Někdo staví ploty, aby lidé nemohli dovnitř a někdo proto, aby nemohli ven. 50. léta, Pittsburg. Bývalý nadějný baseballový hráč Troy Maxson (Denzel Washington) se snaží zaopatřit rodinu ve světě, který mu klade jednu překážku za druhou. (Magic Box)

silentname

Denzel Washington sa v tomto filme skutočne preukázal náramne nielen ako herec, ale aj ako výborný režisér. Presne vedel ako túto rolu dať, absolútne mu to sedí a preukazuje skvelé talenty. Z filmu je cítiť, že je to spracované podľa divadelnej hry, pretože má presne ten správny feeling. Málo postáv, málo exteriérnych prostredí a všetko sa to odohráva väčšinou iba v dome, alebo na zadnom dvore. A funguje to svkele. Viola Davis je rovnako vynikajúca a rovno to posuniem von, všetci herci tu idú podľa mňa fantastický. Záver pre mňa maximálne funguje, všetko je v tomto filme skvele zvládnuté. Má to pár detailov, ako sú situácie, kedy viete, že sa stane niečo nepríjemné, alebo miestami mám problém pochopiť baseballové reči, ale to sú maličkosti. Základom je dobrý príbeh, postavy, herci a réžia. A to tu všetko je. Čeknite si tento film a myslím si, že rozhodne nebudete ľutovať. "Fences" je vynikajúcim filmovým spracovaním veľmi zaujímavej divadelnej hry a rozhodne stojí za vašu pozornosť. Hodnotenie: A- ()

Arsenal83

Z tohtoročných oscaroviek zatiaľ najlepšia. Denzel si to sám odrežíroval a skvele zahral. Naopak silná oscarová favoritka Viola Davis ma nejako veľmi nezaujala. Pozitívom je, že sa tu černošská otázka netlačí až tak do popredia. Je to film o v podstate nešťastnom človeku, čo si svoje nezdary vybíja na vlastnej rodine. Mohol by ho pokojne hrať aj beloch. Povedačková dráma, ako sa patrí. Záver veľmi neohúril, ale to ani nebolo cieľom. A najväčšia chvála patrí určite scenáru, toľko napísaných dialógov a monológov, to muselo dať riadne zabrať. ()

luka4615

Životní herecký a režijní výkon Denzela Washingtona, jež je rámován silným příběhem, skvělými hereckými výkony a hutnými dialogy. Na Fences mi vadila snad jen ta přemrštěná stopáž. Až na tento detail film funguje na všech frontách. Nabízí totiž slušnou dávku poctivých emocí, které jsou zabaleny do úhledného a citlivého filmového balení. Skvělá práce! PS: Mám silný dojem, že Viola Davis si rolí v tomto filmu "vyslouží" nominaci a následnou sošku Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. „It's not easy for me to admit that I've been standing in the same place for eighteen years!“ ()

classic

Pomaly, hádam, že aj 90 % filmu Denzela Washingtona, ktorý to skúša naraz na dvoch frontoch, pričom nech si láskavo nemyslí, že je, ako Clint Eastwood, sa odohráva v černošskom dome, buď vo vnútri, alebo na dvore, kde sa neustále hádajú, kvôli nedokončenému plotu. Snímok sa v jednom kuse správa, ako v DIVADLE, podľa toho, je aj urobená divadelná hra, Augusta Wilsona. Denzel za kamerou nestačí úrovňou na Denzela pred kamerou. Jeho réžia ma akosi vôbec nenadchla, do toho občas zakomponuje rôzne formáty obrazu, ktoré rušia výsledný charakter filmu, ktorý ani so strihom, nie je ucelený, že by ma zaujalo dianie. To dejstvo väčšinou sledujem cez typicky chudobnú afroamerickú rodinu, z 50. rokov, kde OTEC, je zamestnaný, ako SMETIAR, a ten totálne sekíruje svojho mladšieho syna Coryho, ktorému nedovolí uplatniť sa v športe, po ktorom tak túži. Nevychádza si ani s prvorodeným synom Lyonsom, ktorého taktiež ignoruje, čo sa potom neskôr prejaví na jeho správaní sa. Troy Maxson je extrémne tvrdohlavý človek, ktorý si nedá ani za otca povedať, aby sa nechoval, ako debilný CHUJ, ktorým sa stal. Háda sa so svojou ženou Rose, ktorá chce svojmu jedinému synovi dobre, ale ani Ona nespraví žiadne zázraky, ktoré by ovplyvnili Troya. On je zaťatý, a tým to končí... Manželku Rose podvádza. Začal si vzťah s mladšou ženou, ktorú oplodnil. Tým sa to trochu zdramatizovalo. Film je strašne dlhý, a to je jeho veľká SLABINA ! Aspoň o 30 minút skrátiť, by veľmi prospelo. Nudil som sa, všetci mi pripadali, ako na scéne v akomsi divadle. Dalo by sa na menšom priestore vyťažiť viac, ako sa sprvoti zdá, tak ako to urobili u 12. rozhnevaných mužov... Nevyužitý potenciál. Washington lepšie hrá, ako režíruje, a to je blbé, to mi nesedí, radšej to mal prenechať niekomu skúsenejšiemu. Podáva svedomitý herecký výkon, a tak stále viem, že je toho schopný. Viola Davis mu zručne sekunduje, a je možné, že si odnesie istú nomináciu na Oscara, možno aj nakoniec dostane zlatého plešivca ? Nie som dva krát nadšený, ani z jedného výkonu, sú dobré, ale nič strhujúce, ako som si naivne zase myslel, po zhliadnutí filmovej ukážky. Tento film, už asi len ťažko, budem chcieť niekedy vidieť znovu, pretože ma málo oslovil. ()

claudel

Každý milovník divadla již po patnácti minutách pozná, že se dívá na filmovou adaptaci divadelní hry. Co je ale totálně přepísknuté, je stopáž. Film jsem doslova protrpěl a díval se asi natřikrát. Kdyby se první hodina úplně vymazala a začalo se dramatickou scénou v kuchyni se zásadním Troyovým oznámením manželce, bylo by z toho téměř strhující rodinné drama. Takhle musí divák cítit pachuť oscarové politiky, že po loňském skandálu se letos musí černochům nominace cpát horem spodem. Neříkám, že herecky si to Washington nebo Davis nezaslouží, a v druhém případě se domnívám, že existuje velká šance, že tentokrát uspěje, ale filmy a herci by se měli hodnotit podle výkonů a ne podle barvě kůže. Když je jeden rok bohatý na excelentní černošské výkony, tak ať jsou nominovaní klidně jen černoši, ale pokud není kde brát, neměly by se dodržovat nějaké pomyslné kvóty. ()

• Paramount Studios zvažovalo natočenie tohto filmu už v roku 1983, s Eddie Murphym. Nakoniec z toho nápadu upustili, pretože v roku 1987, keď by začalo natáčanie, bol už Murphy príliš starý. (Astonko)
  • August Wilson, autor stejnojmenné divadelní hry z roku 1983, trval na tom, že filmovou verzi musí natočit afroameričan. Režie i hlavní role se zhostil Denzel Washington, který si tímto zopakoval svou roli z obnovené hry roku 2010, za kterou získal cenu Tony, stejně tak i Viola Davis, která si rovněž zopakovala svou roli. (Spidey3)
  • Keď sa Troy Maxson (Denzel Washington) bije so svojím synom na dvore za domom, používa baseballovú palicu. Môžete si ale všimnúť, že pri každom zábere ju drží inak. (Johnny.ARN)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara