Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(12)

Obsahy(1)

Ta holka je fakt na zabití. Komediální seriál Potvora byl po svém premiérovém uvedení na kanálu BBC Three často srovnáván s Mirandou, která rozčeřila britské televizní vody v roce 2009. A je zcela nepochybné, že v jeho autorce získala britská komedie nový a výrazný ženský hlas. Potvora je autorským projektem herečky, stand-up komičky a scenáristky Phoebe Waller-Bridgeové (1985), jehož televizní podobě předcházela stejnojmenná divadelní hra, uvedená v roce 2013 na proslulém festivalu Fringe ve skotském Edinburghu, kde získala prestižní cenu Fringe First Award. Hrdinkou seriálu, který britský Guardian charakterizoval jako syrovější Mirandu pro dospělé, je bezejmenná, sotva třicetiletá majitelka krachující stylové kavárny v centru Londýna, potýkající se s komplikovanými osobními i rodinnými vztahy, jež neváhá často přímo do kamery břitce komentovat. S postupujícím časem však její cynický nadhled a zdánlivá suverenita získávají první trhliny a komedie se stále častěji láme do překvapivě naléhavého dramatu. Vedle řady dalších cen získala Phoebe Waller-Bridgeová za první sérii cenu BAFTA v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v komediálním programu. V roli hrdinčiny pomyslné protihráčky a skutečné potvory v seriálu exceluje ostřílená Olivia Colmanová. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (104)

Maximilianus 

všechny recenze uživatele

Tak mám za sebou prvú sériu. Je to originálne ale nie inovatívne. Hlavná predstaviteľka je sympatická, ale to v podstate aj ostatné hlavné vedlajšie postavy. Až na Oliviu Colman (to ale vypovedá o jej hereckom talente). Dĺžka jednotlivých dielov je akurát. Jediná škoda je, že ich je iba 6. Kľudne by som pozrel aj 50. 2. séria som myslel, že ma sklame, nakoľko prvé tri diely mi neboli až tak pochuti. Až záver tretieho sa mi dostal do nôty. Postava kňaza bola veľmi zaujímavým a vítaným prvkom. Páčilo sa mi, ako ho zapojili aj do "odbočiek" hlavnej postavy. ()

krauset 

všechny recenze uživatele

Humor hrdinky mnohobolestné.... Nepokládat Fleabag za feministický seriál by znamenalo dopustit se zásadního interpretačního omylu. Zatímco mužské postavy prodělaly v posledních dekádách proměnu, jsou zobrazovány jako zranitelné, se slabostmi a nejednoznačnostmi, to samé se mnohdy nedá říci o těch ženských. Studia totiž podlehla klamu, že silná ženská postava rovná se bezchybná prototypická hrdinka, čímž ženám paradoxně ubrala na zajímavosti i hloubce. Feminismus Fleabag nespočívá v opakování hesel či hlásání jedné ideje (jak dokazuje ona zmíněná scéna z přednášky), ale v tom, že své nejen ženské postavy ukazuje jako mnohovrstevnaté, chybující, a tímto je polidšťuje. Ani nová partnerka jejich otce nezůstává pouze zlou jednostrunnou pohádkovou macechou. I přesto dojde přinejmenším jednou na rozhovor o chápání ženství, a to když Kristin Scott Thomas přibližuje Phoebe, jak se středním věkem mění ženské tělo. Tělesnost vůbec je pro seriál velkým tématem. Fascinace tím, že někdo chce, nebo nechce vaše tělo – a co to znamená. A jaký je jeho vztah k identitě. Pro Fleabag je tělo měnou... Fleabag je nesmírně, opravdu nesmírně vtipná, a to způsobem, který zajistí, že se budete smát nahlas i při sledování o samotě, ale má pevný základ ve smutku a ztracenosti a zranitelnosti hlavní postavy. Je osobní a nadosobní zároveň. A to, jak dokáže inovovat už zdánlivě vyčerpané gagy, až se z nich stanou neselhávající „running jokes“ trvající dvě série (ukradená soška), je bezmála geniální. Některé vtipy pak běží doslova, jako třeba několikrát zmíněná liška, před níž Sexy kněz zděšeně prchá. (Ve středověku kolovala báchorka, že lišky honí hříšné kněze, přeberte si to po svém.) Recenze na TVZone zde. ()

Reklama

Patw 

všechny recenze uživatele

Pamatuji si, když jsem si Fleabag pustil ze zvědavosti při své premiéře první série. Byl jsem nadšený. Britský humor, otevřenost hlavní postavy i přesto, že se schovávala v mlze kolem sebe aby přeci jen o sobě neprozradila hned všechno. Když se seriál vrátil s druhou sérií nečekal jsem jak dokonalé to bude. Bylo to jako skočit do rozjetého vlaku. Ačkoliv mezi první a druhou sérií byly tři roky pauzy nešlo to znát. Phoebe Waller-Bridge naprosto dokonalá a opět se postarala aby nejen Fleabag ale i ostatní postavy měli hloubku a byly zajímavé samy o sobě. Dokonalost. ()

Remedy 

všechny recenze uživatele

Místy celkem ostrá podívaná s nymfomaniakální třicítkou, která je (naštěstí) poměrně dost cynická a zároveň (naneštěstí) se sem tam projeví jako emocionální trpitelka. Ten seriál je nejsilnější v přímých interakcích s divákem, protože je napsaný tak dobře, aby to působilo maximálně přirozeně. Navíc to skvěle koresponduje s charakterem ústřední postavy, která si prostě z podstaty věci nedokáže pomoct a musí se neustále předvádět. Ten silný příklon k dramatu na konci první série je sice možná trochu prvoplánový, ale po emoční stránce prostě funguje. Druhá série je celkově mnohem hlubší a emocionálně vypjatější. Kdybych to měl hodně zjednodušit, tak i sebevětší a sebecyničtější mrcha si čas od času zaslouží nějaký ten soucit a pochopení. Je to sice strašné klišé, ale nějak ten svět v rovnováze udržovat musíme, ne? ()

hroubek 

všechny recenze uživatele

Obrovský palec nahoru. O tomto seriálu jsem slyšel a četl jen samou chválu, a prostě jsem chtěl zjistit na vlastní kůži, jestli je to tak dobré jak se říká. A opravdu je. Nevím jak to autorka/scénáristka/herečka v hlavní roli Phoebe Waller-Bridge udělala, ale stvořila zajímavé dílo, které je mnohem lepší, než se na první pohled zdá. Seriál je hodně vtipný a má momenty, které jsou skoro geniální. Výborně se zde kombinuje černý humor, cynismus a boření čtvrté stěny s parádními doslovy. Přesto největší síla seriálu není v komediálnosti, ale v upřímnosti a opravdovosti. Jakmile hlavní hrdinka ukáže emoce, city, smutek a lásku, tak je to kurevsky silné a dojemné. A najednou hlavní hrdince rozumíme mnohem více, a fandíme jí aby našla svůj Happy End. Celé je to velký herecký koncert Phoebe Waller-Bridge, která si to neskutečně dává, a já jsem zvědavý na další její projekty. Velmi zdárně jí sekunduje Sian Clifford jako Claire. Velmi zajímavou roli má Olivia Colman, a užívá si jí v každé scéně. Brett Gelman má slizkou roli a zvládl jí parádně. Dost mě sedl Andrew Scott, protože svou roli zahrál skvěle. Potvora je parádní dramedy, a já jsem moc rád, že jsem seriálu dal šanci, jelikož jsem dostal něco velmi kvalitní, co mě pobavilo a i dojalo k slzám. ()

Galerie (127)

Zajímavosti (5)

  • Prezývka hlavnej postavy seriálu, Fleabag, je aj skutočnou prezývkou predstaviteľky tejto postavy, Phoebe Waller-Bridge, ktorú jej dala jej rodina. (Astonko)
  • Při úvodní scéně hraje skladba „Sail“ od Awolnation. (BaBca_)
  • Na otázku, ktorý seriál stojí za pozretie na jedenkrát, Jennifer Aniston odporučila práve tento. (Astonko)

Související novinky

77. Zlaté Glóby – výsledky

77. Zlaté Glóby – výsledky

06.01.2020

Kontroverzní moderátor a komik Ricky Gervais a spol. před pár hodinami rozdali v hotelu Beverly Hilton v Los Angeles poslední ze Zlatých Glóbů a 77. ročník prestižních ocenění byl tak oficiálně… (více)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Konec roku se pomalu ale jistě blíží a s ním pochopitelně brzy dorazí i nejrůznější filmové a seriálové žebříčky. Ty nás teď ale nezajímají. Místo toho se podíváme na žebříček, který se ohlíží rovnou… (více)

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (více)

Phoebe Waller-Bridge podepsala s Amazonem

Phoebe Waller-Bridge podepsala s Amazonem

25.09.2019

Šéfka Amazonu Jennifer Salke se v posledních dnech nebojí dávat veřejně najevo, jak moc si cení práce herečky a scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Tahle talentovaná autorka se v poslední době skloňuje… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno