Harry Potter a Ohnivý pohár

• Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

haWranka

Já vím, že by se asi neměly filmy porovnávat s knižními předlohami, ale tenhle díl byl prostě osekaný až hrůza. Tvůrci zanechali jen základní dějovou linii, ale to mi prostě nestačí. Neříkám, že film je špatný, ale kdybych nečetla knihu, asi bych toho půlku nepochopila. ()

andrew88

Knižní předloha je ve filmu strašně nešťastně okousána. Jednotlivé příběhy celkově působí přímočaře a zjednodušeně. Nejhorší snad je, že hlavní hrdinové nejsou schopni projevit špetku citu...jako bych sledoval bandu robotů. ()

deLaFere

Vůbec nevím proč tento díl kritizovat, tak jako řada uživatelů. Co chtít víc od daného žánru? Pomalu přicházející vztahy mezi pohlavími jsou velmi příjemným zpestřením, kterému jsem se potěšeně usmíval. Hledat tu uměleckou kvalitu přeci nemá smysl, já si u toho výborně odpočinu a odreaguji se, o to tu jde, ne? Jsem přesvědčený, že casting se z dlouhodobého hlediska povedl a herci jsou sympatičtí, byť nejvíc se mi líbí Alan Rickman, který všechny hravě převyšuje. Ve filmu už je ta správná míra temna v kombinaci se světlejšími chvílemi, já jsem spokojen a váhám zda nedat plný počet. ()

Sweat55

Popravdě čtyřku Harryho Pottera jsem si docela užil, ale chápu některé výtky které jí ostatní dávají. Zbytečně natahované, herecky to taky není úplně ono (Harry, Hermiona) a efekty někdy nevypadají příliš skvěle. Ale i tak mě to zaujalo, tři úkoly byly perfektní a návrat vy-víte-koho excelentní. Navíc herec Moodyho zahrál skvěle. ()

fallanga

Nejlepší díl série, který je opravdu hodně akční. Akce je skoro všude naštěstí je bravurně provedená. Ale hlavní síla tohoto dílu tkví v emocích postav. Celý film je, kromě akce, protkaný také vztahy a emocemi a díky naprosto úžasným hereckým výkonům jsem si každou chvíli prožil tak, jak to režisér zamýšlel. Tento díl považuji za nejlepší ze série a zakončení tohoto dílu považuji za nejlepší zakončení v této sérii. Emoce, akce, vtip, tenhle film má všechno. ()

Monroe1991

Za scénu s "Priori Incantatem" dávám hvězdičku navíc. ... Jinak ani 157 minut nestačí na celistvé převedení výborné knihy na filmové plátno. ()

holub109

Tento film je kvalitou někde mezi Kamenem mudrců a Vězněm, potěší nové postavy a další budování temnější atmosféry, ktetou začal už Cuaron, jako u všech dílů potěší efekty a vyhypovaný konec s lordem Voldemortem konečně na scéně. Potěší ale i některé vtipné scénky a hudba bohužel ne už od Johna Williamse. Shrnuto je to kvalitní fantasy film, který však za trojkou mírně zaostává. 85% ()

Likan7

Oproti trojce je to strašný sešup dolů. Harry si nechal narůst vlasy, cloumají s nim hormony a snad půlka týhle mamutí stopáže se řeší kraviny jako první láska, ples a Ronova žárlivost, která naprosto nikoho nezajímá. Tohle fakt ve filmovým Ohnivým poháru nemělo být. Kdyby se stopáž ostříhala někam ke dvoum hodinám, mam pocit, že by z toho vyšel mnohem lepší film. Jediný co bych mohl asi pochválit byla výprava a kamera. ()

GTS_PUNK

Štvrtá časť sfilmovanej knižnej série o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi (Daniel Radcliffe) so sebou tentokrát prináša príbeh, v ktorom na čarodejnícku školu Hogwarts zavítajú aj študenti z ďalších podobných škôl, aby sa zúčastnili prestížneho "Triwizard Tournament". V ňom sa samozrejme ocitne aj hlavná postava celej série, čím na seba nedobrovoľne znovu upúta všetku pozornosť. Harry Potter tak musí čeliť trom náročným úlohám, ktoré vrcholia zvratom, kedy sa postaví tvárou v tvár svojmu úhlavnému nepriateľovi. Znovu, tentokrát však v prvom priamom čarodejníckom súboji. Štvrtá časť ságy z pera J. K. Rowling má nielenže opäť nového, už v poradí tretieho režiséra, ale takisto aj o niečo viac temnejší a desivejší príbeh, približujúci sa o niečo staršiemu divákovi. Časy rozprávkovo ladených dobrodružstiev ústrednej trojice ságy sú už dávno preč a práve tento snímok z roku 2005 je toho dokonalým dôkazom. J. K. Rowling do čarodejníckeho univerza vtesnáva čoraz viac nových prvkov, s ktorými sa čitateľ, či v tomto prípade skôr divák, predtým nestretol a sú pre neho novinkou. Jednou z nich je aj spomínaný "Triwizard Tournament", okolo ktorého sa točí celý príbeh tejto časti. A treba skonštatovať, že sa jedná o niečo, čo do univerza nielenže skvelo pasuje, ale hlavne to po všetkých stránkach vyzerá dobre na filmovom plátne. V porovnaní s tromi predchádzajúcimi časťami je táto tou, pri ktorej sa divák baví bez najmenších pochýb najviac. Dôvodov, prečo je tomu tak, je hneď niekoľko. Jedným z tých najhlavnejších je príbehová pestrosť. Zatiaľ čo v ostatných častiach je príbeh viac-menej priamočiaro nalinkovaný a smeruje takpovediac "z bodu A do bodu B", v tomto prípade sa jedná o záležitosť, ktorá dáva vo filme dostatočný priestor aj všetkému tomu, čo sa medzi "bodom A a bodom B" nachádza. Pre niekoho sú filmové maličkosti, akými sú napríklad Majstrovstvá sveta v metlobale v úvode snímku či zimný bál pri príležitosti "Triwizard Tournament" zanedbateľné, ale príbeh skvele dopĺňajú a robia ho výrazne živším. Nehovoriac o tom, akým spôsobom sú zobrazené jednotlivé úlohy v rámci "Triwizard Tournament", alebo akým oživením celého univerza je vôbec spojenie viacerých čarodejníckych škôl v jednej časti. Opomenúť rozhodne nemožno ani veľké záverečné vyvrcholenie, v ktorom sa divák vôbec po prvýkrát stretáva so samostatnou postavou Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Príbehovú časť skvelo a pútavo znovu dopĺňajú o čosi lepšie vizuálne efekty. Počítačová CGI grafika drakov a aj podvodný svet jazera je vskutku úchvatná a vidno, že tvorcovia v tomto smere znovu prekonávajú predchádzajúcu časť. Z vizuálu možno ubúda temnota a sivosť prostredia, čo je škoda, ale treba si povedať, že temnotu tentokrát viac cítiť v príbehovej časti filmu. Za zmienku bezpochyby stoja aj postavy. Opäť raz nové, opäť raz vedľajšie, opäť raz však nemenej dôležité. Tou prvou je už spomínaný Lord Voldemort, skvelo stvárnený Ralphom Fiennesom, ktorý hrá postavu Temného pána naozaj presvedčivo, až z toho divákovi behá mráz po chrbte. Tou ďalšou je postava profesora Moodyho v podaní Brendana Gleesona, ktorá vnáša do filmu určitú svojskosť a humor. Pre zaujímavosť možno spomenúť aj o čosi slabšiu a nevýraznú postavu Cedrica Diggoryho. Toho herecky stvárňuje Robert Pattinson, ktorého o niekoľko rokov preslávila najmä upírska sága Twilight. Hlavní filmoví protagonisti hrajú tak, ako si už divák pri tejto ságe zvykol, čo znamená, že hrajú obstojne, ale výraznejším spôsobom svojím výkonom neprekvapujú. Harry Potter and the Goblet of Fire je vďaka svojmu knižnému námetu a následnému filmovému spracovaniu po takmer všetkých stránkach tou možno vôbec najlepšou časťou celej tejto čarodejníckej ságy. Najväčšiu zásluhu má na tom príbehová časť snímku, ktorá je naozaj výborne napísaná. Jej spracovanie je vďaka spomínaným faktorom pútavou a zábavnou záležitosťou od začiatku až do konca. Čarodejnícke fantasy Mika Newella neprestáva diváka baviť ani na chvíľu. A to aj napriek svojej relatívne dlhej minutáži. Je tak možno škoda, že toto je jediná časť ságy, na ktorej sa režisérsky podieľa. () (méně) (více)

balcazar

Veľkí fanúšikovia Harryho Pottera so mnou možno nebudú súhlasiť, ale z prvých štyroch častí je táto pre mňa najkvalitnejšia. Užíval som si turnaj, do ktorého sa Harry dostal "náhodou", užíval som si, ako si postupne získal uznanie od spolužiakov, ktorí sa mu otočili chrbtom a užíval som si aj humor, ktorý tvorcovia pridali do filmu a naozaj tam sedel. Bol zároveň v zaujímavom kontraste - po vtipných pasážach nastúpila parádna dráma, výborná zápletka a zaujímavé rozuzlenie a veľký súboj s Voldemortom. Harry ho nepremohol, ale mu len utiekol, čo vás núti tešiť sa na ďalšiu časť. ()

Najt

Tohle je legendární série z neskutečně originálního a precizního světa s fantastickými postavami. Jedna z nejlepších filmových ság všech dob. Předešlé díly byly spíš rodinného typu, ale 4. dílem se série mění v drama. Začátky jsou super, pak se to zlomí a jde do tuhého. Stejně jako člověk dospívá v dospělost tak se stejně tak vyvíjí i sága Harryho Pottera. Jako dítě jsem to měl rád, ale bral to tak nějak na lehkou váhu a jako dospělý, to mám mnohem raději, protože dokážu mnohem více ocenit tu propracovanost světa a kvalitu filmů. Tahle 10 letá série poznamenala kinematografii navždy. ()

Hellknight12

Toto pokračovanie je o niečo lepšie spracované ako Väzeň z Azkabanu. Aj, keď je tu zase jedna kopa vynechaná. Zas a znova sa aj tu nejako zabúda na Siriusa. Je tu jedna krátka scéna. Taktiež sa nejako zabudli zmieniť o iných školách, ešte predtým ako vlastne ďalšie dve školy prišli. Vlastne celá prvá polovica lnihy mi príde skrátená do cca 15 min ale aspoň je tu niečo spomenuté. S dĺžkou 157 min sa mohli vyhrať o niečo lepšie ale inak dalo sa to. Znova herecké výkony, hudba sú veľmi dobre taktiež kamera je veľmi dobrá. Atmosféra filmu je napätá od začiatku do konca. Čo viac dodať?! Moja najobľúbenejšia scéna je celá jazerná úloha. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

E lan

Velmi zdařilé zpracování skvělé knihy, vynikající obsazení, neskutečný Voldemort, na tu dobu vynikající triky. Snad jen jedna hvězdička dolů za zkrácení, ač se nedá divit, délka knihy je neskutečná. ()

Baron Noktur

Milujem tento diel. Jeho atmosféra je skutočne magická a predovšetkým hudba je ako z iného sveta! John Williams bol skvelý ale tradičný, to Patrick Doyle skomponoval pre Harryho Pottera tu najlepšiu hudbu vôbec. Môj najobľúbenejší motív je Entering the Great Hall. Oproti knihe je film dosť orezaný, no má tempo, pracuje vo viacerých rovinách a celkovo pôsobí veľmi sviežo. ()

Nix

Další jeden z těch nejlepších dílů. Turnaj klepe na dveře a konečně se ho taky dočkáme. Harry už je dospělejší a od tohohle dílu začne pořádná jízda. Bodejť by ne, když začne dotírat ten o kterém se nemluví. Tenhle díl už má temnější atmosféru a turnaj je udělaný naprosto božsky. Ale zase, určitě doporučuji knihu jako u každého dílu. Ale komu stačí film, tak tímto dílem taky neprohloupí. ()

messi@h

Od prvních scény nenechá Ohnivý pohár nikoho na pochybách, že už jsme se přehoupli z pohádek do dospělejších a temnějších (až hororových) filmů. Když jsem čtvrtého Harryho Pottera viděl cca před 19 lety poprvé, hodnotil jsem ho v té době subjektivně jako nejlepší díl. Zub času a postupné dozrávání dojmů z jednotlivých dílů to postupně změnily a první dva díly Harryho Pottera dnes už stavím výš. Přesto pro mě patří Ohnivý pohár mezi ty nejpovedenější díly. Celý koncept soutěže o Ohnivý pohár nabízí spoustu dobrodružství, i když je samozřejmě oproti tlusté knize vše o dost uspěchanější. Škoda, že z už tak dost chybějícího času trochu ukrajujou i povinné romantické pasáže prvních lásek, které dospělý divák spíš přetrpí (i když před 19 lety jsem to možná viděl trochu jinak). Ale chápu, že tyhle momenty nejde jednoduše vynechat. Slabších 70 % ()

DD

Harry Potter a předčasný konec filmové ságy. Ohnivý pohár je opravdu špatný film. Úplná tragédie to sice není, ale i první dva Columbusovy díly jsou o třídu lepší a to je co říct... Mike Newell má na kontě především komedie a je mu 63 let. A podle toho taky Harry Potter 4 vypadá. Tenhle film není ani napínavý, ani (trochu překvapivě) zábavný a už vůbec v sobě nemá nic kouzelného. Režie je ubohá. 1. úkol je nezajímavý a nudný, 2. zdlouhavý a nudný, třetí je 4x horší než dva předchozí úkoly a záverečný souboj je naprosto, ale naprosto bez jakýchkoliv emocí (a navíc mi lehce připomíná souboj na světelné meče z Epizody V). Nejlepší scénou filmu je Vánoční ples. Ale abych nekritizoval jen Newella, tak se musím zmínit o tom katastrofálním scénáři. Steve Kloves napsal prostě guláš. Knižní předloha je dobrá (a to rozhodně nejsem žádný Harryho fanoušek), ale film je moc krátký. A to v něm ještě zůstala spousta zbytečných scén. Kamera je špatná (a zmatená) a ty rychlé střihy... Vizuální efekty jsou nejlepší ze všech čtyř filmů. Co se týká hereckých výkonů, tak ty jsou bohužel horší než ve třetím díle (Radcliffe opravdu není Osment). Nových tváří si moc neužijete. Nejvíc Brendana Gleesona, jehož ztvárnění Pošuka Moodyho se mi ale moc nelíbilo. Ralph Fiennes se na plátně objeví sice jen pár minut před koncem, ale odvádí velmi dobrou práci. Na filmu se dost projevila změna na pozici hudebního skladatele. Doyle Williamsovi nesahá ani po kotníky. Jeho hudba je strašně nevýrazná a nezajímavá. Další velké zklamání letošního roku. Jako by jich už nebylo dost... 40% ()

dino.h

Škoda, škoda... 4. z prvních pěti dílů v knižní podobě se mi zatím líbil nejvíce, bohužel panu Newellovi se to nepodařilo převést na plátno, takže *** ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?