Maloměšťácké pozůstatky v myšlení a jednání lidí ztrpčují život mladé ambiciózní učitelce, která se po mateřské dovolené vrací do školy. Snaží se žít podle svých značně idealistických představ, chce i v soukromí dodržovat názory, jaké hlásá v hodinách občanské výchovy. A zákonitě naráží na nepochopení a odmítavé postoje, dokonce i u svého zpohodlnělého manžela zubaře. Vznikla ideově příkladná, ale přesto značně mondénní moralita, která dnes sotva někoho osloví. (oficiální text distributora)

WANDRWALL

Touha po životě v optimální společnosti. To byly dřívější vize, k jejichž naplnění scházelo jediné - lidi. Kdyby bylo víc těch, co jsou schopní dodržovat mravy a bojovat za ně, tak by se nedělo dneska to, co k dnešní společnosti patří, tedy nedostatek respektu člověka k člověku, nedostatek tolerance, nedostatek vědění, a dostatek lenosti a sprostoty, která mnohým k životu stačí. ()

HonzaBez

"A přitom máme většinou dobrý a často ty nejlepší úmysly. Je to horší nebo lepší?" V případě tohoto filmu se obávám, že ani ty nejlepší úmysly nestačí. A moc to nezachraňuje ani několik známých českých herců počínaje Josefem Abrhámem přes Viktora Preisse či Janu Štěpánkovou a konče Otou Sklenčkou. Vše podle mě zabíjí nesympatická hlavní postava, kterou nepříjemným ječákem nadabovala Veronika Žilková. Hlavní dějová linka filmu ze školského prostředí o střetu idealistické mladé učitelky s šedou realitou, by ještě ušla, ale ty věčné hádky (na střeše domu) mezi onou učitelkou a jejím manželem (Jiřím Abrhám) jsou vážně dost divné. Tak trochu o ničem, jako asi celý tento film... Příjemná je hudební "kulisa" filmu v podobě Beethovenovi 9. symfonie. ()

klúčik

Tento film asi moc nezaujal komisiu, nepamätám sa že by sa vysielal , alebo hral v kinách. Námet filmu je " neuveriteľný " , korupcia v školstve za socializmu??? Tak sa pustili do boja proti, ale kde skončili , to sa nik nedozvedel, lebo bol koniec filmu... Zato sme sa dozvedeli, že hlavná hrdinka sa pri prvej hádke s manželom okamžite vyspala s kolegom a okamžite sa priznala manželovi a ten jej prepáčil. Naozaj scenár hodný génia. 45%. ()

ArthasKarfa

Eva je ideálním prototypem dnešní nezávislé ženy, která nechce jako někteří muži spasit svět klackem, ale jen svojí umíněnou představou o ideálním světě a ideálních lidech. Nemrzely mě ani tak hloupé dialogy s manželem (Josef Abrhám), které neměly ani hlavu ani patu a vždycky spíš skončily v hysterii Evy, která svojí absenci argumentace vždycky nějak doječela. Co bylo ošklivější byl vztah Evy k jejímu synovi Tomášovi, který byl založený na "nedělej, nech toho, neumíš, ne" a celkově je to film spíš pro nějakou nespokojenou holku, co ještě o světě nic neví. A navíc jak se dozvíme je Eva expert na morálku. :) ()

Peabody

slabé studené, nevěryhodné, balíkovské. Polovina osmdesátých let, nastupuje Gorbačov a společnost se mění, ale pan Balík stále točí ideální obrázky jak by to mělo být za socialismu, čemuž on sám může stěží věřit. Slušní herci, ale slabý scénář i režie a hlavně jak říkám, namalované obrázky. Tehdy kolovala anekdota - jedou Gorbačov Honegger (NDR) a Husák autem a to se zastaví. Co dělat - Honegger říká - vystoupíme a řidič bude tlačit. Gorbačov - budeme tlačít všichni a Husák: Zůstaneme sedět, budeme dělat brrrm brrm jako že jedeme. Tak je tohle - jako že je to nějak. ()

• Film sa natáčal v Prahe a Mladej Boleslavi. (Raccoon.city)