Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Po letech a několikátém shlédnutí filmu musím konstatovat, že zde Russell předvádí pravděpodobně životní výkon. Sice za něj nebyl oceněn Oscarem, ale to jen proto že v témže roce byl natočen Training Day. Čistá duše je jedním z mých nejoblíbenějších filmů takže není moc co řešit ani u hodnocení 5 hvězdiček. 90% ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Velmi citlivý a silně emocionální snímek, který i přes své matematické pojednání působí mnohem více na srdce než na mozek - toto citovové zaměření a pro cynické duše až patetická emocionální podbízivost je hlavním rozdílem oproti Klubu Rváčů. Howardova snaha o hluboký zážitek, který by se nesmazatelně zapsal do našich čistých duší se i přes menší nesrovnalosti, co se věrohodného vykreslení nemoci týče, povedla na sto procent. Film má své nesmírně smutné i krásné pasáže, jimiž nás ladně provede geniální herectví R. Crowa a překrásné J. Connelly. Ovšem ještě víc než zatlačenou slzu oceňuji a obdivuji propracovanou hru s divákem na to, co je reálné, co je iluze a čemu (ne)věřit. 9/10 ()

Reklama

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Ron Howard stoupá dál v mém osobním žebříčku režisérů. Po Apollu 13 a Těžké váze, mě velmi zaujala i Čistá duše. To jak Russell Crowe ztvárnil vědce Johna Nashe, bylo neuvěřitelné, takhle jsem Crowea ještě nikdy zahrát neviděl. Neuvěřitelný výkon, který mi silně dával vzpomenout na Dustina Hoffmana v Rain Manovi. Silný příběh, který je výborně natočen, Howard dbá na každý detail a výsledkem je opravdu krásný film. Ed Harris jako jeden z Johnových démonů, byl také fantastický, ale ještě jednou - to co předvedl Crowe, to byla síla. Snímek je podbarven krásnou hudbou, která mu dodává na působivosti a já nemohu hodnotit jinak, než vysoko. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

"Čistá duša" a "Klub rváčov". Čo majú tieto filmy spoločné? Pre mňa sú to dva najlepšie snímky o schizofrénii. Každý z nich sa ku tejto problematike postavil iným spôsobom, ale podstata je rovnaká. V prípade "Čistej duše" sa jedná skôr o dramatickejšiu, menej akčnú, formu. Sledujeme životný príbeh geniálneho matematika Johna Nasha, ktorého mysleľ je sužovaná touto zákernou psychickou chorobou. V réžii skúseného Rona Howarda vznikol krásny životopisný film, ktorý bol v roku 2002 ocenený až štyrmi soškami Oscara. **** ()

monolog 

všechny recenze uživatele

A od odpadu to zachránil jen Russell Crowe. Jinak absolutně nechápu pochvalný kritiky, který o tom filmu jedou všude kolem. Asi jsem cvok, ale ve filmu chci taky aspoň trochu zábavy, ale tohle bylo tak strašně nudný, že jsem se málem ukousal. Ještě teď mám na zadku jizvu. Pravda, je to silně dramatický příběh, ale to ho od nudnosti a zdlouhavosti nijak neodvrátilo. Pravda, Russell je naprosto úžasnej psychózami pronásledovanej génius, ale ve skutečnosti mi bylo naprosto fuk, co se s ním stane a to od úplnýho začátku. Howard je poctivej řemeslník (skoro jako Jihlavanka), ale to neznamená, že by se mi vizuální stránka nějak extra líbila. Prostě, tenhel film je pro mě absolutní podprůměr kromě výkonu představitele hlavního hrdiny. Co se týká toho Oskara, jakej by byl rozdíl, kdyby ho místo PP dostala ČD? Sračka jako sračka. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Russell Crowe strávil s Johnem Nashem 15 minut, během kterých Nash rozmýšlel, zda bude pít čaj nebo kávu. To se poté objevilo i ve filmu. (Kulmon)
  • Postava manželky Johna Forbese Nashe (Russell Crowe), kterou hraje Jennifer Connelly, se ve filmu představila jako Alicia Lorenová, ale ve skutečnosti se za svobodna jmenovala Alicia Lopez-Harrison de Lardé a pocházela ze Salvadoru. (Saur.us)
  • Russell Crowe bol vybavený sadou zubných protéz, ktoré mu vytvárali mierny predkus, aby sa čo najbližšie priblížil k zobrazeniu skutočného Johna Nasha. (Greenpeacak)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama