Reklama

Reklama

Bezstarostná jízda

  • USA Easy Rider (více)
Trailer 2

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (532)

Shit 

všechny recenze uživatele

Tohle stojí za skouknutí jen díky opravdu skvělým Fondovi s Hopperem a hlavně kvůli famoznímu Nicholsonovi, kterej je ve filmu sice jen prachbídných 20 minut, ale to co tam předvede, to je fakt nezapomenutelný a válcuje i obě hlavní postavy, v podstatě by se dalo říct, že on sám zařídí ten největší zážitek z tohohle filmu, jinak ale co se týká příběhu, tak je z něho sice cítit úžasná atmosféra svobody podpořená ještě výborným soundtrackem, ale jinak to nemá nic co nabídnout a ten kýčovitej konec byl hodně mimo. 3,5 ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Easy rider je manifestom svojej doby. Viac, ako hociktorý iný film, snažiaci sa o zachytenie atmosféry a spoločenskej klímy svojej doby. A nemám na mysli iba filmy 60tych rokov. Hopperovi sa to podarilo viac, ako hocikomu inému možno preto, že sa o to ani nesnažil, iba natočil to, čo cítil. Z hľadiska zábavnosti a diváckej príťažlivosti, odhliadnuc od zmienených umeleckých aspektov, je film nadpriemerne zábavný, ale nie strhujúci, so solídnymi hereckými výkonmi, ale nie geniálnymi. Záver tomu samozrejme pridáva podstatné body navyše. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Tak tu čtyřku teda dám, i když spíš s přihlédnutím na význam filmu než zážitek z něj. V první řadě mi nebyli sympatičtí Fonda s Hopperem. Omlouvám se, ale je to tak. A to mě pak jejich hippie cesta zrovna moc nestrhla. I když mě mile překvapilo finále, které jsem nečekal. 3 a 1/2 s tím, že když jsem dal trojku, nějak mi k to tomuhle filmu nepasovalo... ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Kdyby to byl videoklip, nějaký zajímavý obraz by doprovázel tu pěknou hudbu. Kdyby to byl dokonce film, tak by se tam přece alespoň něco dělo. Nějak jsem se nedokázala pobavit u snímku o tom, jak dva feťáci potkají třetího. Pokud jde o setkaní dvou s někým, dávám přednost těm, co se potkali u Kolína. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Nikdy jsem neměl a ani nechtěl motorku, ani žít v lesích jako hippie, ale i tak, na cestě Billa a Wyatta je něco kouzelně omamného... I kromě toho ale, jejich roadtrip není zdaleka to nejdůležitější o co tu jde. Jde o svobodu, o to co vlastně znamená, jaká je její cena... a jestli je vůbec někdo schopný ji přijmout a uznávat u ostatních lidí. 8/10 ()

Galerie (119)

Zajímavosti (61)

  • Peter Fonda dostal nápad na našitou americkou vlajku na zadní straně své bundy podle filmu Flying Tigers (1942), kde ji nosil John Wayne. (Kulmon)
  • Část filmu byla natočena na dálnici Route 66. Část filmu byla natočena v okolí Tuba City v Arizoně, významného města indiánského kmene Navajo. (M.B)
  • První záběry Petera Fondy (Wyatt) s motorkou jsou zrcadlově otočeny. Fonda ma pruh na levé straně bundy místo na pravé jako ve zbytku filmu. (dawe82)

Související novinky

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (více)

Reklama

Reklama