L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Big Daddy

Pestrá krimi gangsterka s obsazením zaručujícím úspěch. Výborná atmosféra 50tých let a prostředí kde lze jen težko někomu věřit. Sice se nedostavil wow pocit zaručující plné hodnocení, ale rozhodně pocit poctivě odvedené práce. Pro fanoušky filmu doporučuji si zahrát hru LA Noir, která se jím velmi inspirovala. ()

Jackmesrine

Scenár je podla mna najlepší zo všetkých scenárov všetkých filmov.Hviezdy v tomto filme nám ponukli niečo čo sa dá porovnať s orgazmom.Kevin Spacey dokáže niečo čo nedá popísať,dá sa len civieť. ()

Domtchaa

Naprosto dokonale zvladnuta řemeslna prace. Pri druhem shlednuti mi L.A. poslouzili jako dobry duvod proc jsem dal letosnim Gangster Squad jen 4 hvezdy, a to ackoliv se mi film velmi libil a tezko se mi hledala negativni kritika. Nyni muzu prohlasit ze G. Squad nema zajimavy dej, sokujici zvraty, nezapomenutelne charaktery, vyvoj ci zmenu v chovani hlavnich postav, gradujici pasáže k blizicimu se konci filmu, a co se propracovanosti pribehu tyce, tak to je skoda mluvit - Ovsem toto vsechno L.A. confidential ma a jestli neni v me top desitce tak v top 15ce uz urcite ano. Fascinujici jsou predevsim charaktery postav a menici se sympatie divaka k nim.. ()

kachtan

Trojice Crowe, Pearce a Spacey táhne tenhle film. Právě brilantní charaktery jsou tím nejlepším co film nabídne. Tím nechci říct, že scénář by nebyl skvělý, ale je to vykreslenost postav, co udělalo z tohoto filmu umění. ()

mcclane412

Hned na začátku filmu jsem se pomodlil, aby tohle nebyl jeden z těch mála snímků, u kterých potřebuju papír a tužku na zapisování jmen (Mám příšerného pamatováka - jméno přítelkyně mám vytetovaný na mém přirození, jenom škoda že se tam nevešlo poslední písmenko z původně zamýšleného "I love Petra"), bohužel jsem velice brzo pochopil, že žádný jiný film se do této kategorie nehodí lépe. Musím se proto přiznat, že jsem to napoprvé nepochopil úplně do hloubky (v překladu: cítil jsem se jako šimpanz snažící se spočítat kvantovou mechaniku) a tak jsem se na to podíval ještě jednou. Na druhé shlédnutí vyniklo jak moc je to dokonale režisérsky zvládnutý film. Každý záběr, dialog nebo tón je přesně tak, jak má být. A možná právě proto se neprobojoval do mé filmové topky, bude to znít stupidně, ale chyběla mi tam nějaká chyba na kráse. Třeba jako když má holka na jazyku piercing - nijak jí to neudělá hezčí, ale když vám ho vykouří, nikdy na to nezapomenete. „Teď bych s Edmundem Exleym neměnil ani za všechnu whisku Irska." ()

montel

Policisté Los Angeles mají před sebou spoustu úkolů. Musí vypátrat viníky několika vražd, které straší obyvatele města. Zločince je však moudré hledat i v řadách policistů a vysokých státních zastupitelů...Film plný hereckých es z nichž mě nejvíce překvapilo Danny DeVito a dobové hudby. Abych řekl pravdu, neustále se mi pletli ty zástupy postav, které film nabízí a měl jsem v tom tak trochu guláš, což mi dost vadilo a očividně tu jednu hvězdičku ubralo. Jinak už chyběl pouze Joe Pesci. 60% ()

stefaton

DIvák musí být hodně ostražitý, aby postřehl všechna jména a dokázal si je pospojovat se všemi zápletkami a dějovými zvraty. Kdyby po mě někdo chtěl po projekci příběh převyprávět, tak bych to zvládl tak na 50 procent.... Ale některé momenty byly vyloženě zábavné a vzrušující. ()

house336

Jsou filmy u kterých je 5* minimum a tento je bezpochyby jeden z nich. Herecká elita se sešla a dokázala, proč patří mezi ty nejlepší ve svém oboru. Spacey, Crowe a překvapivě i Guy Pearce byli na vrcholu. Po přečtení knihy jsem si film pustil ještě jednou a nemám důvod měnit. Je to hodně zjednodušené, ale do nesmírně kvalitního výběru. Kniha je velmi hutná a předimenzovaná, přičemž vám to vše rozjasní v posledních 60 stranách. Film si vzal skvěle vypracované postavy, hrubý obrys děje a spoustu skvěle napsaných scén a střelil tomu závěrečnou přestřelku. Nemám co vytknout a pro čtenáře je ve filmu mnoho krásných narážek na knihu, které tomu dají tu třešinku na dort. ()

Yvettka

Tohle opravdu není můj šálek kávy, po hodině jsem se totálně ztrácela v tom kvantu lid a kdo s kým v čem jede.. Skvěle zahrané, ale to je asi tak všechno. Místy jsem posunovala, raplové bezdůvodně se mlátící hlava nehlava mě fakt neberou. ()

Bobotie_Bob

Hvězdami tak napráskaný film (ať už tehdejšími nebo těmi dnešními ;) , že jen to by stačilo na několik hvězd. Tak krásně zamotaný příběh jsem nějakou dobu neviděl :D Tohle je na stopro ta nejlepší detektivka, jakou jsem kdy viděl. Krásný, supr, paráda. Fakt povedený!!! 95% ()

RoyBatty444

Táto žánrová detektívka so silnými postavami a celkom strhujúcim dejom sa pozerá sama a vie naozaj vtiahnuť. Ponúka taktiež pohľad do dobových reálií a exteriérov. ()

DannyVlk

Zatím jen 4, ALE! Dávám 4 kvůli nadměrné složitosti, myslím, že u tohoto filmu mi opravdu pomůže druhá projekce, abych pobral všechny souvislosti, věděl o koho se v danou chvíli jedná a to půjde už snadněji, když vím jak to celé dopadne. Jinak filmu nemám co vytknout. Herci vynikající, stejně tak i příběh, rozhodně se nejedná o žádnou uhádnutelnou zápletku, ani rozuzlení. Možná, že k páté hvězdě dospěji i bez druhé projekce, vlastně.. Rozhodl jsem se už teď. Mladý Russel a zpočátku velice nesympatický Guy měli v tu dobu zvážit policejní seriál, jak jim to spolu slušelo. ()

Iroquois

Dobrá kriminálka, ale rozhodně ne taková pecka, jak bych čekal podle zdejšího hodnocení. A ten závěr je až moc slaďoučkej a idylickej na to, jak byl příběh "noir". 75 %. ()

mahatma

Je to něco, co jsem viděl snad už pětkrát a stejně jsem nedávno řešil, jestli už jsem to kdy viděl nebo né. Proto 4* ()

Shaman1135

Je neskutočne raritné, keď sa pri natáčaní filmu podarí absolútne všetko, keď vám jednotlivé diely skladačky do seba tak perfektne sedia a vytvárajú nezabudnuteľný celok, ktorý je niečo viac, než len film. K takýmto snímkom patrí i L. A. Confidential. Pravdu povediac, neviem, čo skôr chváliť, či réžiu a scenár, vychádzajúci zo skvelej predlohy, alebo samotné znázornenie doby a herecký ansábel v plnej polnej, ktorému prekvapivo kraľuje Guy Pearce. Konečne po dlhšom čase film, ktorý ma bavil od začiatku až do konca a pri ktorom sa teším na opätovné zhliadnutia. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji