Reklama

Reklama

VOD (1)

Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (787)

Pilda17 

všechny recenze uživatele

Nádherný příběh, který měl smysl a mě od začátku zaujal. Do toho geniální herecké výkony hlavních postav (Tobey Maguire, Charlize Theron, Delroy Lindo, Michael Caine a mnoho dalších). Nejdříve jsem netušil proč je název filmu "Pravidla moštárny". Po delší době jsem pochopil. Zhruba do 112minuty a 30vteřiny jsem byl rozhodnutý, že perfektnímu dílu dám krásné čtyři hvězdy. Jenže ten emoční závěr mě dostal a už pěkně dlouho jsem si u nějakého snímku nepobrečel. Takže díky excelentně emočnímu závěru jsem se rozhodl pro plný počet. Měl jsem pouze jediný problém a to délku, jinak jsem naprosto spokojený.. 9/10 = 95% ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Výborné drama, které se nesnaží z diváka ždímat emoce a přesto se tu ke konci objeví nějaká ta dojemnější scéna, jež dotvoří výsledný zážitek hodný plného hodnocení. Pravidla moštárny se odehrávají ve výborně zvoleném prostředí, hrají tu skvělí herci a hudba parádně dobarvuje jednotlivé scény. Nemám žádné výtky, absolutní spokojenost... ()

Reklama

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemný romantický film, který pohladí po duši. Tobey Maguire a Charlize Theron je dvojka k pohledání. Film mi trochu připomíná Pýchu a předsudek, dýchl na mě stejnou atmosférou, Pravidla moštárny ve mě však zanechaly o něco více. Prostředí jablečného sadu je nádherné, takový jednou mít... Příběh byl zajímavý jak v sirotčinci, tak i v sadu. Každé prostředí mělo svého hrdinu (Caine, Maguire) a oběma představitelům to hrálo jako po másle. Jde o jeden z filmů, který by si zastánci romantiky (a nejen ti) neměli nechat ujít. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Lasse Hallström zkušeně uchopil další román s velkou emocionální a výpovědní silou, ale tentokrát na můj vkus strunu přetáhl. Snad se nechal příliš unést, a já mu to neberu, ale i tak musím říct svůj názor, a ten se odvíjí od prvních slov, která mě při vzpomenutí Pravidel Moštárny napadnou. A ta znějí: "Příliš dlouhé a příliš melancholické." A já odmítám propadnout takové náladě, byť by to bylo sebepoetičtější a může se přitom desetkrát herecky i hudebně koncertovat. Nicméně Oscar pro Michaela Cainea je od první do poslední vteřiny jeho působení na plátně naprosto zasloužený a vypadá to, že kouzlo Irvingova románu a Hallströmovy přesvědčovací schopnosti ve spojení s talentem herců prostoupilo celý film a povzneslo ho. Třeba až se tou bichlí prokoušu, uvidím to jinak, zatím ale 70%. ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Tobík v hlavní roli není OK. Jeho výkon je důrazně nevýrazný a osobní preference ohledně sympatií mám nastavené také poněkud jinak. Nekoná se ani slibovaný citový zážitek. Určitý emotivní nátlak přišel až v závěru, ale nemůžu si pomoci - celá zápletka s těhotenstvím Rose přišla nahodile, aby i dále byla předvídatelná, postrádající skutečný vzruch a jímavost. Jinak mají Pravidla mošťárny štěstí, že se jim daří budovat hezkou atmosféru, a to zejména v první polovině. Jakmile Homer opustí sirotčinec a Cainův Larch zmizí z plátna, už to není ono. Moštárenská pasáž je pro příběh titulní postavy - hlavně pro jeho závěr - důležitá, ale kouzlo první poloviny prostě nemá. Skutečně dojat jsem byl až v úplném závěru, kde se koloběh krásně uzavírá. Knihu si určitě přečtu. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (16)

  • Celosvětová premiéra proběhla 7. září 1999 na filmovém festivalu v Benátkách. (Varan)
  • Scény zo sirotinca boli natočené v Northampton State Hospital v Massachusetts, ktorá kedysi slúžila ako ústav pre choromyseľných. (HelenOfTroy)

Související novinky

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (více)

Reklama

Reklama