Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Ron Howard je skvělý řemeslník, umí film odít do hávu velkolepého a vkusného a umí si objednat i slušnou hudbu. Russel Crowe je podle mě směšná figurka, která ani omylem, není alkoholik, vždyť může přestat kdy se mu zachce (hahaha). Nicméně dovede ze sebe dostat kus hereckého výkonu, když je to třeba. Jennifer Connely - omlouvám se za to, že jsem kdysi tvrdil že neumí hrát a není ani moc hezká:) Zkrátka a dobře - Čistá Duše stojí za podívání, s patřičnými odstupy i několikeré, ale nejlepší film roku? Hey, guys, come on, you canť mean this... ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

"Čistá duša" a "Klub rváčov". Čo majú tieto filmy spoločné? Pre mňa sú to dva najlepšie snímky o schizofrénii. Každý z nich sa ku tejto problematike postavil iným spôsobom, ale podstata je rovnaká. V prípade "Čistej duše" sa jedná skôr o dramatickejšiu, menej akčnú, formu. Sledujeme životný príbeh geniálneho matematika Johna Nasha, ktorého mysleľ je sužovaná touto zákernou psychickou chorobou. V réžii skúseného Rona Howarda vznikol krásny životopisný film, ktorý bol v roku 2002 ocenený až štyrmi soškami Oscara. **** ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Čistá duše je neskutečně působivý příběh o lidské odvaze a touze dokázat něco opravdu originálního a velkého. Je to taková sonda do života psychicky narušeného génia, kterého jsem si na první pohled i tak musel zamilovat. To nejhezčí na tom všem je, že to je podle pravdy a že se takové životní příběhy skutečně po světě dějí. Občas bych chtěl být součástí takového příběhu a díky tomuto filmu jsem také byl. Poprvé když jsem tento film viděl, zamiloval jsem si ho tak, že jsem na něj nedokázal dlouhou dobu zapomenout. Je to neskutečně VELIKÝ příběh. Protože když nad tím tak přemýšlím, kolik životů už jsem takto viděl, a s kolika jsem mohl sympatizovat, tak prostě John Nash s převahou vyhrává první místo a myslím, že ho nikdy neztratí. I když, nikdy neříkej nikdy. Hluboká to myšlenka. Každopádně Russell Crowe zahrál svojí postavu dokonale. Já si jí prostě okamžitě zamiloval a ten konec pro mě byl něco jako příchod před branu Nebeskou. Až tak moc jsem to prožil. Čistá duše je prostě film, na který se nazapomíná. Který přes svojí temnou hloubku je vlastně dobrý a přívětivý. Až tak mocný je. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Studie schizofrenika po hollywoodsku. Aneb když se do matematické rovnice vecpe vážná nemoc. Mladé mozky na Princetonu odevzdávají zásadní práce, jen on, nemotorný asociál John Nash, tak trochu vyčkává. Nejde totiž po ničem všedním. A pak to přijde. Svými výpočty ovlivní moderní ekonomiku. Může se vybírat, kam dál. Tím, že Spojené státy sžírá paranoia studené války, volí Pentagon. Výsledky má, jeho okolí, včetně krásné novomanželky si však začíná všímat něčeho nepříjemného. Režisér nás chvíli tahá do klasického životopisného filmu, ale vesměs jde o košatou podívanou, dojemnou stejně jako inteligentní. A právě toho, že se nezapomíná na emoce, si vážím skutečně hodně. Dočkáme se i módních podrazů na diváka, Ron Howard (ostatně jako ho dobře známe) ze všeho vyklouzne korektně. Hodnoty, děkovná řeč, velké srdce, rodina.. všichni víme. Stejně jako dobře víme, jak skvělý je Russell Crowe herec. Svou postavu zavede do několika poloh a je radost ho při tom sledovat. Oscara měl dostat, v Gladiátorovi nebyl tak suverénní. A ač mám Jennifer Connelly moc rád, tady jsem volbu akademiků tak úplně nepochopil. Silný (leč přiznaně akademický) snímek!! ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Nejdříve stručně popíšu můj vztah k filmu ještě před projekcí. Jelikož je pro mě Společenstvo prstenu jedním ze tří nejlepších filmů, které jsem zatím viděl, tak jsem byl velice rozhořčen nad tím, že Oscara za nejlepší film dostala nějaká Čistá duše. Byl jsem připraven každou malou chybičku ve filmu zveličit a hodnocením si tak trochu vybít zlost. Nebudu to protahovat. Ten film mě naprosto odrovnal. Nemám potřebu se v ničem rýpat, i když pořád si myslím, že sošku mělo dostat Společenstvo. O to víc mě udivuje, že Russell Crowe odešel bez Oscara. Pro mě to byl jeden z nejpřesvědčivějších hereckých výkonů všech dob. Pokud nevíte nic o životě Johna Nashe, tak se máte opravdu na co těšit. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Russell Crowe bol vybavený sadou zubných protéz, ktoré mu vytvárali mierny predkus, aby sa čo najbližšie priblížil k zobrazeniu skutočného Johna Nasha. (Greenpeacak)
  • Na matematické rovnice vo filme dohliadal profesor matematiky vyučujúci na Barnard College, Dave Bayer. Profesor si vo filme strihol malé cameo ako jeden z tých, ktorý na konci filmu ukladá pero na stôl, kde sedí Nash (Russell Crowe). (Greenpeacak)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama