Ve městě Blaviken přivítají Geralta nepřátelští obyvatelé a mazaný mág. Království Nilfgaard se rozhodne dobýt Cintru a Ciri vidí, jak se její svět začíná hroutit. (Netflix)

Blowler

Velice slušný úvod do světa, který zbožňuji už řadu let. Henry Cavill jako Geralt působí přesvědčivěji, než jsem se vůbec odvážil doufat a to je pro mě to nejdůležitější. Nezprasili hlavní postavu. Stejně tak oceňuji soubojovou choreografii a hudební doprovod je naprosto famózní. Je mi jasný, že dřív nebo později narazím na nesrovnalosti mezi mými představami a způsobem filmového zpracování, ale tomu se vyhnout nelze. Zatím spokojenost. ()

kenkaku

Bez znalosti knihy neno hry netuším jaká bije. Na začátek tedy až křečovitě zeširoka zabrané. Děje se toho přiliš bez zjevného kontextu a to sráží celkem dobrý dojem z bezvadného vizuálního provedení. A nezachrnuje to ani souboj s příšerou, bitva dvou armád, boj o hrad, souboj na tržišti... tedy opravdu na úvod akce až na půdu. ()

Colby Sawyer

Chtěl jsem Zaklínači od Netflixu dát upřímnou šanci a neuvrhnout se do kolotoče porovnáváni a poukazováni na rozdíly. Přesto si nějake poznámky neodpustím. Hlavně mě irituje fakt, že Geraltova linka se v knihách udála dlouho předtím, než se Ciri vůbec narodila. Navíc fakt, že se začína Lesser Evil, čímž se ukazuje, že na chronologii světa se bude dost kašlat a potvrzuje to, že holt nepůjde o žádnou adaptaci knih, nýbrž o velmi volnou inspiraci. Geraltova linka je zjednodušená, zrychlená a osekaná o děj i postavy, ale drží si dobrou atmosféru i hlavní motivy povídky. Navíc boj byl natočený vážně povedeně. Za to linka Ciri byla hrozná bída. I bez porovnáváni s knihami se jedná o jednoduchou a rádoby vyhrocenou událost, kde herecké výkony jsou při nejlepším průměrné a emoce či drama zde vyloženě chybí. No start to není nejhorší, ale k chválení je tam toho příliš málo. ()

Arkanoid

Hneď od začiatku sme uvedení do pochmúrneho sveta známeho z kníh akciou a Geraltovou hláškou. Obsadenie niektorých postáv mi nesedí s knižnou predlohou, napr. Levica z Cintry, ktorej predstaviteľke chýba bojovnosť knižnej hrdinky. Bitka vojsk opäť (po vzore GoT) vyzerá byť bez stratégie, len ako postavenie sa čelom nepriateľovi, aby mohol všetkých čo najľahšie zmasakrovať. Brutalita je samoúčelná, keď zomierajú postavy, ktoré sú anonymné, divák to nemá ako prežívať. Osud Eista je iný, ako v knihe, či to má význam, ukážu ďalšie epizódy. Epizóda ponúkla snáď najdlhšie približovanie sa ľudí pred bozkom, aké seriálový svet zažil, pritom Geralt je známy sukničkár. Pridaná surrealistická scéna robí viac zmätku ako úžitku, nie je ani veľmi zaujímavá. Z postáv sa trrochu vyprofiloval snáď len Geralt. Všetky dialógy z filmu by v seriáli možno nevyzneli tak dobre, no práve ony pomohli postavy charakterizovať. Teraz je dej bez nich unáhlený a divák si na postavy nedokáže vytvoriť až taký názor, aký by mal s nimi. Za ľahko kultovú scénu sa dá považovať záverečná bitka v Geraltovovom príbehu, no k jeho súperom divák nepociťuje veľký odpor, lebo nevyzerali byť takí výrazní a zaujímaví, ako boli vykreslení v knihe. GoT ponúkla hneď v prvej epizóde zaujímavé zápletky, tu to veľmi kazí priamočiarosť a okresanie zaujímavých dialógov. Dialógy tu skôr pripomínajú naučené motivačné frázy, než zamyslenie sa, čo ponúkal Sapkowski. Spoiler: Prečo mág Ciri teleportoval vo svete, kde existujú teleporty? Nemastné-neslané. ()

Anderton

Začiatok konca vyzerá ako začiatok série a koniec série a akoby medzi tým nič nebolo. To nie je kritika, skrátka len tvorcovia chceli zaujať hneď pilotom vysoko očakávaného projektu a tým pádom ponúkli množstvo brutálneho násilia, veľkú bitku a nečakané úmrtia hneď na začiatok. Na mňa to fungovalo, len mi to stále atmosférou pripomínalo viac GoT ako niečo exkluzívne nové. Knihy som nečítal, ani nevidel celovečerné filmy. ()

• Postava fojta (něco jako starosta nebo rychtář) je oproti knižní předloze ze seriálu zcela vynechána a nahrazena jeho dcerou Marilkou (Mia McKenna-Bruce). (Geralt z Rivie)
  • Při natáčení bojových scén v Blavikenu používal Henry Cavill meč poloviční délky, který mu umožňoval lepší manipulaci se zbraní. Meč byl následně softwarově dodělán do podoby, kterou vidíme na obrazovkách. (Luicy)