Edward Bloom (Albert Finney) byl odjakživa vášnivým vypravěčem neuvěřitelných historek ze svého mládí (Ewan McGregor), kdy jej jeho záliba v cestování zavedla na úžasnou výpravu okolo světa. V jeho mýtických dobrodružstvích nechybí obři, vlkodlaci, zpívající siamská dvojčata ani čarodějnice se skleněným okem, která dokáže nahlédnout do budoucnosti. Se svými fantastickými historkami se Bloomovi daří okouzlit každého kromě jeho syna Willa (Billy Crudup). Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra (Jessica Lange) se pokusí Willa přimět, aby ke svému otci znovu našel cestu. Will se musí pokusit oddělit pravdu od fikce a naučit se s heroickými činy i velkými prohrami svého otce žít. (oficiální text distributora)

ryoga

Velká ryba je jeden velký Burtonov sen...komu inému by sa snívalo o takých fantastických veciach ako je napriklad mesto Prízrak...mesto v ktorom na každého čakajú, kde nikomu nie je zima ani teplo a aj voda je sladká... alebo obor Karol....zistil som že Veľkú rybu nestačí len pozerať ale treba pri nej aj snívať...Edward Bloom dokázal že je tá veľká ryba ktorá sa nestratí ani v tom najväčšom oceáne. po druhom zažití tohoto sna dávam 5* :) Zaujímavé hlášky: - skusil sem na ni vsechno...cervy, navnady, arasidovou pomazanku se syrem, maslo... - vyjed cely kukuricni pole, mne snedl pejska :D ()

iXtr3m3

Keby som mal hodnotiť jednotlivé časti príbehu, tak je to super, lenže inak vždy majstrovský Tim, ktorého diela sú tak odlišné od zbytku tvorby, že sú jednoducho v každom ohľade takmer vždy geniálne, sa tentoraz sekol pri ich konečnom skladaní do jedného (nie vždy)fungujúceho celku. Teda aspoň u mňa vyvstal tento pocit a nemôžem sa ho doteraz zbaviť... :-( ()

SkyLukey

Určitě zajímavý příběh. Silně charakterní podívaná. Skvěle zahrané postavy. Tima Burtona začínám mít čím dál radči. Pohádky jsem nikdy moc rád neměl, ale ty Timovy mají něco do sebe. Mají duši. Nicméně na Big Fish mi něco chybělo. Nemyslím si totiž, že Big Fish je typicky Burtonovská pohádka. Tento film je docela těžké sousto do žaludku. Velká ryba se zkrátka nesmí brát tak vážně a přemýšlet nad racionálními věcmi. S tím však stále zápasím. Místy mi film přišel tak nějak suchý. Nicméně Ewan opět dokazuje, že umí a že je právem mým nejoblíbenějším hercem. ()

Jaccobos

"Jestli se o Edwardu Bloomovi dá něco říct, tak to, že je člověk společenský." Je ovšem jinak "společenský", než je první význam, který nás napadne v dnešní době. Je společenský takovým laskavým, pohádkovým, citlivým a přitom "bohatým" způsobem. Tak na mě působil i celý film. Po závěrečných titulkách jsem byl naplněn tím pokojem a poklidnou vyrovnaností, který znám už z Shawshank Redemption, Moment to Remember, Život je krásný a jim podobných. Bohu díky za tyto filmy ;) ()

Nassau

Pravděpodobně nejlepší film Tima Burtona, jednoho z mých filmových hrdinů. Film je neskutečně příjemný, zábavný, emotivní a závěrečná čtvrthodina celou podívanou ještě povyšuje do úrovně jednoho z nejlepších filmů obecně, alespoň pro mě. P.S. Herecké obsazení v čele s E. McGregorem a A. Finneyem je famózní, ale vždy se mi ve filmu nejvíce líbí Marion Cotillard:) (90%) ()

velkyvezir

Seděl jsem u toho jak přikovanej... McGregora prostě mohu v čemkoliv a tady naprosto zářil. A také úžasná Jessica Lange. ()

Kratas558

Burtona mám tak nějak ráda, snaží se do dnešní šedi dodat trochu barev. Co se týče Ewana McGregora, toho jsem si také oblíbila, protože je neskutečně sympatický, a co se týče Velké ryby, báječná pohádka o životě. ()

Jespe-film

Život nemusí být takový, jak ho vidí ostatní, ale právě takový, jak ho chceme vidět my sami. Dost možná trochu výmluvný film pro osobní život Tima Burtona, kterého, jak vidno, fantazie nikdy neopustila...... Big Fish je pohled na obyčejné lidské strasti zabalen do neobyčejně kontrastující optiky. Stáří se mnohdy potýká s téměř neprodyšnou vrstvou prachu a my si tak úplně nejsme jisti, co se skrývá pod ní. Ale pakliže jsme schopni ho na chvíli sfouknout, můžeme leccos pochopit - chce to jen čas a pořádně se nadechnout. Film plný životních pravd a kořeněn citlivými i méně náročnými scénami. 8/10 ()

Dr. Wolfenstein

Chmmm, tak tohle mě doopravdy velmi zklamalo. Je to sice Burton se vším všudy, jak má být, ale mně to zkrátka těžce nesedlo a zůstala mi z toho na jazyku jen přeslazená pachuť. ()

-Dawe-

Hodně zaujímavý Burtonovský Forrest Gump, je dost možné, že až to uvidím podruhé, tak půjdu s hodnocením víš. ()

Sajuska1991

Čekala jsem hezčí film, jako takový není zlý, je fajn, hezký, ale mohlo tam být více citu a tajemna ... nějak mě to úplně nechytlo tak. jak jsem od takového filmu čekala. No , konec je moc hezký:-) ()

matolas

Tomu posolstvu za "reálnym svetom" som neveril ani nos medzi očami. Škoda, celkovo som mal pocit, že bez toho reálneho života by to fungovalo o dosť lepšie, aj napriek McGregorovemu južanskému prízvuku, ()

Zagros

U filmů vždy oceňuji originalitu a u tvůrců vlastní myšlenky a celkovou představivost. Ale přesto, že Tim Burton má opravdu velkou představivost a o jeho filmech se dá říct, že co kus to originál, Velká ryba mně nesedla. Jeho vypravěčský a vizuální styl mi zkrátka nepasuje. Bizarní světy mě vtáhnout nedokáží, příběh je až moc praštěný a postavy podivné a spíše děsivé než sympatické. V kombinaci s tím krásné myšlenky působí zvláště a sebesilnější moudro nevyzní tak, jak by mohlo. ()

Loki_Six

"It was that night I discovered that most things you consider evil or wicked are simply lonely, and lacking in the social niceties." ()

Miller

Nádherný, roztomilý snímek, který vás vtáhne a do poslední minuty nepustí. Je zde silně citelný Burtonův režisérský podpis, který mám velmi rád, ovšem se jedná pravděpodobně o první Burtonův film, kde cítím silnou, krásnou a hlubokou myšlenku, kterou nám, divákům, velice sympaticky a pomalu dodávají jak realistické, dramatické scény s Edwardovým synem Willem, tak ale i krásné pohádkové části s Ewanem McGregorem, tento možná na první přečtení nesouladný mix vytváří nádhernou alegorii o životě, od mládí po stáří, o rodině, o přátelích, ale i o životních problémech a krásách. Musím se přiznat, že ke konci jsem trochu slzel. ()

Milano33

Čo je lepšie než dobrý príbeh? Tim Burton si je tohto dobre vedomý a tak nám nadelil tento krásy a pútavý príbeh, a to s plnou gráciou a veľkoleposťou. Dovolím si tvrdiť, že Big Fish je Burtonovým vrcholným a životným dielom, ktoré už len tak ľahko niečím nepredčí. Myslím si tak, pretože do Big Fish vložil kus seba samého. V podstate spravil film o sebe, keďže hlavnou postavou je rozprávač, ktorý má ku samotnému Burtonovi, svojím rozprávačským talentom a predstavivosťou, veľmi blízko. V podstate nám tu vzniká akási paralela medzi osobou Edwarda Blooma a samotným autorom. Toto oprávnene robí z Big Fish jeho najosobnejší film. Je to krásne sentimentálne, retrospektívne a príbehom strhujúce, má to prvky dramatu, ale i komédie. Má to aj trochu tej nežnej romantiky, ktorej sledovanie ma naplňovalo radosťou, ale aj slzami. Film ponúka útek z reality do sveta fantázie a svojím pojatím a uchopením sa stáva výlučne výplodom ľudskej mysle. Tim prišiel s vážne neobvyklým spôsobom, ako odvyprávať tento kúzelný príbeh tak, aby prináša so sebou čo najviac novoty a inovácie, ale aj aby správne upútal divácku pozornosť a chytil za srdce. Zvolená rozprávačská metóda je nevšedná a do značnej miery jedinečná a osobitá. To, čo Burton fantastickým vyprávaním vykonštruoval, ma jednoducho uzemnilo. Táto vyprávacia technika umožnila snímok mimoriadne precítiť, vžiť sa s nim, a naplno prepadnúť autorovej imaginácii. Vskutku sa jednalo o neopakovateľný a nenapodobiteľný zážitok. Tie jednotlivé historky a príbehy, ktoré vyši z úst nášho rozprávača Eda Blooma, boli skutočne čarokrásne, mali v sebe čosi z mysticizmu, čosi z rozprávok a čosi zo surrealizmu, a toto všetko dokopy z toho spravilo neuveriteľný pôžitok. Bola to neskutočná lahôdka, ktorej každé jedne sústo som si naplno vychutnával, a dokonca som nadobudol toho pocitu, že každým ďalším sústom, snímok chutná lepšie a sladšie. Toto vytvorilo obrovské predpoklady pre vznik takéhoto rozprávkového príbehu, ktorý pozostával z rečníckeho talentu, občasného prikrášľovania a nafúknutia, bujnej fantázii a predstavivosti. Rozpätie príbehov je dychberúce, to, čo všetko zahrnuli, je priam až neuveriteľné. Samotná príbehová kostra skvelo funguje a je správne kompaktná. Do tohto senzačného námetu autor vložil toľko myšlienok, životných právd a múdrostí, že je to priam až nespočítateľné. Tiež si môžme všimnúť i celkovú poetickosť celého diela, ktorá často vsádza na básnické prostriedky, metafory, obrazné pomenovanie a prenesené významy. Taktiež sa v priebehu deja stretávame s mnohými surreálnymi prvkami, ktoré skvelo fungujú naprieč týmto skvostom, Predsa len, vzhľadom na to, akú významnú rolu surrealizmus a magické obrazce zohrávajú, nie je sa čo,mu diviť, že bez nich by to skrátka nebolo ono. Vzhľad celého snímku je Burtonovsky výnimočná, zase jedná o audiovizuálny unikát. Tento podmanivý vizuál mi takmer ihneď utkvel v hlave a už teraz s prehľadom môžem povedať, že mi nikdy nevyšumí z hlavy. Je to neskutočne nápadité, a po zhliadnutí mi bolo hneď jasné, že Tim išiel do natáčania s najväčšími esami a podľa všetkého mu studňa nápadov ešte dlho nevyschne. Od samého začiatku bolo zrejmé, že svoje kreatívne tvorcovské schopnosti pretaví do každého detailu, čo sa i napokon stalo. Film ako celok je nádherne farebný, tu sa musí uznať, že paleta farieb je spektakulárna. A táto vizuálna estetika v niektorých situáciach dokonca vytvára markantný svetelný obraz. Také malebné mestečko Spectre je nesmierne vizuálne krásne a pôsobivé. Ďalej za zmienku určite stojí prekrásna a do očí bijúca scéna s narcismi. Z takýchto podobných scén zakaždým srší originalita a frapantná vlastnosť. A soundtrack je takisto naprosto úžasný, parádne sa počúva, je chytľavý, a veľmi dobre podkresľuje celý film. Aj herecké obsadenie stojí za zmienku, predovšetkým chcem vyzdvihnúť úchvatného Ewana McGregora , ktorý tento snímok predal. I krásna Alison Lohman a skvelá Helena Bonham Carter neunikli mojej pozornosti.  Ďalej už musím zachádzať do menších spoilerov, keďže nie je vôbec jednoduché opísať tento neopísateľný film. V tomto prípade by to chcelo viac než len slová, ale keď sa už nedá inak, a slová sú jediné, čo sa ponúka, tak aspoň prostredníctvom nich, sa pokúsim priblížiť to, čo na tomto snímku tak milujem. Takže, ako sa nakoniec ukáže, Edove príbehy predsa len stáli na reálnych základoch. Je velice zaujímavé, ako autor pracuje s dvoma pojmami, akými sú práve fikcia a realita. Oddeliť tieto dva protipóly bolo často znemožnené tým, že v každom z nich tkvela svoja jedinečná pravda. S fantazijnými prvkami sa pracuje proste fantasticky a za tieto propriety som neskutočne vďačný a užil som si ich do posledného momentu. A najviac sa tieto skutočnosti zúžitkovali práve pri finálnom rozuzlení, ktoré prichádza s naozaj prekrásnou a malebnou myšlienkou. Ten koniec bol perfektný, ako čisto racionálne zmýšľajúci syn sa poddal tomu, čo po celý čas pokladal za nezmysli, a miesto akceptovania tvrdej reality, čiže toho, ako sa veci skutočne majú, zapojil trošku vlastnej fantázie, oddal sa rozprávaniu, a naservíroval nám rozlúčkový príbeh, počas ktorého dal svojmu otcovi navždycky zbohom. Bolo to velice pekné, dojemné a srdcervúce vyvrcholenie tohto filmového klenotu. “A man tells his stories so many times that he becomes the stories. They live on after him, and in that way he becomes immortal.” () (méně) (více)

BlueZero

Milý rozprávkový príbeh života jedného muža. Pekné spracovanie, dosť vydarených vtipov, ale nič viac. Taká polo rozprávka, polo dráma. ()

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney