A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

Ollie235

Pelíšky si u mě vybudovaly pozici jako málokterý film. Na jednu stranu je považuji za jeden z nejvíce přeceňovaných filmů, na tu druhou ale jako jednu z nejlepších českých komedií z let devadesátých. Přičemž po každé projekci se můj názor na ně malinko změní. Zprvu se mi nelíbily vůbec, postupně jim ale začínám přicházet na chuť. Vtipy jsou nezapomenutelné, jen ten scénář trochu pokulhává - nelíbilo se mi pomalejší tempo, i když to byl zřejmě Hřebejkův záměr. Každopádně se mi to hodnotí dost těžce a přestože nakonec dám 4, nesmírně si tohoto snímku vážím a těším se, až ho zase někdy v televizi chytnu. ()

jarmik

Geniální scény seřazeny bez mezer jako náhrdelník z perel. Herecký koncert Kodeta, Donutila, Polívky a spol. Pravděpodobně náš nejlepší novodobý film a možná nejlepší český film vůbec. Jak s oblibou říkám, každý si pamatuje oblíbené hlášky z oblíbených filmů, ale Pelíšky si zapamatujete celé, protože je to jedna velká hláška :) ()

Gumrice

Jednoznačně nejlepší Hřebejk. Samozřejmě na prvním místě jsou hlášky, tím jsou Pelíšky proslulé, hlášky, které dnes patří do slovníku každého druhého člověka. Herci velmi dobře vybraní v čele s Kodetem. Geniální. ()

evil_ryu

Geniálne napísaný, no predovšetkým geniálne zahraný film. Herecké majstrovstvo tria Polívka, Donutil a hlavne Kodet ktorý podal svoj životný výkon, by potiahli aj oveľa horší scenár. 5* ()

Timothy

Když jsem viděl film poprvé, podruhé či potřetí byla to pro mě velmi dobrá česká komedie. S postupem času se začala víc a víc projevovat moje láska k danému dílu a vyvrcholila teď. Když si s věkem uvědomíte všechny souvislosti ve filmu a dojdou vám některé věci co byste jako desetiletí nepochopili, tak nemůžete tenhle film nemilovat. Moje poslední dvě projekce mě totiž utvrdili v něčem neobvyklém, NENÍ tam slabá scéna. Když si pustím některé filmy po xté, přeskakuju občas určité pasáže, které nemusím vidět a to i u velmi oblíbených snímků, zkrátka nechci se zdržovat. Jenže u Pelíšků se mi to nikdy nestalo, nikdy!! Tohle je opravdový skvost české kinematografie a já za něj panu Hřebejkovi budu vděčný napořád. ()

Movie Gourmet

Jeden z nejlepších novodobých českých filmů a zároveň jeden z nejlepších vůbec. Film má velmi dobrý scénář a režii a výborné herecké obsazení. Apeluje na dobu, kterou si většina občanů ČR pamatuje a úsměvně a vtipně převádí tuto dobu na filmové plátno. Výborná filmová hudba. Verdikt: 5* a 90 %. ()

Dr Lizal

Pan Hřebejk na sebe může být pyšný. Film dokázal pobavit i chytit za srdce a to hlavně díky výkonům Jířiho Kodeta a dvojice Polívka-Donutil. Bezpochyby nejlepší český film! ()

Zhigi

Nejlepší český film. Soundtrack perfektně ladí k filmu i k atmosféře, skvělé herecké výkony, spousta vtipných scének. 99% ()

kritiklon

Co se týče tvorby od období po rozdělení Československa, tak toto je nejlepší český film od doby po revoluci. Tato výborná komedie se již stala kultovní a hlášky jimiž překypuje v podstatě zlidověli. Příběh je nápaditě a komicky zapasován do doby kolem roku 1968 a vtip zde vhodně doplňuje vážná stránka příběhu. Vynikající herecké výkony všech akterů především Donutil, Polívka a Dušek jsou skvělí a nikdy neomrzí. Tento film bych mohl vidět pořád! ()

Doggy3344

Film, který dovede i po několika shlédnutí vyvolat stále stejné a velmi intenzívní emoce. Radost, štěstí, ale i křivdu a beznaděj. ()

TeraBum

Když na konci hraje Kodet českou hymnu, pokaždé mám co dělat abych nebrečela. I když to vidím podvacáté. Pro mě nejlepší český film, vše ostatní už bylo řečeno. ()

politbyro

Přibližně takhle si představuji adekvátní vyrovnání se s komunistickou minulostí - s humorem a bez zbytečného lhaní. ()

mira007

Asi nejlepší porevoluční komedie do té doby. Perfektní herci, dobré gagy, zapamatovatelné hlášky ( Nabídka sexu, Objevilo se nám tu takové slovo ) dobrá hudba. Retro paar excelance. ()

Garch

Hřebejkův film, který se mi líbí nejvíc. Snad nemám pravdu, že další filmy už posílal po pomalé klouzačce... (Ale, pořád to bude těžký nadprůměr, ve srovnání s 95% ostatní české "tvorby") ()

filipvrbik

Viděno týden před maturitou v kině. Fuj, ještě teď je mi z toho špatně, když si na to vzpomenu (myslím tím maturitu, ne Pelíšky). Bohužel jsem dobu o kterou se jedná nezažil, takže mě film ani moc neoslovil ( a on je v první desítce, no podívejme se) - i když popravdě je tu spousta povedeného humoru. Ale nebýt tam Bolka Polívky a Miroslava Donutila, možná jdu ještě níž, než ... 60% ()

Lovely.Bones

Poslední. Poslední a 24. vánoční film letošního "maratonu". A opravdovou pecku jsem si nechal na konec, obi. Jedna hláška za druhou. Herci předvádí úžasnou práci. Na tomto filmu se opravdu nedá nic vytknout. Je to jednoduše klasika nejklasičtější a každý, kdo jí u nás neviděl, tak by se měl opravdu stydět :D ()

laepus

Parádní ukázka toho, jak se má dělat film úplně pro všechny. Jen škoda, že už se tomuhle vypiplanému kousku nikdo od té doby ani nepřiblížil, všichni jej jen kopírují a od té doby vypadají (podle mě) všechny filmy úplně stejně. Ale to NENÍ chyba Pelíšků, ale pouze jejich epigonů, kteří nejsou dosud schopni přijít s něčím originálním a hlavně něčím lepším. Ano, konec 90. let, doba, kdy začal umírat český film... Chválabohu za Pelíšky. ()

Renfield

Film o hnusné době, přesto se jedná především o komedii, s občasných nádechem dramatu. Navíc film, který tu dobu zobrazuje velice dobře, i když jsem v ní příliš let neprožil. Janu Hřebejkovi snad není co vytknout a to i po scenáristické stránce, kde společně s Petrem Jarchovským odvedli kus práce. Co více dodat? Spousta hlášek, nezapomenutelný výkon Jiřího Kodeta, ale i Jaroslava Duška, který se v roli našel? Krom toho všeho v paměti zůstává také výborná hudba a velice silný závěr. 80% ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků