihu, přičemž její pomalejší rozjezd vměstnala snad do dvou epizod.

Tempo je možná pomalejší, ale baví mě to hrozně moc, už od druhé epizody.

na příspěvěk reagoval cyphercz

fabecc1222

fabecc1222 (hodnocení, recenze)

cyphercz

Tak ona trojka byli v podstatě dvě řady vměstnané do jedné, tam to fakt jelo jako o život :). Ale seriálu to svědčilo, trojka asi zůstane tou nejlepší řadou.

na příspěvěk reagoval cyphercz

cyphercz (hodnocení, recenze)

Achjo, jsem fakt rozladěnej z toho tempa, ta kvalita tam prostě je, zápletky jsou s každou epizodou zajímavější a zajímavější, ale mám pocit, že se to pořád teprv pomalinku polehounku rozjíždí a přitom to má už být plná palba, protože jsme za půlkou řady a do konce zbývají jen 4 díly... u 5. epizody 3. řady jsem nadšeně psal, že by každý díl pomalu mohl být season finale a že je neuvěřitelné, že zbývá ještě 8 epizod, tady mám naprosto opačné pocity:/

na příspěvěk reagoval fabecc1222, TheDarKnig

Helo

Helo (hodnocení, recenze)

cyphercz , TheDarKnig

Tak tak, momentálně znovu (po třetí) dokoukávám BSG, takže si Expanse dám tak nějak až to bude zase celý venku :) Nedostatek titulků bych asi přežil, při nejhorší mi stačí anglický :)

Krom toho málokdy hodnotím po epizodách... když už, tak sezónu jako celek.

cyphercz

Jo, absence titulků a jiní lidé možná čekají až bude celá série venku (třeba případ Hela :)

Ale co jsem četl na redditu, lidé se fakt divili, že Amazon tuhle sezonu jakože vůbec nepropagoval. Plno lidí se dozvědělo, že je nová série teprve z toho příspěvku, co na redditu někdo nahodil. Nevím, zda se to týká i českých a slovenských diváků, ale možná ano.

na příspěvěk reagoval Helo

cyphercz (hodnocení, recenze)

Říkám si čím to je, že tu tento seriál hodnotí tak málo lidí, ani ne 30 na epizodu... ne, že by předchozí řady hvězdičkovaly kvanta lidí, ale pořád to bylo min. 5x víc uživatelů než teď - že by to kvůli titulkům, viz příspěvek janeja? Nebo prostě jen menší a menší zájem o show? Například takový Helo má profilovku s Julie Mao, tak jsem si myslel, že to bude přední hodnotitel a fanda této show a nic..:)

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, Helo, tomas.malo

Uživatel TheDarKnig smazal svůj příspěvek.

janejo

janejo (hodnocení, recenze)

Jako že na titulky u Expanse se čeká týden se ještě dá pochopit. Ale že někdo udělá dříve titulky ke 3. epizodě než ke 2. epizodě, nad tím zůstává rozum stát.

mato331 (hodnocení, recenze)

Gertrudo

Áno. Občas drobná zmena, ale obaja autori sú producenti, fakt by som sa nebál zásadných zmien. Zápletka na Marse a s protomolekulou má obrovský význam pre knihy 7 - 9 (ale aj 6 už niečo ukáže), ktoré ale asi žiaľ neuvidíme sfilmované (resp. určite nie pár najbližších rokov). Amosova zápletka s rodinou naozaj význam nemá, ale v ďalších epizódach sa rozvinie iná zápletka s ním, ktorá prinesie novú postavu (hoci už sme ju videli).

Gertrudo

Já sice knihy (kromě první) nečetl, ale od čtenářů už pár let slyším, že pátá kniha je jedna z nejlepších v sérii. Takže tato série by měla být výborná :)

cyphercz

Odporny je dost to je pravda.

Asi som len sklamany ze po slabsej stvrtej serii prisla tiez zatial slabsia 5 seria.

Latka nastavena seriou 1-3 bola privysoko:)

Gertrudo

Pro mě je Inaros dobrý villain čistě kvůli faktu, že mě opravdu dost sere:) Prostě mi přijde na přesdržku, jeho činy mě iritují, zkrátka ve mě ta postava vyvolává samé negativní emoce, a to je dle mého známka dobře napsaného a zahraného villaina:) Stejně tak ten jeho klučík, ale u něj se bojím, že se ho tvůrci budou snažit nějak spasit a vykoupit v očích diváků... ale snad se pletu (no spoilers pls).

Jinak z těch zápletek mi po třetí epizodě přijde nejlépe rozehraná ta na Marsu, přijde mi, že by se mohla brzy propojit jak s Holdenem, tak Avasaralou, což by bylo fajn, naopak jsem celkem na rozpacích z té Amosovy linky a nějak si nedovedu představit, jak to chtějí propojit s hlavní zápletkou, pokud teda to vůbec nějak propojovat budou a nebyl to čistě jen backstory co nikam dál nevede...

Gertrudo

Důvody proč je podle mě zajímavý i když je to úplnej psychopat, jsem napsal už v tom příspěvku níže. Mám slabost pro lidi, kteří mají grandiózní, šílené plány, které můžou změnit všechno. A navíc z pozice slabosti, o to zajímavější to je. Ten jeho proslov na konci první epizody neukázal jenom jeho charisma, ale i výborně shrnul jeho náhled na svět :)

Gertrudo

Ehm a to jako musí každý záporák být vždy někdo, koho můžeš chápat a litovat ho? Záporák může být dobrý i když je to absolutní psychopat nebo vrah (jako např. jistý pan Hans Gruber v Die Hard.. nebo Terminátor v jedničce).

TheDarKnig

Ok, ale nebol ciernobiely. A Inaros vyzera zatial cisto cierne, fakt netusim kde tam vidis zaujimavy charakter. Obycajny terorista co chce znicit vsetko lebo ma pocit menejcennosti.

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse