L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Iroquois

Dobrá kriminálka, ale rozhodně ne taková pecka, jak bych čekal podle zdejšího hodnocení. A ten závěr je až moc slaďoučkej a idylickej na to, jak byl příběh "noir". 75 %. ()

mahatma

Je to něco, co jsem viděl snad už pětkrát a stejně jsem nedávno řešil, jestli už jsem to kdy viděl nebo né. Proto 4* ()

Shaman1135

Je neskutočne raritné, keď sa pri natáčaní filmu podarí absolútne všetko, keď vám jednotlivé diely skladačky do seba tak perfektne sedia a vytvárajú nezabudnuteľný celok, ktorý je niečo viac, než len film. K takýmto snímkom patrí i L. A. Confidential. Pravdu povediac, neviem, čo skôr chváliť, či réžiu a scenár, vychádzajúci zo skvelej predlohy, alebo samotné znázornenie doby a herecký ansábel v plnej polnej, ktorému prekvapivo kraľuje Guy Pearce. Konečne po dlhšom čase film, ktorý ma bavil od začiatku až do konca a pri ktorom sa teším na opätovné zhliadnutia. ()

Starejsi

Kultovka, excelentné herecké výkony, scenár a aj hudba....takéto filmy sa v dnešnej dobe (žiaľ) už dávno netočia. Treba si to pozrieť každý polrok (ako aj kasíno alebo time to kill), aby sa nezabudlo na doby, kedy sa točili FILMY vážení, a nie len klišé odrhovačky, aby sa na tom trhli miliardy. ()

Doffy

Zvláštní co všechno špatné se musí stát, aby se dva dali dohromady. Skvělá mysteriózní kriminálka na jejíž spletitosti si dal někdo dobře záležet. Klobouk dolů. ()

Pokri

Výborná krimi, ktorá bez príkras zobrazuje korupciu, násilie a prepojenosť organizovaného zločinu s najvyššími miestami. Herecké výkony všetkých zúčastnených skvelé. Rozhodne jedna z najlepších kriminálok, ktorá nestráca dynamiku napriek dlhšej stopáži. ()

futislav

Jedna z nejlepších detektivek z posledních x desetiletí. Super herecké obsazení, super sénář, bomba kamera. Snad jen trochu utahaný začátek ale jinak 100% . Vžy jsem baštil Chandlerovky a podobnou "pokleslou literaturu" ale tohle je top. ()

Janoss98

Velmi zajímavý přiběh se spletitým dějem, který mě dost zaujal. Občas jsem nevěděl ke které straně bych se připojil a bylo tedy občas složité hledat stranu lepší, tudíž tu která má ,,pravdu’’. Konec mě také překvapil. Všechno se tak trochu otočilo a byl jsem docela překvapen. Víc co bych řekl nemám. Pouze to, že jsem se párkrát ztrácel ve jménech a byl z toho pěkný guláš :) Nuže 90% ()

Bogrant

Bravúrne zrežírovaná a zahraná krimi dráma, ktorá diváka nezvyčajným spôsobom stiahne a už ho nepustí. Ani nemôže, pretože ak by to urobila, človek by sa v tom stratil a už by to nedohnal. Preto je tak dôležité zachytávať každý detail, ktorý robí tento film tak dobrým. Mne sa to však na prvý pokus nie veľmi podarilo. ()

Feacher

Tohle je bezpochyby zkrátka velkofilm nabouchaný úžasnými herci, který zabírá neskutečně širokou zápletku. Ta zpočátku vůbec nesouvisí pospolu, ale na konci vzniká něco absolutně skvěle promyšleného do posledních detailů. Na jedno zhlédnutí se mě to zcela pochopit samozřejmě nepovedlo, takže očekávám, že příště to bude lepší. Veledílo zralé určitě na 5*, nicméně znám i takové filmy, které by se v žebříčku daly umístit před tento. To mu ale na skvělosti neubírá! ()

hephaestus

nie úplne chápem takéto filmy a ich oscarové nominacie. film je na hranici noir a klasickej detektívky, s veľa bizarnymi scénami, lahko naivnym dejom. gradovanie deja je však výborne. ()

Bragi66

Retro padesátých let, komplikovaný příběh o zkorumpovaných policistech. Noir noiru všech futrál. Příběh šlape a hrdinové hrají, a tak to má být. ()

gizi

2/3 takové nic zvláštního, ale pak to dobře vrcholí. Úplné finále (rozlučka u auta) ovšem zase klasické hollywoodské, nu což. 65-85% dá asi tak 75%, no prostě za 4*. ()

Metuje

Upřímně nevím, co na tom všichni vidí. Jo, řemeslně je to zvládnuté dobře, Jackova bulvární kariéra zábavná, nicméně napětí žádné, do dokoukání jsem se musel trochu nutit. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji