Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Chris Wulf

Pan Hrušínský tímto svým hereckým koncertem vzkázal hereckým kolegům oceněných Oscarem, Glóbem, Medvědem a vůbec čímkoliv: "Vás já si dám k večeři, kdy budu chtít, a ještě si dám potom rakvičku." Naprosto mě dostal... Ale film? Jsem asi úplně divnej, ale prostě se mi to nějak nelíbilo. Bohužel...čekal jsem víc. ()

Cracker

"Psycho" ako sa patrí, po pár minútach by ste najradšej vraždili. Horšie je že väčšina takýchto príbehov nebola len autorovými myšlienkami :( ()

see_sawandrew

Film geniální absolutně ve všech směrech, ale zejména formou dalece převyšující nejen naše, ale i světové filmové klenoty. Způsob, jakým si Milota hraje s kamerou, a jak se téměř avantgardně stříhá, je vskutku fascinující. Střih, který považuji za vůbec nepreciznější složku filmu, hravě vybírá ty nejvýmluvnější detaily až makrodetaily a porušuje kontinuitu filmového času. Prolínání jednotlivých scén, kdy poslední záběr jedné scény vizuálně patří stále do ní, ale zvukově a obsahově startuje scénu další, je zase typickým odkazem nástupu nových vln do české kinematografie. Podobností s dalšími světovými formáty je samozřejmě mnohem více - kompozičně propracované záběry s mystickými nádechy (krematorium) mohou připomínat jak Bunuela, tak Bergmana. Také sugestivní hudba Zdeňka Lišky jen dopomáhá ponuré atmosféře, aby vyplula na povrch. Technická preciznost vrcholí použitím rybího oka, které perfektně dokresluje psychologický profil pana Kopfrkingla. Obsah si s formou v ničem nezadá: celý snímek je prošpikován černohumornými hláškami, přičemž většina z nich ladně vyplyne ze sametového monologu Rudolfa Hrušínského. Film je tedy mimojiné i komedií, z níž nejryzejšími ingrediencemi jsou dotvořené postavy pro film - dvojice Myslíková-Menšík, jež se nachomýtne při nejrůznějších situacích a funguje jako skvělý minimalistický oddech od koncentrované depky. Spalovač mrtvol je totiž bezpochyby hlavně silně morbidním hororem o rozkladu lidské duše až do nejmenších zrnek popela. Juraj Herz vytvořil precizní filmové dílo, které se dotýká také tématu nacismu, války, holocaustu a mnohých dalších hrůz tehdejší doby, a snad jen opravdoví znalci dokáží interpretovat Spalovače mrtvol záběr po záběru. Snímek totiž obsahuje o dost více než původní Fuksova předloha. Jeho největším bonusem je samozřejmě role famózního Rudolfa Hrušínského. 100% "Zinuško, když máme tak vzácnou návštěvu, nechtěla bys zahrát něco na klavír? Třeba Mahlerovy Písně o mrtvých dětech... a nebo něco úsměvnějšího - Saint-Saënův Tanec kostlivcův." ()

KoRner

Také "české psycho". Hudba správne hororová a nepríjemná presne tak ako má byť. Hrušinský bez komentára, premena v uvedomelého nácka je v jeho podaní viac než mrazivá - jeho monológy vyzerajú ako z jeho vlastnej hlavy! Osobne mi tam vadil Menšík so svojou ženou ktorí kde všade sa objavili, vypĺňali komické figúrky filmu, ktoré sa tam nehodili. Nepríjemný film, 96 minút mi zbehlo naozaj pomaly. ()

Spike23

Spalovače mrtvol jsem měl jako povinnost vidět a konečně jsem se k tomu dostal. Když ale vidím všechna ta hodnocení, připadá mi to jako až moc přeceněný film. Uznávám, že je to skvělé zahrané, hudba Zdeňka Lišky snad až zdvojnásobuje všechnu tu gigantickou psycho atmosféru, Rudolf Hrušínský roli ztvárnil dokonale, až z toho schizofrenního psychopata naprosto vyzařuje aura černého humoru a zasměje se tomu téměř každý. Na druhou stranu ale je to něco nepředstavitelně zdlouhalého a po čase, kdy už ty hororové záběry kamery se dostaly do stereotypu, jsem se málem unudil k smrti, než přišla nějaká pořádná hláška. Ke konci už mi málem duše nudou vyletěla do éteru, než jsem se dočkal nějakého oběšence nebo záběru s tyčí ( bylo mi od začátku hned jasné, že tam ta tyč neni jen tak pro srandu :-) ). Knižní předlohu ještě za sebou nemám, takže mě celkem překvapilo, že se to celou dobu tváří jako běžný film ''ze života'' a i v polovině bych dal ruku do ohně za to, že to tak zůstane a kromě hororové kamery se tu vůbec nic nestane. Mám z toho dost rozporuplné pocity, jednu dobu jsem se nesmírně bavil díky černému humoru a za chvíli jsem už málem usínal. Uvidím ještě, co to se mnou udělá podruhé a klidně i potřetí. ()

SjamK

Naprosto výjimečná záležitost, až se nechce věřit, že dílo takového formátu vzniklo právě v Československu. Teprve u filmů jako tento se člověk neubrání úvaze, že současnému českému filmu opravdu něco chybí. Možná je to nedostatek režisérských (hereckých?) osobností, či snad je to dobou. (Herz přeci točí i dnes...) ...Smím prosit? Tento tanec je ďábelský. ()

Dánek

Hrozně děsivý snmek, který rozhodně nechci vidět znova. Film se mi líbil hodně, ale na pět hvězdiček to není. 80% ()

simbaslon

Absolutní dokonalost, jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Dechberoucí atmosféra, skvělý střih a one man show Rudolfa Hrušínského v roli slizkého psychopata pana Kopfrkingla. Dále také velká dávka černočerného morbidního humoru ("Dáš si rakvičku, nebo věneček?") a Vladimír Menšík, který pokaždé svým zjevem dovedl film k dokonalosti. 5* ()

CSSML

Film možná pro otrlé dospělé, pro mládež v žádném případě. Rudolf Hrušínský hraje „lidského“ vraha skvěle. Kamera je zajímavá díky využití rybího oka a detailních záběrů. První výtka: Projev v krematoriu byl strhující, ovšem jiné scény (Dáš si rakvičku nebo věneček?) vyzněly do ztracena. Druhá výtka: Co měly znamenat ty surrealistické prvky – všude přítomná černovláska, manželé chodící pozdě, objímající se dvojce milenců? To šlo mimo mě. Třetí výtka: Naturalistické zobrazení nahoty a smilstva nelze prominout. Přes to vlak nejede a staví ve stanici Cenzura. Tenhle film by cenzurou neprošel. Zdržuji se hodnocení. ()

Miller

Mé tisícáté hodnocení a dvoustý koemntář by měl mít ubergeniální film, čímž Spalovač je. Tak tohle je jeden z nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděl. Naprosto geniální kamera, střih, a halvně - výkon. Snímek skvěle ukazuje na zníčení morálky totalitou. Nevím, zda je to horor - nejhororovější je ten název. Po TnZ a Odysee nejlepší film roku. Naprosto skvěle je zde opakující se scéna - česání mrtvých a poté se učesání. Hudba je mrazivá. Snad jediný nelogismus je to, proč se člověk se jménem Kopfringl ptal na to, zda je Němec. Jsem vděčen, že jsem tento příběh o šílenství směl vidět.. 100% ()

Jane18CZ

Ufff, tak mám konečně tenhle film za sebou. Chystala jsem se na něj dlouho, protože se mi do něj nechtělo. Po shlédnutí musím říct, že to bylo utrpení. Hrušínský je opravdu neskutečný slizoun a bezpáteřní netvor a ještě ta kamera byla skvělá, jenže to je asi tak všechno. Ten otravný jekot, kterému se tady říká "hudba", to bylo něco příšerného, nedalo se to poslouchat, trhalo mi to uši!!! Ty Hrušínského kecy mě doslova uspávaly, fakt jsem několikrát odpadla. První polovina filmu ani nemusela být, kdyby film byl o půlku kratší, ničemu by to nevadilo. Ne, nejsem a nebudu fanda Spalovače mrtvol. Ve 2018 tenhle film prostě už nemá žádnou váhu, alespoň pro mě ne. Holt jsem asi jiná generace. Každopádně shlédnuto a odškrtnuto. Never again! ()

Zagros

Jeden z vizuálně nejsilnějších a atmosféricky nejpodmanivějších československých filmů vůbec. Brilantně napsaná a zahraná postava Karla Kopfrkingla v podání Rudolfa Hrušínského zaslouží absolutorium sama o sobě. Jeho chladně pronášené monology mě doslova mrazily. Ač Juraj Herz mým oblíbencem nikdy nebyl, tady zaslouží za režii poklonu i on. Černobílá kamera pak jen skvěle dokresluje hutnou atmosféru, které se mi hluboce vryla pod kůži. Film ale působí hodně tísnivě a až depresivně. K mým oblíbeným nikdy patřit nebude, přesto dávám maximální hodnocení za filmařskou bravuru. ()

Wally

Ve své zrůdnosti určitě výjimečný film, ale jen pro silné povahy. Kouknul jsem se a jsem rád, že jsem se koukl, ale zážitek je diskutabilní. Po filmové stránce skvělé...pan Hrušinský je na Oskara, ale nemohu dát plný počet, protože to filmové 'poselství', jakkoliv v dané době I možné, je k pozvracení... ()

Davej

Nejlepší film Rudolfa Hrušínského- svým způsobem touto rolí navazuje na svého Švejka- Juraje Herze a (možná) i naší kinematografie. Horor i "komedie" v jednom. Výborně stupňovaná atmosféra, dokonalá kamera. Nelze popisovat, nutno vidět. Poznámka: na IMDB jsou k tomuto filmu jen tři komentáře, přičemž ani jeden z přispěvatelů nepochopil humor, který se tu objevuje, a jeden dokonce tvrdí, že tenhle příběh by si mohl užít jen antisemita (Ladislav Fuks byl žid):) ()

Hopper

Skutočne pod kožu vliezajúci film s geniálnym Hrušinským, ktorý svoju postavu psychopata doviedol až k dokonalosti. ()

Teg

Ďábelský film s ďábelským hereckým výkonem Rudolfa Hrušínského. Na konci filmu, kdy mířil v černém autě směrem k hromadným spalovnám mě mrazilo v zádech, jako snad nikdy. Pravá ukázka zrůdnosti Nacistické ideologie. Celkový dojem ještě umocněn použitou technikou natáčení (rybí oko). ()

Revolver

Jsem si jist, že kdyby se tento český klenot v době vzniku dostal za hranice, shrábl by oscary snad za všechny aspekty filmu: režie Juraja Herze je prostě mistrovská a z filmu tvoří skutečnou filmařinu. Geniálními hláškami nabitý scénář nemá chybu. Hudba sedí na míru přesně do nálady pana Kopfrkingla. Střih je technicky dokonalý. Kamera ve své době absolutně bezkonkurenční. A na závěr herecké mistrovství Rudolfa Hrušínského. Jeho ďábelské herectví nezná hranic a podává absolutně nejlepší výkon českým hercem kdy podaný. Spalovač mrtvol je bezkonkurečně nejlpeší český film všech dob. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)