Voľná adaptácia dobrodružného románu Julesa Verna nás zavedie na tajomný ostrov v Pacifiku, ktorý sa zdá byť ideálnym útočiskom pre dezertérov na úteku. Kapitán Únie Cyrus Smith (Kyle MacLachlan), afroamerický otrok Neb (Omar Gooding), ovdovená sestrička Jane (Gabrielle Anwar) a jej dospievajúca dcéra Helen (Danielle Calvert) a dvaja zúfalí vojaci Konfederácie už mali plné zuby občianskej vojny vo svojej rodnej krajine a vydali sa na dobrodružný let balónom do neznáma. Majú pocit, že práve našli zasľúbenú zem. Ich sen o slobode však nemal dlhé trvanie. Na prvý pohľad pokoný ostrov totiž obývajú príšery, ktoré im nič nedarujú a zdá sa, že ich jediným útočiskom a záchranou môže byť kapitán Nemo (Patrick Stewart) a jeho ponorka. Čím skôr to pochopia, tým sú ich šance na prežitie vyššie... (oficiální text distributora)

oLí

Že by to byl film hodný 20% si teda nemyslím. Viděl jsem daleko horší filmy. Je třeba ocenit tu kupu dobrodružství kolem ostrova, na kterém mimojiné najdeme obří mravenečky, chobotničky, ptáčky... dokonce i déšť je na tomto ostrově větší a silnější. No k tomu si přičtěte kapitána Nema a máte jeden z lepších filmů na noční hodiny, jenž je hodně typický Hallmarkovské produkci. 35% [srpen 2007] ()

TERRORDROME

Tajomný ostrov bola prvá vec od Verneho čo som kedy čítal ešte ako malý chlapec a toto s ním má spoločných len pár detailov, ako mená niektorých postáv. Inak je to vysoko stupídna televízna nuda s množstvom prerastených digitálnych potvor ( obrý had, mravec, havran, škorpión, komár... všetko možné ) ktoré tak akurát prudia. Scéna kde hrdinovia unikajú zo zajateckého tábora je priam nevýslovne blbá, ostatne taký sú aj všetci prítomný účinkujúci vrátane kapitána Nema v podaní Patricka Stewarta. Snáď len ten pirát Vinnie Jones je celkom znesiteľný. Scenárista tohoto skvostu očividne nemal o predlohe ani šajnu a Jules Verne po tomto zrejme rotuje v hrobe ako výkonný ventilátor. ()

Hannibal1913

Viděl jsem asi jen první půlhodinku, takže bych možná raději neměl hodnotit a počkat na celkové shlédnutí... Nicméně se mi film poměrně líbil. Pravda, připadal mi tak nějak technicky nedokonalý (nebýt Gabrielle Anwar byl bych přesvědčen, že je z 80. let). Ale jinak to nebylo tak hrozné, jak zde většina tvrdí. 72% - 1. 2.2010 ()

xaver

Australský režisér Russel Mulcahy, který má za i řadu úspěšných snímků jako Highlander nebo Ztracený prapor, se pustil na hodně tenký led. U mě, jako milovníka románů Julesa Verna, nemůže s takovou slátaninou vůbec obstát. Posadit do koše důstojníka Unie s černochem, to je vzhledem k tomu, že utíkají normální, tak jako literární předloha. Ale posadit k tomu do koše dvě ženy a dva vojáky Konfederace, byť zoufalce, to už chce hodně slabého ducha. Verne byl génius, tak proč břídilové przní jeho dílo? ()

SeanLSD

Po nedávnej CESTE 2: TAJOMNÝ OSTROV 3D som si vravel, že si s radosťou pozriem nejakú tradičnejšiu verziu a meno známeho režiséra a celkom fotogenické obsadenie sa mi zdali celkom nádejnými, ako aj dlhá minisériová stopáž. Lenže tá namiesto rozvinutia príbehu, vernosti predlohe ( hlavne jej zmysluplnosti ) a vychutnania atmosféry poskytla iba dosť zúfalé herecké výkony, časté opakovanie hlúpych záberov a pochybnú ideovú ako aj adaptačnú hodnotu. Scenáristi sú babráci, Patrick Stewart maska, ktorej ukradli charizmu a pirát Vinnieho Jonesa komediant, ktorému na hlave s klobúkom pristál aj mokrý zmeták. TAJUPLNÝ OSTROV, hoci sa naň odvoláva, vôbec nesleduje jedno z vrcholných diel Julesa Verna, tú fantastickú kombináciu Robinsona, exotiky klasického dobrodružného príbehu o pirátskom poklade, Verneovej vedy a techniky a posolstva stelesneného kapitánom Nemom. Ten ostatne je tu skoro ako piate kolo u voza, a aj tá chvíľa, čo si ho užijeme stačí na to, aby nás presvedčil, že to nemá v hlave poporiadku. Škoda ho! Je zarytým a zatrpknutým nepriateľom vojny, no vyrába superbombu, hovorí o hrabivosti, no žije v paláci ako maharadža a vlastní ponorku! - no koľko ľudí to o sebe môže povedať dnes, nie v polovici 19. storočia...? Druhý diel bol už znesiteľnejší, ale stále bieda v porovnaní s tým, ako som si užil to vyššie spomínané toboganové 3D dobrodružstvo. ()