Geralt se smíří s osudem a chrání Ciri před silami, které bojují o vládu nad Světem. A taky před její záhadnou mocí. (Netflix)

Astaroth12

Zaklínača som si popravde už moc nepamätal i keď ubehlo len cca dva roky od videnia prvej serie. Asi do polovice druhej serie som sa trocha strácal v deji a aj keď prichádzali alebo odchádzali nove či staré postavy, jasno som stále v tom celkom nemal. Zlom nastal až v posledných dvoch epizódach, tam to už dávalo celkom zmysel o čom je tato séria. Monstra boli dokonale, ani si nejako neviem vybaviť, ktoré bolo z nich najlepšie, ale prepracovanosťou môžu konkurovať ktorémukoľvek fantasy seriálu.. Tá koncova vybíjaná v zaklínačovom  brlohu bola veľkolepá a úchvatná. Je pravda, že už to nebolo po celu dobu tak skvele ako prvá séria, ale stále má čo ponúknuť a do starého železa sa zaklínač i zo svojou partiou nechystajú. Strašne potešili trpaslíci, tých som si pamatal aj z jednotky a aj viem prečo. ()

marhoul

Knihy i povídky jsem četla, povídky jsou vážně TOP. Chápu, že natočit předlohu stejně, bývá na programu málokdy, čili to mě až tak netočí. Ovšem čekat na tento výsledek dva roky? Chápu rozhorčení některých diváků. Henry mě jako Zaklínač baví, žeru mu to sakumprdum, i tady to celé opět stálo a padalo na něm. Atmosféra skvělá, duševní poryvy fajn, ale Ciri má mít 10-12 let, děcko, takže emancipovaná samostatná dvacetiletá hlavička makovička je stejná konina, jako třeba černý elf ve slovanských baladách. Výběr Yennefer mi neseděl od startu, no dlouho bychom tu byli, pokud bych měla vypisovat, kdo všechno mě v seriálu, na rozdíl od písmenek, vyrušoval... Vesemir byl ale zvolen dobře. Na fantasy koukám ráda, čili uzavřu takto: nejlépe asi divák udělá, pokud ke druhé sérii přistoupí jako k Zaklínači, natočenému na motivy Zaklínače. Knihy samy o sobě mají vcelku složitější děj, ale proč to tvůrci ještě víc a nesmyslně došmodrchali, je mi skutečně záhadou. První díl byl krásný. ()

HateBreeder

Pročetl jsem si recenze, který se tu k druhý serii objevily. Nečetl jsem knihy, nejsem zatvrzelej fanoušek zaklínačskýho universa, ale prošel jsem si jednou PC hrou, takže to není pro mne úplně cizí. Nechci a nebudu tvrdit, že je to dokonalost a že sem nic lepšího neviděl. Přece jen autoři seriálu před sebou nemají jednoduchej úkol, zavděčit se všem - milovníkům knihy, PC her, filmovýho fantasy světa, nahodilejm maníkům, co nemaj nic lepšího na práci, než sjíždět každej novej seroš a pak k němu vyblít ryze subjektivní komentář.  A obzvláště po úspěchu GOT, je docela težký vybudovat další příběh plnej magie, elfů, mečů a monster, ale udělat to zase jinak a pokud možno ještě líp, kdy výsledek bude pořád poměřovanej tím ošemetným měřítkem soudobýho filmovýho fantasy žánru. Ten můj ryze subjektivní názor je, že divák od tvůrců dostane vcelku originální pozvánku do světa, kterej teprv začíná odhalovat svojí mytologii, postavy a hlavní příběh. Já se těším na další díly, sem fakt zvědavej, co dalšího tam bude "jinak" než na co jsme zvyklí.  Nenudil jsem se, nenašel jsem nic, co by mi vadilo, nepřemejšlel jsem nad tím, jak moc se ty filmy drží předlohy. Nedíval jsem se na to jen proto, abych tomu mohl dát v komentáři na prdel. Za mě palec nahoru. ()

filmfanouch

Knižní sérii Zaklínač spisovatele Andrzeje Sapkowskiho výrazně proslavila i videoherní série, která byla na Sapkowskiho knihách založena, ještě výrazněji poté Zaklínači v oblasti širokého mínění v roce 2019 pomohla seriálová adaptace od Netflixu. Ta sice ve 1. sérii prokázala, že se od Sapkowskiho knih výrazně odkloní, měla ovšem štěstí ve velmi dobrém castingu s Henrym Cavillem v roli Geralta v čele, slušných production values a především tím, že nešlo o špatný rozjezd. Rozhodně už tehdy bylo co zlepšovat, seriálový Zaklínač přesto zažil úspěch a kromě různých spin-offů se musel dočkat i 2. série. Ta čerstvě dorazila na Netflix a kdo věřil ve zlepšení může začít slavit. I když jde prozatím o zlepšení mírné.   Zaklínač ve 2. sérii dostal větší rozpočet a v součtu díky tomu dokáže působit více velkolepě a rozmáchle. V rámci vypravěčských prostředků navíc druhá série Zaklínače působí o poznání sevřeněji. Dle očekávání dochází k rozšiřování mytologie a v součtu to konečně začíná působit, že seriálový Zaklínač naplno začíná těžit ze svého potenciálu.   Výprava, kostýmy i vizuální efekty vypadají o poznání lépe, nárůst rozpočtu je díky tomu prokazatelný a ukazuje se, že Netflix alespoň do své úspěšné rozjíždějící se franšízy po zásluze investoval.   Henry Cavill jako Geralt, Freya Allan jako Ciri a Anya Chalotra jako Yennefer nadále dokazují, že jsou všichni z nich castingovými trefami do černého. Jejich postavy a vzájemné vztahy a pouta se nadále vyvíjejí, Henry Cavill nadále za pochodu dokáže všem pochybovačům zavřít ústa. Tohle prostě je Geralt z Rivie.   Kromě Geralta navíc v akci v rámci 2. série vidíme i jiné zaklínače v akci. Především Vesemira v podání Kima Bodnii. Castingový sen v podobě Marka Hamilla se sice splnit nepodařilo, Bodnia je ovšem jako Vesemir solidní a dokáže samotného Geralta více rozvinout jako postavu díky odhalení jeho pozadí před událostmi seriálu. A i to dokáže rozhodně pomoct.   K odklonu od Sapkowskiho předlohy sice došlo, přesto ovšem seriálový Zaklínač dokáže prodat některé myšlenky, které Sapkowski do své knihy zpracoval, ovšem ne všechny. Seriálový Zaklínač pořád sází především sází na fantasy prvky a na přesah Sapkowskiho děl ve finále není úplně čas. Tvůrci se ovšem pořád drží alespoň základu a rozhodně se nedá říct, že by si se zdrojovým materiálem vytírali zadek. Jen se prostě vydávají svou cestou, což pochopitelně všem fanouškům Sapkowskiho nebude vonět.   Zaklínač II v průběhu zpracovává až příliš vedlejších příběhových linek a to až takovým způsobem, že možná celý příběh zbytečně komplikuje a soustředění se na ústřední příběh by celému seriálu jen prospělo. Druhá série má poté v jednom ohledu zcela opačný problém než první série. První série až příliš uháněla dopředu, druhá série si naopak možná dává až příliš na čas. Tvůrci v tomhle ohledu ještě pořád nenašli ideální tempo a vystačí jen doufat, že v rámci 3. série dokážou objevit adekvátní kompromis.   Seriálový Zaklínač má pořád daleko k tomu, aby se v rámci seriálových fantasy přiblížil ke Hře o trůny a působil jako zásadní milník audiovizuálních fantasy. Mírné zlepšení je ovšem cítit a krom solidní akce se tu skutečně lépe pracuje s postavami, vyprávěním a zvýšení rozpočtu pomohlo audiovizuální stránce díla. Seriálový Zaklínač ani v rámci 2. série vrcholu nedosáhl, solidní ovšem zůstává nadále..... () (méně) (více)

Vavča

Na druhou řadu se snesla řada výhrad a kritiky protože se nedrží přelohy, bez toho aniž by někdo řekl, že vše co vidíme teď může dávat mnohem větší smysl v třetí sezóně a dalších pokračovaních. On totiž Sapkowski prostě tvořil povídkovým stylem, to není výhrada, ale konstatování. Řadu věcí, které jsou závažné a objasňující pro do té doby trvající děj řeší v díle 6. a 7. Jenže takhle nemůžete dělat seriál pro masy, nemluvě o tom, že formát a počet dílů vám brání držet se podrobně přesně předlohy (možná že filmy ve stylu BBC zaměřené na konkrétní povídku, povídky jsou nejlepší řešení). Takže ano, druhá sezóna se hodně odklonila od předlohy, vpašovala i nové postavy. Tvůrci řeší děj z pohledu mocností, Elfů, důvody lovení Ciri všemi možnými aktéry po svém. Ale i když je to svérázná adaptace mně dává smysl, je pitomost, aby vám hlavní párek honil kdekdo a vy jste další sezóny nevěděly pořádně proč, jaká je motivace. Máte nahozené univerzum politiky, války všech důležitých stran. Pokud se tedy další řady přidrží těsněji knižní předlohy série nemůže selhat (akorát by teda měla zrychlit natáčení a postprodukci, protože 2 roky na 8 dílů je výsměch divákovi, při současných technologických možnostech). Samozřejmě je otázka, zda se dočkáme některých podstatných věcí z knihy jako svatba, souboj Geralta s Istreddem, ale především mi není jasné, jak chtějí tvůrci docílit přeměny Cahira na postavu z knih. Přesto všechno, tvrdím, že můžete první výtku kritiků ke druhou sezóně Zaklínače ignorovat, zejména pokud knihy neznáte a budete je teprve číst, nebo jste už mnoho věcí zapomněli. Seriál by jste měli jednoduše vidět proto, že je to v současnosti to nejlepší v žánru, Cavill, Chalotra, Batey jsou výborní, navíc Freya Allan dostala jako Ciri více prostoru, v roli sveřepého dítěte zaslepeného pomstou je sympatická, ždíme se na place na maximum. Kde seriál trochu ztrácí je akční choreografie, není tady nic památného, zapamatovatelného jako v první sérii (akorát souboj s bazilišky byl mazec). Ačkoliv jsou některé dějové linky, postavy slabší (v roli Fringilly, je herečka je pořád silně nehodící se, přeobsadil bych ji, naopak představitelka Triss po bimbo výkonu z jedničky je mnohem lepší), tak seriál odsýpá solidním tempem a kvalita stoupá, napětí graduje do povedeného finále. Jestli bych měl k něčemu výhrady, tak někdo zaspal na postu hudební režie. Hudba je jakoby slabá, nevýrazná a Marigoldova hudba byla minule přece tak chytlavá. Jenže Joseph Trapanese za to nemůže, poslouchal jsem OST, je výborné (včetně songů Marigolda), vyloženě se hodí k ději. Jenže někdo vybral slabší a nevhodné momenty, nemluvě o tom, že na mixu mi přijde hudba dost utlumená. Přidalo se na efektech, výpravě, Kaer Morhen vypadá majestátně, brnění Nilfgaardu vypadají konečně smysluplně. Přesto by asi neškodilo přihodit do série ještě více peněz, než se vysilovat pofiderními projekty jako https://www.csfd.cz/film/893753-zaklinac-pokrevni-pouto/videa/ S napětím tak budu očekávat třetí řadu, snad se dočkáme letos a nikoliv až za rok. Za mě 3,5 hvězdy, uvidíme co po repríze. () (méně) (více)