Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

pr.del

Vůbec sem tomu nepřišel na chuť. Krásné .......... předlouhé....zzz.... monology.......zzzzzzzzzz. Prostě lepší, než počítat ovečky. ()

vykyn

Těžko hledat negativa po shlédnutí filmu,kde vás R.Hrušinský naprosto odrovná..Četl jsem knihu a film mě přišel ještě mnohem lepší..otázkou je, kdyby nehrál p.Hrušinský hlavní roli,jak by to vlastně všechno dopadlo..protože samotný scénář sám o sobě je velmi diskutabilní a neuchopitelný.. ()

Alex.H

Tak z tohoto filmu jsem unesený ještě ted´. Dialogy, u kterých necháváte pusu dokořán jsou u tohoto snímku úplně běžné. Výkon pana Hrušínského je opravdu mistrovský. Pan kopfrkingl nám ukazuje život majitele krematoria, kterému už snad smrt nic neříká. Bere ji jako každodenní chléb na svém stole. Po té co v zemi přestávají být oblíbení židé se uchyluje k vráždě své rodiny a nakonec dokonce k stavbě gigantického krematoria, což mu činí velikou radost. Dále mě velice zaujal střih, který je velice neobvyklý, ale pro mě úplně fascinující. Pokud máte tu možnost určitě shlédněte tento černobílí snímek ()

lukas.bond

Rudolf Hrušinský nás s neskutečně věrným hereckým talentem nechává padat do hlubin jednoho z nejpropracovanějších a filmařsky excelentně zrežírovaných děl 60. let. Netvrdím, že je film pro každého - rozhodně bych vynechal mládež pod 12. let (pokud jim však nechcete připravit krásné noční sny). Film je opravdu hrůzostrašnou výpovědí o tom, kam až může člověk zajít. - Pokud se na film chcete podívat... doporučuji v období bez depresí a úzkosti - i když, stejně si tak potom budete asi pripadat :-) ()

Ditulka

souhlasím s pr.del :o) i když to zní komicky :oDD prostě taktéž sem u toho usla poprvé v noci a když sem se donutila na to dodívat tak sem u toho málem usla i ve 2 odpoledne..hrůzostrašné mi to teda vůbec nepřišlo..NUDA! 12. nelepší film na světě?? co blázníte proboha.. ()

Aberdeen

Zbytečně dlouze mluvit. Paráda! Slyšel jsem kohosi vyprávět historku, jak si Ladislav Fuks představoval hlavní postavu - spíše hubeného, vyššího, bledého, černě oděného "havrana". Když se mu prý Juraj Herz svěřil se záměrem obsadit do hlavní role Rudolfa Hrušínského, nebyl z té představy moc nadšen. Jakmile poprvé viděl snad ještě nesestříhaný film, omluvil se Herzovi i Hrušínskému a uznal, že teď už si jako Kopfrkingla nikoho jiného neumí představit. Nevím, jestli se to zakládá na pravdě, ale historka je to pěkná a film je po všech stránkách vynikající! ()

aronofsky

Vy mi chcete tvrdit, že je Spalovač nejlepší ČS film všech dob? Promiňte, ale nějak mi uniká genialita tohohle díla. Ano, Hrušínsky je perfektně mimózní a je to na tu dobu (vlastně i na dnešek) v Česku nevídaná věc, ale neskutečně jsem se nudil a co pět minut jsem se díval na hodiny, kdy to už konečně skončí. 60% ()

J.Bourne89

Po trojím sečtení knihy jsem měl tu čest až nyní shlédnout film. Hrušínského šílenost by zdaleka nebyla navozena tak dokonale, nebýt dokonalému střihu. Téměř tomu nejlepšímu, jaký jsem kdy viděl. ()

shinlove

Na rok 68 nesmírně odvážný film. Rudolf Hrušínský s klidem prodavače zmrzliny vraždí svou rodinu a nejen tu, jen proto, že by režimu (ve filmu tedy nacistům) nebyli dost dobří. Zajímavý film, ale určitě to nebude film ke shlédnutí o svátcích a tak :-) 4* za český horor, který nemá konkurenci. ()

stooper

Děsivý film ze zlatého období českého flimu. Celých 95 minut můžete sledovat herecký koncert Rudolfa Hrušínského, excelentní kameru a famózní střih. Záběry na koupelnu, či obyčejného leoparda, při kterých vám bude běhat mráz po zádech. ()

Formanka

Na Spalovače mrtvol jsem se těšila, ale bohužel to byla nuda. Neskutečná nuda. Jo, mělo to hodně specifickou, nepříjemnou atmosféru, pár výborných hereckých výkonů, našla bych určitě ještě dost kladů, ale už po 20 minutách jsem začala zívat a tak to pokračovalo až do konce. Pro mě teda utrpení. ()

TheNail

Vynikající záležitost. Dvěma slovy bych ten film popsal "Elegantně divný", Hrušínský se mi do paměti asi zapíše, jako úchylný zaměstnanec krematoria, ne jako věčný pohodář z ostatních filmů. Film se zdál šíleně dlouhý, na to, že má 90minut. Ale vydržel jsem u něj, po nemilosrdném konci jsem chtěl víc :) Spalovač Mrtvol jde do mých TOP. "Tatínku!?" ()

gostly

Naprosto si zaslouží svůj "titul" jako nejlepší český film na CSFD, nejen díky fenomenálnímu Rudolfu Hrušinskému, jemuž role vyloženě sedla, ale i díky promyšlené kombinaci Horor / Komedie. Bez debat 5* ()

garten

Hrušinský sa asi do tejto role narodil. Z hudby mi išiel mráz po chrbte. Strih, kamera, niekedy mi to pripomínalo Kubrickove filmy. Film o ideológii. ,,Je na štvrť Židovka." ()

maarr

Nejlepší psychologické drama historie českolovenské a jedno z nejlepších světové kinematografie. Film je především geniální v jediné postavě a to osobě Karla Kopfrkingla v životní roli Rudolf Hrušínský st. Jeho herecký projev je vskutku neuvěřitelný. Právě Hrušínský svým nepřekonatelným hereckým projevem dělá z filmu nadčasové filozofické dílo. Které nás stále nutí přemýšlet. Pan Kopfrikingl je ztělesněním slušného, morálního člověka, který nade vše miluje svou rodinu a práci. Jeho práce pro něj není prací ale posláním, je fascinován smrtí stejně tak spálením těla žehem, protože jedině tak se může dostat duše do éteru a převtělit a dosáhnout znovuzrození jak učí buddhismus. Ano fascinace buddhismem je další s rysů povahy pana Kopfrkingla. V naprostém kontrastu vystupuje postava esesáka Reinkeho. Představitel fašistické ideologie o uspořádání nového světa, dlouholetý přítel pana Kopfrkingla z 1. světové války. On je protipólem povahy Kopfrkingla. Film je především o fašismu v nás. O tom, že v každém z nás se skrývá zlo a i morální člověk se může stát bezcitným vrahem pokud je přesvědčen o ideologii fašismu tak jako pan Kopfrkingl, který zavraždění své ženy "Lakmé" a jejich syna nechápe jako zločin ale naopak ve spojení ideologie fašismu a své vlastní o svobodě duše, chápe svůj čin jako spasení své rodiny, kterou by jejich židovský původ předurčoval k likvidaci v koncentračním táboře. Takto však je dle Kopfrkinglovy idee jejich duše spasena, osvobozena od posmrtného těla a může plynout dál do "éteru". Takto hodlá Kopfrkingl spasit všechny ty nebohé duše (židy), které nemají místo v novém lepším světě. I když je ve skutečnosti obyčejným vrahem sám se považuje za spasitele nebohých duší. Film především poukazuje na temnou stránku lidské povahy, na to jak lehce se dá člověk strhnout k hrůzným činům, které si však ospravedlní díky ideologii. Každá ideologie ať už ta fašistická či komunistická dokázala s normálních obyčejných lidí udělat zločince. Film nutí k zamyšlení každého z nás jak by se v podobné situaci zachoval. Jak pevné jsou morální zásady člověka? Co je pro nás morální a co ne? Co je to svědomí? ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)