A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

detektiv

Klasika nad klasiky. Už jsem je viděla snad stokrát a stále se na ně těším, až je uvidím znova. Vyskytuje se zde všechno, Problémy doby minulé, střet socialistického a imperialistického myšlení u obyvatel jednoho domu, které nakonec k sobě najde cestu, když zapůsobí vnější síla. Dále středoškolská láska a trápení, rodinné neshody…ale hlavně je to chytrá komedie, některé chvíle se nedokážu přestat smát a je to dáno samozřejmě scénářem, ale hlavně postavami. Nikoho ( snad kromě Jindřišky) bych nevyměnila, protože tady se sešlo několik skvělých hereckých výkonů najednou, z nichž na prvním místě je u mě Bolek Polívka a v těsném závěsu za ním Miroslav Donutil. Na jejich společné scény se vždy těším už dopředu..Jsem moc hrdá, že máme v naší kinematografii takový klenot. ()

campix

Legendární česká komedie. Tady snad není vůbec co řešit. Sled scének a třeskutých hlášek, které snad všechny zlidověli. Škoda, že podobného kousku se v už v dnešní době nedočkáme. Prostě jedinečná komedie, u které ani milionté shlédnutí není na škodu. ()

C0r0ner

Nejlepší český film vůbec? Pro mě ne. Ale jeden z nejlepších českých filmů určitě. TOP5 bezpochyby. Bez problému by se na tomhle filmu dala dějepisně vyučovat situace v ČSR před srpnem 68. Největší předností je samozřejmě scénář. Na tenhle fakt bohužel většina filmů zapomíná, ale když ne, je z toho pak taková paráda jako právě Pelíšky. Tady jednoduše nic nescházelo, ani nepřebývalo. 100% ()

Juto

Výborný český film. Keby aspoň jeden za rok natočili takýto film Česi. Výborne fungujú hlášky, ktoré sú veľmi vtipné. Bavil som sa. 8/10 ()

Cheeter

Včera jsem viděl pouze kousek, ale vzpomínek se vyrojilo hned dost. Atmosféra 60. let chycena vážně výborně, navíc neustále hádky Donutila s Kodetem, a co navíc Kodet sám. To stačí. ()

laik_60

po 24 rokoch z filmu vytiekla všetka šťava, dej, klíma a doby o ktore film vykazoval, :(  (nedal by som filmu nedal ani tri body) :( ()

darm

Tragikomické osudy tří rodin žijících v jednom činžáku v podání těch nejlepších českých herců.. Hlavně Miroslav Donutil a Jiří Kodet, opravdová extratřída. Nádherně vykreslené charaktery, spousta protikladných osob (cholerici/kliďasové), scénář nabušený hláškami.. Z toho nemůže vzejít nic jiného než skvělá zábava. V první polovině skvělá zábava naplněná spoustou gagů, ve druhé mi přišlo, že tempo místy trochu opadlo, ale i tak jeden z nejlepších českých filmů, i když je to "jenom" za čtyři. 9/10. ()

Wormboy

Nie som velkym priaznivcom ceskych filmov, avsak Pelisky ma skutocne dostali. Su neuveritelne vtipne, inteligentne, ale aj nesmierne smutne. Herci su skveli a cely film posobi neuveritelne lahuckym dojmom, aj ked rozprava o veciach nie jednoduchych. ()

MarekT

Na to, jaká Pelíšky provází pověst, jsem dost zklamán. Když je ovšem beru jako film bez jakýchkoli cizích referencí, tak se musí uznat, že v zatuchlé české tvorbě jsou mírným oživením. Vtipných hlášek tu však není na tolik, jak bych čekal. Přesto jsem se dokázal docela bavit. Z herců mě nejvíce zaujal ten, který je zde uveden jako první - Jiří Kodet. O dalších jménech jako Polívka, Donutil atd. se nedá říci nic špatného, nicméně jsou Kodetovi sekundanty. Suma sumárum - sice výborné zpracování období před okupací (rozhodně několikrát tak lepší než Renčovi Rebelové), ale je to jen na tři hvězdy, 60%. ()

gabin(a)

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů. Když jsem ho viděla poprvé, samozřejmě jsem se taky smála těm dneska už zlidovělým hláškám a situacím. "Řek jsem pět a myslel jsem deset" je určitě nejtrefnější pojmenování toho jevu, který zná každý a taky hned každý ví, o co jde. Emília Vašáryová mi strašně připomíná moji mamku, nejen svým mírným chováním, ale bohužel i předčasným odchodem. Tu skříň plnou šatů, které už nikdo nebude nosit znám bohužel moc dobře. Nevím, jestli to vůbec bylo Hřebejkovým záměrem, ale mě tenhle film připadá mimo jiné taky jako chvála maminek, těch mírných, hodných, co umí pohladit a pro svoje děti (a taky pro klid v rodině) udělají všechno, přitom každá z těch čtyř (počítám i Stellu Zázvorkovou) je úplně jiná. Jinak nevím, co bych mohla dodat k perfektním hereckým výkonům, příjemné kameře, dokonalé retro atmosféře, načasování, soundtracku. Můžu se na to koukat pořád a vždycky se budu smát a vždycky budu bečet. ()

necisty

Věřte tomu nebo ne, ale dnes jsem viděl Pelíšky poprvé vcelku. Nějak jsem necítil potřebu, ale když někdo vyřkne hlášku z tohoto filmu, všichni se zasmějí a jen já hledím o co jako jde, tak to jednou přijít muselo. Nedokáži se vcítit do doby, kdy se děj odehrává, protože naštěstí patřím mezi ty mladší, kteří tomu nerozumí. Ale jestli to tehdy bylo opravdu takové a já věřím, že ano, tak je mi to vážně líto. Mládež se tehdy asi moc hezky neměla a mít jednoho z těch šílených otců, tak se asi taky vážně otrávím v elektrické troubě. Přestože mě nedokáže až tak oslovit jako asi většinu populace naší republiky, tak uznávám, že se zde sešli opravdu ti nejlepší čeští herci, podali patřičný výkon a padala jedna hláška za druhou. Bohužel už mi většina těch hlášek lezou krkem. Bez těch hereckých výkonů bych hodnotil pouze 3 hvězdami. ()

Hrůša7

Nádherné dílo, které zakomponovává dřívější "temnou dobu" s humorem, ale zároveň dramatickým příběhem, který zároveň dává velký prostor pro rozvoj všech postav. Opravdu moc se mi líbili herecké výkony a jejich stvárnění charakteristicky odlišných postav, zejména pak Miroslav Donutil a Jiří Kodet, kteří nejvýrazněji upozorňují na národní nenávistné vztahy a rozlišné názory ve společnosti. Řekl bych, že film přesně ukazuje na dřívější dobu a myslím, že každý z nás se našel v jedné z postav, jelikož ve filmu je skvěle a přesně vystižena tehdejší ( nedávná ) doba. ()

kvasiva

Rozhodně jeden z nejlepších (možná nejlepší) českých filmů. Víc asi není třeba říkat, ať se každý podívá a udělá si názor sám. S každým dalším shlédnutím objevím nějakou novou hlášku, která má zřejmě původ v této komedii a mezi lidmi je tak rozšířená až se občas divím, že jsem ji tam dřív neslyšel :-)) ()

Pajky3

Vánoční klasika a jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Letos jsme si jí pustili k vybalování dárků. Tenhle film se prostě neomrzí a dost možná je to jedinej film, kde snese Duška. Navíc ta herecká sestava je opravdu skvělá. Je zbytečný sem psát citace komu bych tím prospěl, přesto si noky, soudruhy z NDR nebo proletáře nemůžu odpustit. Tohle je jasnej plnej počet. ()

Davosh

Nejlepší český porevoluční film (daleko, daleko před jakoukoli "konkurencí") a pro mě asi nejlepší film, co vůbec u nás dokázali natočit. Hlášky, které dokázali během pár let zkultovnět, česká herecká smetánka a Hřebejkův zdaleka nejlepší film. ()

c.tucker

V dnešní době už kultovní záležitost, kterou mohu vidět znovu a znovu. Naprostý herecký koncert, nezapomenutelné dnes již legendární hlášky. Co bychom od českého filmu mohli očekávat více, osobně si myslím, že už nic. Ještě jsem chtěl dodat, režie od pana Hřebejka také skvostná. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků