Reklama

Reklama

Deathdream

  • Kanada Dead of Night (více)
Trailer

Obsahy(1)

Kdesi ve vietnamské džungli je postřelen mladý americký voják Andy Brooks. Jeho rodině brzy přijde zpráva o jeho smrti. Všichni jsou zdrceni, hlavně Andyho matka, která se s touto událostí nedokáže smířit. Pak se ale jedné noci Andy objeví přede dveřmi svého domu a všichni oslavují jeho návrat. Zprávu o úmrtí pokládají za omyl. Nadšení však brzy zmizí, protože Andyho chování je něčím zvláštní a ve městě přibývá záhadných vražd. (Goldbeater)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

Anderton 

všechny recenze uživatele

O čo filmárom ide, je jasné a asi aj bolo v dobe vzniku už len z prečítania zápletky. Otázkou tak je, ako s jednoduchým prirovnaním vojnového veterána s traumami a zombieho potrebujúceho k prežitiu krv naložili. No až prekvapivo dobre. Strata akýchkoľvek emócií a jediná životná a to potreba vraždiť, neznie iba ako niečo z hororu, ale takmer ako reálna trauma človeka z vojnových hrôz, na ktoré skrátka ľudský mozog a psychika nie sú uspôsobené. K tomu sa scenáristovi a režisérovi podarilo dôveryhodne znázorniť aj situáciu v rodine, kedy na nové okolnosti reaguje inak muž-otec (relatívne racionálne) a inak žena-matka (čisto emocionálne). Koho tu ale viniť? Andy je v tom vo svojej podstate nevinne a je zrejmé, koho film vyzýva, aby divák vinil. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Andy se vrátil ... Ačkoliv byl zabit ve Vietnamské válce, vrátil se ke své rodině ... Ovšem mírně "změněný" a to totiž chladná zombie, která pro udržení své fyzické konstrukce potřebuje lidskou krev ... Tady je trochu otazník, jestli je Andy spíš upír, nebo zombie ... ale ve finále se nám krásně zombácky rozloží ... Asi 50 min se ve filmu skoro vůbec nic neděje ... pak dojde asi ke třem vraždám, rozpadající se Andy ve finále ... Spíše hororové drama poukazující na problematiku návrátivších se mladých chlapců z Vietnamského pekla, spíše sociální a politická kritika na pozadí hororu ... Není to kdo ví co, ale 70.kový feeling je hodně vydařený, takže mne film spolehlivě udržel v pozornosti a klasický chlad z filmu dominoval ... ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Upřímě, moc jsem toho od Deathdream nečekal, ale dostalo se mi velmi dobrého hororu (ačkoli to tak ze začátku nevypadalo). Po dobu trvání snímku slyšíme velmi zajímavou hudbu, která parádně dokresluje pěknou hororovou atmosféru. Párkrát se sice postavy chovají trochu nelogicky, ale i tak jsem jim fandil. Tohle je opravdu hodně netradiční zombie snímek, který působí velmi originálně a na svou dobu docela i dost děsivě, párkrát jsem se opravdu bál. Škoda, že je tenhle film tak málo známý, určitě by si zasloužil víc pozornosti. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Já tyhle sedmdesátkový flicky miluju! Je tam zachycená atmosféra, která už v dalších dekádách nebyla, nebo byla nahrazena jinou. Podobnej pocit jsem měl třeba při sledování snímku Silent Night, Bloody Night ze sedmdesátého druhého. Neopakovatelné kouzlo času. V tomto případě krom klasické hororové zápletky režisér přimíchal notnou dávku smutného dramatu. Z vietnamského pekla se domů vrací k rodičům jejich syn Andy, kterého už pokládali za mrtvého. Brzy se dozvídáme, proč je Andy najednou tak jiný a divný. Chladný pocit z něj je téměř hmatatelný. Horor kombinující se s dramatem tu funguje bezvadně. Co mě dalšího dostalo byla hudba, smyčce zařezávající se pod kůži, klavír, ambientní ruchy, to vše v klasickém zvuku své doby. Joooo, tohle fakt žeru! Dobrý bylo, když Andy s partou autem navštívili grindhousové kino, kde zrovna promítali Death in Space a The Spacenauts. Zajímavostí určitě je, že tento film byl první maskérskou prací démona největšího, Toma Saviniho. Už tehdá si dal záležet. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Bob Clark a Alan Ormsby pokračují v cestičce vyšlapané Romerem. Po absurdní satiře diskreditovaných hippie ideálů "Children Shouldn't Play With Dead Things" využívají tentokrát oživlé mrtvoly v kousavé reflexi vietnamského syndromu a problematiky začleňování navrátilců do společnosti, která je nechápe. Jako v případě jiných ožehavých témat tak i tentokrát pokleslé žánrové produkce předběhly Hollywood, který se v případě problematiky veteránů osmělil jim věnovat až o několik let později v konejšivějších a psychologicky zabarvených melodramatech jako "Smutní hrdinové" (1977) či "Návratu domů" (1978). "Dead of Night" sice na jedné straně přichází s brakovou zápletkou o padlém vojákovi, který se domů vrací jako oživlá mrtvola a musí svůj fyzický rozklad oddalovat krví svých nových obětí, ale při tom film nesklouzává k prvoplánové exploataci. Naopak se mu daří prostřednictvím komplexně rozvedené nadsazené premisy divákům předestřít, čím veteráni procházeli, když se z psychologicky destruktivního pekla války navrátili domů do země, které se válka vůbec nedotkla. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama