Reklama

Reklama

Smrtonosná past 2

  • USA Die Hard 2 (více)
Trailer

Policista John McClane čeká na letišti ve Washingtonu, až přiletí jeho žena. Ve stejnou dobu je v jiné zemi za přísných bezpečnostních opatření do letadla naložen svržený diktátor generál Esperanza, který má být předán k soudu do USA. Nedaleko washingtonského letiště přijedou ke starému kostelu ozbrojení muži, zabijí správce a vysílačkou dají někomu zprávu, že vše probíhá podle plánu. V letištní hale se pohybuje několik mužů jednajících podle stejného plánu. Dvou z nich si všimne John a začne je sledovat až do zázemí pro personál. Když po nich chce doklady, dojde k přestřelce, při které John jednoho z mužů zabije. Když pronásleduje druhého, je zatčen letištní policií a muž uprchne. Přidá se ke zbytku skupiny, kterou vede plukovník Stuart a která si základnu vybudovala ve starém kostele... John jde za kapitánem letištní policie, aby pořádně místo činu vyšetřili, ale ten si je jistý, že jen někdo kradl kufry, a případem se odmítá zabývat. John si provizorně sejme otisky mrtvého muže a pošle je faxem Alu Powellovi, aby mu je prověřil. Powell zjistí, že muž je podle záznamů mrtvý už dva roky a pravděpodobně se jedná o žoldáka. John předpokládá, že má něco společného s příletem Esperanzy, největšího drogového obchodníka...  Venku se zatím strhne silná bouřka, hlavní letiště je uzavřeno a letadla čekají na přistání. Stuart se svými muži zřídili v kostele řídící letové centrum, odpojí celou řídící věž a zhasnou všechny přistávací dráhy. Pak Stuart zavolá řídící věž a oznámí jim, že když nechají Esperanzovo letadlo přistát dle jeho pokynů a dají mu letadlo s plnou nádrží, odletí a vrátí jim řízení letiště. Technik Barnes přijde na způsob, jak lze zprovoznit komunikaci na letišti z nového terminálu ve výstavbě, a spolu se zásahovou jednotkou se tam vydává. I tam však čekají teroristé a celou jednotku postřílí. Barnese zachrání John McClane, který se zde objeví. Uvědomí si, že vše byla jen návnada k odvedení pozornosti a k tomu, aby letiště obětovalo své nejlepší muže. Stuart zavolá velení řídící věže a oznámí jim, že svým pokusem o obnovení komunikace nedodrželi jeho podmínky. Jako trest nechá spadnout jedno letadlo tak, že mu překalibruje výšku, kterou ukazují pilotovi přístroje. John se pokusí letadlo varovat světlicemi, ale marně... Vláda posílá na letiště speciální protiteroristickou jednotku vedenou majorem Grantem. Barnes dostane nápad, že by mohli ke komunikaci s letadly využít navigačních majáků a teroristé to nezjistí. Opravdu se to povede, a tak o situaci na letišti mohou informovat všechny piloty. V letadle, ve kterém je McClaneova manželka je ale ambiciózní reportér Thornburg, který frekvenci odposlouchává také a chce to pro sebe využít... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (739)

lamps 

všechny recenze uživatele

Devadesátkově ukázkový příklad věrné žánrovky, která pod zajetá schémata přikládá novým střelným prachem. Ať už samotnými narážkami na nové technologie a zastaralost McClaneových postupů, tak i přímým střetáváním staré školy (zastupované jednak McClanem uvnitř dění, jednak akčním drajvem osmdesátek na povrchu) s těmito novými vzorci (složitá hackerská hrozba - sebereflexní pomrkávání a vzdávání holdu předchůdci). Vyprávění je perfektně strukturované do několika málo obměňujících se prostorových bloků, takže dojem ze soudržné jedničky se daří zachovat, akční scény jsou tentokráte veskrze zábavné (až na pár poměrně překvapivých výjimek), rozvíjení záporáckých motivů dává smysl a boží Willis hláškuje jako o život. Zlatá devadesátá ve špičkovém, jen lehounce oprýskaném balení. Harlin uměl. 90% ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Doufal, že podobné Vánoce nezažije..doufal marně. John McClane je zpět. Opět se nebojí rozdat si to s ozbrojenými silami na špatné straně. Opět se mu to daří a takřka stejně dobře, jako v Nakatomi. V celkovém hodnocení jsem ubral jednu hvězdičku, avšak když se rozhodnu, že si pustím Die Hard, tak přemýšlím, zda to bude 1. nebo 2. díl. Závěrečná písnička je dokonalou tečkou za dokonalou akční podívanou. Nedostatek: Když přilétá letadlo s generálem, tak se John snaží dostat na letištní plochu poklopem. Můžeme si všimnout, že letadlo přes něj přejede, avšak v dalším záběru vidíme stopy od kol ve sněhu a ty vedou mimo poklop. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

"Já to nedělám poprvé" John je v tom zase až po uši, a ono "zase" se stává terčem řady vtipů reflektujících mcclaneovský kult, kult hrdiny, který je magnetem na průsery (neboli teroristy s cizím přízvukem). Schopnost dělat si srandu ze sebe samého (a z pokračování obecně) je velkým plusem druhé Smrtonosné pasti, která po celou dobu chytře využívá toho, že víme, co od sequelu očekávat. Pročež se toho buď nedočkáme, nebo dočkáme nečekaně brzy, nebo v nečekaně velkém množství. Postmoderní sebeuvědomělost z filmu nečouhá, funguje pod rouškou bravurně strukturovaného vyprávění. Během stručné expozice se dovíme velké kvantum potřebných informací (zase jsou Vánoce, John se přestěhoval do L.A., pořád je ženatý a polda), jsme připraveni, že střet dobra se zlem bude mít opět podobu střetu organizované tuposti a individuálního důvtipu (padouši jsou major, generál a plukovník, hodně se pracuje s vojenskými narážkami, na Pearl Harbor, Iwo Jimu a hláškami typu "Vyhráli jsme bitvu"), střetu moderních technologií a mcclaneovské ruční práce (na rozdíl od manželky nepovažuje John za největší vymoženost 90. let telefon v letadle, nýbrž mraženou pizzu) a objevují se motivy, které budou v různém kontextu využívány v průběhu celého filmu (pokuta za špatné parkování, dotěrná reportérka). Prostředí tentokrát není omezeno na jeden barák, ale stále jde o 3, nanejvýš 4 uzavřené lokace (kostel, letadla, letiště), z nichž scenáristé vytěžují maximum. K dosažení hlavního cíle je třeba vyřídit pár vedlejších questů, z nichž jeden (navádění letadla) nevyjde - nenaplnění očekávání - a slouží jenom k posílení Johnovy frustrace a touhy zabodnout zlosynům rampouch do oka (nebo něco podobného, gore záběrů mírně přibylo). Ve správnou chvíli je přihozena další komplikace a deadline (letadlu s manželkou zbývá palivo na 90 minut) a nechybí ani zvrat těsně před závěrem. Proč je kruciprdel dneska tak těžké napsat něco stejně chytře zábavného? 85%Zajímavé komentáře: novoten, JohnnyD, 01001, Mahalik ()

kOCOUR 

všechny recenze uživatele

Osobitý vztah diváka k McLanovi už je tatam, ale přestože zbyla jen rambovská výkonost a odolnost, Willisovi role sedne zase jako ulitá. Renny Harlin natočil něco, co můžu směle nazvat drtivou akční smrští, která se v dnešní době už jen málo vidí. Takhle zábavné ničím neřezané čistokrevné zástupce žánru dnes už zkrátka nikdo netvoří. Jaká škoda! Snad se ti ty třetí Vánoce povedou, Johne. Držím palec. ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Sbohem drsná, zemitá a ZAJÍMAVÁ jedničko... Přichází po všech stránkách horší dvojka, nepochybující o platnosti poučky, že v pokračování každého úspěšného filmu musí být všeho prostě víc. Harlinova režie není příliš zdatná a pro scénář Stevena E. de Souzy se hodí přívlastky jako ubohý, provařený, rozříštěný a nudný, přičemž nejhůře si to odnesly dialogy, z nichž mnohé by působily debilně i v tom nejzaprášenějším céčku s Lundgrenem...Absolutně zbytečný film, který je i ve svých nejlepších momentech pořád přinejlepším průměrný...50% ()

Galerie (50)

Zajímavosti (55)

  • V čase 1:12:10 se Johnovi (Bruce Willis) na poslední chvíli podaří dostat z pod poklopu, přes který přejede letadlo generála Esperanzy (Franco Nero). V následujícím záběru v čase 1:12:12 však jde jasně vidět, že k poklopu nevedou ve sněhu žádné stopy letadla a to kolem něj pouze projelo. (Pimburger)

Reklama

Reklama