V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

007.

První a asi i poslední životopisný film, kterému dávám plné hodnocení. Crowe mi ze začátku místama připomínal svými pohyby Sheldona z Teorie velkého třesku. 95% ()

Psycho.R

Skvělej film, výborný herecký výkon Russella Crowa, dobová atmosféra, není co vytknout. Pocta pro Johna Nashe. Dlouho jsem odsouval shlédnutí tohoto filmu, vlastně už od předpremiéry, na kterou dostala ségra vstupenky. A myslim, že pravej čas na shlídnutí padl teď. Právem oskarovej film. ()

VanMagnifico

I když je Howard velice dobrý režisér, žádný jiný jeho film mě neoslovil tak jako tenhle. Je to vskutku mistrně natočený kousek, který má něco víc, jen nevím co. A Jennifer Connelly byla opravdu kus. ()

ppospisil

Tohle vás zřejmě chytí za srdce.Skvělá kombinace krutosti a dojemnosti filmu v kterém vám prostě není jedno kam se hlavní postavy budou ubírat.Naprosto excelentní ústřední dvojice,tedy zejména Russell Crowe,nechci porovnávat jablka s hruškami,ale oproti lehce podobné roli Hankse se mi zdál přesvědčivější.Moc se mi líbilo téma i prostřední - aranžmá filmu,které celé působí příjemně a velmi "reálně":) .Slabších 90%. Zajímavé komentáře: Djkoma ()

Kotsour

Čtyři oskary a čtyři další nominace, silný příběh podle skutečnosti, skvěle hrající Crowe i Connelly, úžasná hudba od Hornera... prostě fantastická podívaná a další Howardův brilantní snímek. Russell Crowe hraje tak (ne)uvěřitelně, že to musí oslovit každého a já jsem mu neskutečně držel palce, aby svůj boj zvládnul. Psychologické drama o životě geniálního matematika, který se víc a víc noří do vlastního světa - téma, která mě od tohohle snímku dlouho odrazovalo. Dělal jsem velkou, velkou chybu. Nezapomenutelný film. ()

Mouchal

I přesto, že jsem studentem ekonomie, tak o Johnu Nashovi jsem jakživ neslyšel. Možná je to zapříčeněno mou ignorací či tím, že nobelovku dostal zrovna v roce mého narození (v děloze byl špatný signál, víte?) a v tu dobu jsem měl podstatně jiné starosti (řvát - co nejhlasitěji).Ale radši zpět k filmu. Ron Howard dokazuje, že životopisné filmy zvládá perfektně a ikdyž příběh velkého matematika není pro mě jeho nejlepší dílo (Rivalové samozřejmě), i tak dokáže dost zapůsobit. Russell Crowe tradičně výborný a dokázal zdatně ztvárnit i něco tak obtížného, jako jsou temné kouty schizofrenie. Postupné rozšiřování této psychické poruchy zkombinované s přibývajícím stářím jsou výtečnou podívanou. A pokud ani ostatní herečtí představitele nezaostávají za panem Vránou(em) ani o chloupek, je to o to lepší. Hudba k filmu sedla dokonale. Pár výtek mám k vypravování (jak u mě bývá zvykem u true-based story), kdy se člověk prostě nezbaví pocitu, že opravdu málo situací se skutečně stalo. Divák, trochu znalejší v americké produkci, je víceméně schopen odhadnout, co si Hollywood dokreslil k obrazu svému (proto, aby film sbíral ceny). Ale kdo by nemiloval podivínského génia, který si na okno své světnice kreslí algoritmy definující pohyb holubů či jiných výjevů každodenního života, že? 85% ()

neo93

Životní osud geniálního matematika, nositele Nobelovy ceny za ekonomii, Johnyho Nashe. Výborně zrežírovaný snímek o tomto pozoruhodném muži s pera Rona Howarda. Opravdu skvěle od výpravěný příběh od tohoto režiséra. Nahlížíme do mysli člověka, jenž sice dokonale dokázal porozumět světu čísel a proměnných, avšak nedokázal rozlišit skutečnost od fikce. Jeho život začínáme sledovat v průběhu jeho doktorských studií na univerzitě v Pricetonu, kdy vyčníval z davu svou mimořádnou inteligencí, tak i naopak jistým společenským deficitem. Neodmyslitelným milníkem, v jeho především pracovním tempu života, bylo setkání z mladou studentkou, a později manželkou Alyciou, která se stala pro něj oporou na celý život. Největší vášní Johna ovšem byla jeho práce, vědecké bádání různých teorií. To, co se pro něj mohlo zdát od začátku reálné, se ale jeví jako pouhá fantasie. Je skvělé, že až do poloviny snímku netušíme, co je a co není skutečné. Narační stránka filmu, je tak precizně vystavěná a propojená, že nemáme šanci si něčeho takového vůbec povšimnout. Velmi chytře je také mezitím vložena romantická linka, která v nás podporuje naše vědění. Díky přítomnosti okouzlující až odzbrojující Jennifer Connelly, která mimochodem též exceletně hraje, toho snímek lehce dosahuje. Nicméně ani poté, co se už jsme dobře obeznámeni se všemi představami a halucinacemi hlavního hrdiny, film nic neztrácí na své kvalitě. Obrovský podíl na tom má Russell Crowe, pro něhož to byla snad životní role. Vynikající filmové dílo rovněž podtrhuje hudba již od zesnulého Jamese Hornera. Nic není jisté a to je jediná jistota, jak zazní ve filmu, avšak jisté je, že tento film je znamenitý. ()

Likan7

Marně si vzpomínám na krásnější herečku, jakou je v Čisté duši Jennifer Connelly. Je přenádherná, okouzlující a ve spojení s fantastickým herectvím asi kradla každou scénu, ve které se objevila. Její vítězství Na Oskarech bylo naprosto zasloužené. A upřímně se divím, že pouze u nominace zůstal precizní Russell Crowe. Herci tu jsou jednoduše perfektní, a to i ti ostatní. Co jediné mi na filmu vadí, je ta chuť kalkulu. Tohle je totiž film přesně šitý pro Oskary. Neříkám, že jeho vítězství je nějaký fail, ale nevidím v tom tu dokonalost. Skvělá hudba je často tak parádní, že film neprovází, ale přímo táhne, stopáž o 20 minut kratší by byla příjemnější a změny ve scénáři v porovnání s realitou sice chápu, ale přišli mi zbytečné. Pokud vyprávím životopisný příběh, přednesu ho tak, jak ho napsal život, ne scénárista. ()

Nocturno culto

Asi mě to úplně nesestřelilo ale jisté kvality filmu neupírám. Příběh skutečného Nashe neznám ale přesto mě zpracování zaujalo a myslím že Crowe odvedl dobrý výkon. Ed Harris byl jako záporák dobrý, stejně jako ve Skále. ()

Luxocculta

Dojemný příběh o síle i slabinách lidského ducha a mysli, o ctižádostivosti a hodnotě lidského bytí, o kráse i temných stínech života a jeho nevypočitatelnosti, pokud se do rovnice nedosadí láska. 90 % ()

Inozuka

Že matematikům a fyzikům řádně mrdá v hlavě, je veřejné tajemství, ale že až takhle, to by jeden neřekl .... I když vidíte film po několikáté a od začátku víte, jak se věci mají, stále si jej užíváte plnými doušky a nakonec vás dostane. Crow jede jako o život, Connelly mužskému obecenstvu způsobuje nepravidelný srdeční tep a z Eda Harrise běhá mráz po zádech. Tahle trojka dotáhla Čistou duši pod taktovkou Rona Howarda k dokonalosti. Nedivím se, že si z toho Akademie nadělala do plenek. Já se jdu také přebalit. ()

Nix

Už několikrát jsem byl přesvědčen o tom, že pokud film dostane ocenění za nejlepší film, já jsem jiného názoru. Tento film mne o tom přesvědčil a nebude to naposledy. Nepovažuji to za tak skvělý film jako je jeho hodnocení, Russell byl skvělej a jemu jsem věřil jeho roli, ale celkově mne takové téma nudilo a to ne, že by mne géniové nebavili. Ale situace, které se tam vyskytovali na mne tak dramaticky nepůsobili a nedokázal jsem tomu uvěřit. ()

GTS_PUNK

Russell Crowe ako schizofrenický Nobelista John Nash vo filme Rona Howarda do veľkej miery inšpirovanom skutočnými udalosťami. Príbeh absolventa Princetonu a neskoršieho zamestnanca vlády Spojených štátov amerických je pohľadom do života a najmä mysle geniálneho matematika, ktorému sa "zlievali" dokopy čísla, predstavy a skutočnosť. Hoci tomuto kúsku, ktorý si zakladá na reálnej predlohe, aj keď z Nashovho života podstatnú časť vynecháva či možno zámerne ignoruje, chvíľu trvá, kým sa tak povediac "naštartuje" (presnejšie asi polovicu z jeho celkovej minutáže), je následne veľmi zaujímavým exkurzom do sveta jedného schizofrenika. S Nashovým pohľadom na svet okolo seba však film pracuje vynikajúco už od začiatku. To však divák nemá možnosť tušiť. Až plynutím deja sa postupne odhaľujú skutočnosti, ktoré ukazujú, čo a kto je v podstate iba výplodom chorej mysle hlavného protagonistu. Úprimne, ak by Nash nebol schizofrenik, zrejme by o ňom životopisný film nikto nikdy nenatočil aj napriek tomu, že prišiel s jednou zo zásadných matematických teórií hier. Pretože ak si divák odmyslí všetky časti filmu, ktoré majú čo dočinenia so schizofréniou, ide v podstate o stereotypný až suchý romantický film bez výraznejšej myšlienky. Aký to paradox, že schizofrénia môže niečomu aj pomôcť. A Beautiful Mind pomáha určite. A výrazným spôsobom. Hoci ide stále do veľkej miery o nadhodnotenú snímku, zobrazenie duševnej choroby je bezpochyby zaujímavo spracované. Russell Crowe hrá výborne, rovnako ako aj trojica Ed Harris, Paul Bettany a Vivien Cardone. Dobre sa pozerá aj na dobovú výpravu 40. a 50. rokov 20. storočia, ako aj neskorších období, v ktorých na vzhľade Croweovej postavy skvele zapracovali maskéri. ()

gemi

Po kolikáté jsem to právě viděl, potřetí? Minimálně. Možná počtvrté. A stejně mě to úplně rozsekalo! Mezi genialitou a šílenstvím je hrozně tenká hranice. John Nash dlouho balancoval na špatné straně, ale nakonec se mu to povedlo vybrat. Fakt, že scénář napsal sám život, dává filmu hroznou sílu. Zvedám ze čtyř na ultimátních pět. ()

Amonasr

Námět jistě zajímavý, rovněž kvalitní filmové řemeslo, ale už ne o moc víc. Postavám chybí skutečný lidský rozměr, jsou až příliš podbízivě stylizované, i toho amerického patosu je tam cítit o něco víc, než by bylo ještě vkusné. Do toho zejména v závěru příšerně kýčovitá hudba, aby nikdo nemohl zůstat na pochybách, o jaký účinek na sentimentální americké publikum tvůrcům doopravdy šlo. ()

TheRay97

Příběh mé upřímné slabosti k tomuto filmu začal před dvěma lety, kdy jsem náhodou našla jeden z citátů. "Perhaps it is good to have a beautiful mind, but an even greater gift is to discover a beautiful heart." Poté, co jsem se na film po dlouhé odmlce podívala, zjistila jsem, že metaforicky je citát pouze povrh oceánu a zbytek se ještě musí prozkoumat. Stále se za mnou vleče otázka, jaké to musí být se narodit jako génius, být jiný. A Beautiful Mind je odpověď na mé otázky. ()

samkko

Film tak blaze jemný, že vám těch 135 minut uteče jako voda. Crowe perfektní, Connelly nádherná a Ron Howard si zkrátka připsal další eso do své filmotéky. ()

alsha

Výborný Crowe. Myslím si že rozhodně lepší než v Gladiátorovi, ale on je vždycky výborný. Režie mistrná, s divákem si Howard pohrává jako kočka s myší a přesto mu dá nakonci vytouženou hroudu sejra. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)