L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

ranp

Očekávání byla velká, tento film je až "nebezpečně" vysoko v top 200 filmech. Moje očekávání však našla naplnění, výborný film, hlavní představitelé tu podávají velmi přesvědčivé výkony, ať už se podíváme na Kim, Russella Crowea nebo doslova excelujícího Guye Pearce. Tenhle film můžu všem jenom doporučit a myslím si, že průměr hodnocení 90% hovoří za vše. ()

OughJay

Obdivuju herce, který dokážou zahrát ty největší a nejprohnilejší s.ině s takovou bravurou a noblesou, až z toho běhá mráz po zádech. Přesně tak jako to v tomhle filmu předvedl James Cromwell. Je to fakt parádní detektivka, napínavá od začátku až do konce. Trochu paradox pro mě je, že výkon Kim Basinger, která za její roli dostala oskara, se mi až tak úžasnej nezdál. Crowe, Spacey, Pearce a Cromwell jsou ti, co by si tu sošku zasloužili. Pro mě to byl dokonce Crowův životní výkon. Nicméně konec silně zavoněl tim americkym klišé "nenecháme zemřít hrdinu", ale to je na L.A.P.D. asi jediná vada :) ()

Maynard.

Parádní detektivka. Takle přesně by to mělo vypadat, když se řekne detektivka. Rejža si vybral totální hereckou špičku, která společně s vynikajícím scénářem vytvořila ojedinělý film, který se navždy zapsal zlatým písmem do historie kinematografie. Jediný co nechápu, tak je, že si oskara odnesla Kim Basinger (která se objevila na plátně pouhopouhých 15 minut), to mi není jasný. No, i když je to pěkná ženská, tak asi věděla komu a jakým způsobem se za zlatou sošku odvděčit :o). Objektivně vzato, tohle prostě na Oskara nebylo... A teď zpět k filmu. Mám rád filmy, kde se celou dobu neví, kdo že to vlastně je ten hlavní padouch, takzvané "chytré filmy". Těch není zrovna mnoho (Sedm, Obvyklý podezřelý...) Tento patří jednoznačně mezi uplně ty nejlepší. Škoda, že je to pouze jeden film tohoto rejži, ty ostatní nejsou špatný, ale zdaleka né tak geniální jako je právě tento. ()

Babous

Pěkná atmosféra a věrné zachycení doby (nejspíš), ale vcelku fádní příběh. Lepší průměr. Nejlepší byly samozřejmě narážky na dobovou kulturu - Veronica Lake atd. ()

Sdoom

Geniální film s geniálním scénářem, geniální hudbou, geniálními herci a vůbec...prostě jeden z nejlepších filmů všech dob, kde každá scéna, každá sekunda má svůj účel. A film, kterému Titanic ukradl minimálně 3 zlaté sošky (film, režie, hudba). (Blu-ray, orig.) ()

Arkanoid

Priamy a rázny Bud White, ktorý ide proti zločinu všetkými možnosťami. Skorumpovaný Jack Vincennes. Na zákon striktne dbajúci Edmund Exley. Traja policajti, každý s vlastnými metódami práce, musia vyriešiť niekoľko zamotaných prípadov súviacich s vraždou človeka z vlastných radov. Okrem kvalitných postáv a hereckých výkonov tento snímok vyzdvihuje aj snáď tá najlepšia filmová retro atmosféra päťdesiatych rokov 20. storočia. Dej tvorený starostlivým vyšetrovaním prípadu a stálymi nezhodami medzi postavami naruší vzhľadom na predchádzajúce udalosti priveľmi jednoduchý prestrelkový záver, a potom zbytočné vysvetľovanie. A ešte k jednej postave: iba Wolverine má nekonečnú schopnosť regenerácie! ()

sedm.1

L.A. - Přísně tajné je nejspíše právem považováno za jednu z nejlepších kriminálek vůbec, a i když se tedy na jednu stranu tomu vůbec nedivím, a lze tomu jen stěží nějak oponovat, tak na stranu druhou se musím přiznat, že mě osobně na zadek úplně neposadila a že bych z ní byl vyloženě unešen, tak to asi už vůbec ne. Ovšem opakuji, naprosto tento můj dojem není vyvolán nekvalitou tohoto snímku v naprosté většině ohledů, naopak, veškeré postavy a především jejich herečtí představitelé jsou fantastický, samozřejmě na čele s triem Pearce, Spacey, Crowe, absolutně mě film jinak dostal i co se zpracování atmosféry a celkové stylovosti týče, což oboje považuji za vyloženě vrchol filmařského umění, celý film je pak i parádně chlapský, nekompromisní, nechybí femme fatale v podání neuvěřitelně sexy Kim Besinger, na tom všem je prostě těžké najít jakákoliv negativa, nebo k tomu mít sebemenší výtky. Přesto všechno je tu nicméně ale přeci jen i jedna věc, která mi nedovolila se bavit na maximum, a tou je zápletka. Tím ovšem nemyslím, že byla nějak vyloženě mimo, spíš mě ale nedokázala za celou dobu trvání filmu opravdu strhnout, tvůrci navíc několikrát narušili její spád zbytečnými scénami a postavami, čímž pak utrpěla především svižnost celého toho příběhu a překvapila mě zde i naprostá chladnost emocí, které tu jednoduše vůbec nefungovali. Takže zkrátka sice určitě ano, jde skutečně o jednu z nejstylovějších kriminálek vůbec, ale ústřední zápletka by musela být určitě na mnohem vyšší úrovni, abych z ní byl nadšený tak jako ostatní i já. ()

klúčik

Aj keď v Amerike sa natočí mnoho slabých filmov tento medzi ne určite nepatrí!!Výborný scenár umocnený hereckými výkonmi. Moc dobré a dosť napínavé. Krásna K.Basinger, ktorá ma na svoj vek dosť prekvapila. 90%. ()

AZbest

Perla žánru, skutočne geniálny scenár. Napriek jeho komplikovanosti je svižný a celkový film bol pre mňa skôr oddychovka. Krásna atmosféra LA 50tych rokov a fenomenálny herecký ansábel. Na Oscarovej cieľovej páske prehral boj s Cameronovým Titanicom.. podľa mňa určite neprávom. Na druhej strane výhra Kim Basinger, ktorá získala sošku za účinkovanie v L.A. Confidential ako herečka vo vedľajšej úlohe....no... tiež sa mi to nezdá (: . ()

uzzi

Vynikající film, kterému jen o chlup uniká absolutní hodnocení. Tolik skvělých herců na jednom místě už samo o sobě budí respekt, i když v době vzniku všichni mužství herci hlavních postav, teprve zahajovali své kariér, hrají jako o život a nutno podotknout, že dobrá režie Curtise Hansona, dává prostor vyniknout jak prostředí, tak i atmosféře. Co mě trochu vadilo, je příběhová linka, kdy je divák necháván bez větších informací a vůbec mě přišlo, že jsem to tak nějak zcela nepobral. Plus divně nastavovaný konec. Celkem je to ale skvěle odvedená práce, i když dle mého názoru spíše herecká, než-li režijní - což není zas taková chyba. 85% ()

BluT

Kúa, to je vysoko. Viděl jsem to dvakrát, ale podruhé (narozdíl od jiných filmů) to už nebylo vůbec ono, a proto strhávám jednu hvězdu. ()

chef

Konečne budem vedieť koho si predstaviť keď budem vidieť scénu s "Good Cop and Bad Cop". Inak film s obrovskými kvalitami v scenári a hercoch. Príbeh mi však moc nesadol. 80% ()

Seti

Tenhle film je prostě klasa! Pro mě jedna z nejlepších oldschoolových kriminálek 90. let, které vévodí skutečně prvotřídní scénář a hvězdné herecké obsazení. Dějové zvraty drží člověka v neustálém napětí a do toho všeho skvělá herecká kreace Russella Crowea, který je skutečně hustej badass cop. Pro všechny, komu něco říká krimi žánr, povinnost! ()

Kanibal

100%! Precizně natočené drama v atraktivním prostředí zločinu padesátých let v USA. Sílou filmu jsou snad všechny filmařské profese - režie, scénář, kamera a samozřejmě i vynikající obsazení. Tohle je nejlepší role Russella Crowe, ale L A. nemá slabý nebo plochý charakter. Oportunista, drsňák, mazák, šlapka... ale nic není jak se zdá a s postupujícím dějem se vynořují další a další důkazy, že nic není jak se zdálo. Napětí, které Hanson dokáže plynule stupňovat až do konce dělá z L. A. Přísně tajné jeden z nejlepších ganster-movie v historii. ()

joora1

Tady je škoda každého zbytečného slova.Herecké výkony naprosto úchvatné, napětí,pořádná zápletka, no prostě vše co by pořádná kriminálka měla mít a tady to rozhodně má a možná i něco navíc.Film, který se rozhodně neokouká a člověk ho může vidět vícekrát. ()

iXtr3m3

Tak tento film vznikol len a len preto, aby diváka naozaj potešil a nielen preto, aby na ňom určitý ľudia schmatli peniaze. Zbožňujem kvalitné kriminálky, ale toto spracovanie a ešte odohrávajúce sa v takom období, to jednoducho predčilo všetky moje očakávania. Samozrejme veľmi tomu pomohli bezchybné výkony všetkých zúčastnených hercov od Kevina Spaceyho, cez Crowa až po toho najposlednejšieho herca na scéne. ()

jenick

Na tento film jsem se hodně těšil, když jsem viděl na CSFD 91%. Herecké výkony jsou dobré (hlavně Crowe+Spacey), ale scénář mě zklamal. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji