Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (166)

Kimon 

všechny recenze uživatele

Dobrodružství plné posedlosti, odvahy, síly, neuvěřitelné ctižádosti, bezohlednosti a také nenávisti k jedné bílé velrybě. Film o tom, jak dokáže šílená posedlost ovládat jednání člověka. A když se k šílené posedlosti přiřadí tvář charismatického muže s tváří plnou jizev, je ponurý, v některých okamžicích snad až hororový snímek na světě. Čemu jinému z padesátého šestého roku dát maximální hodnocení, než Gregory Peckovi v roli kapitána Achaba. Pokud vás snímek zaujal, podívejte se na film "Bedford Incident, The" (1965), který má podobný děj, i když v tomto případě není loveným objektem velryba, ale sovětská ponorka. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,KEBY BOH CHCEL BYŤ RYBA, TAK BY BOL VEĽRYBA." __ Jedna z klasík môjho detstva, ktorú som si vždy rád vychutnal, no už peknú riadku rokov nevidel, takže som možnosť pozretia vrelo privítal. Fantastický dobrodružný príbeh vie nielen očariť každého malého chlapca, ale i bežného človeka túžiaceho po dobrodružstve, aké sa dnes už len tak nevidí. Diabolský Gregory Peck (,,ACHAB." ,,KTO JE ACHAB?" ,,PRE TEBA KAPITÁN ACHAB." ,,KTO JE KAPITÁN ACHAB?") posadnutý osobnou pomstou neváha ísť tak povediac ,,cez mŕtvoly". Predsa len však ma niektoré okolnosti pri hodnotení filmu nútili ísť na 4*. V Technickom spracovaní nad ktorým sa človek dnes už skôr pousmeje (vo svojom vzniku však určite jeden z kladov filmu) by som zásadnú chybu nevidel, skôr mi vadilo hlavne postupná teatrálnosť a pátos. Taktiež veľký John Huston sa tu vo svojej práci nepretrhne, čo je myslím na škodu. Záverečný lov bol však fantastický, to sa musí uznať a posledný záber krásne symbolický. Greenpeace musí film samozrejme kliať oči :-) no vo finále vlastne vyhrali. ,,TAK SME ULOVILI PRVÚ VEĽRYBU A ZVARILI JEJ TUK NA JEMNÝ ČISTÝ OLEJ VĎAKA KTORÉMU BUDÚ SVIETIŤ LAMPY V TISÍCOCH DOMOVOV, HODINY BUDÚ TIKAŤ NA KRBOCH A MOŽNO POMAŽE AJ HLAVU KRÁĽA." _ P.S. dabing MGM opäť hrozný. ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Pokud ohodnotím snímek s Gregory Peckem jen třemi pěticípými, dávám tím najevo své zklamání. A nešlo o zklamání, které by ve mně vyvolaly už překonané triky, protože tvůrci tehdy dělali, co mohli, a bylo by ode mě nefér srovnávat jejich práci se současnými možnostmi. Hlavní problém za mě spočíval v tom, že jsem si připadal jako na divadle a takové pocity u filmu mít nechci.  Předlohu Hermana Melvilla jsem nečetl a snímek ve mně takovou touhu ani nevyvolal, a to asi taky není úplně dobře. Gregory Peck sice ztvárnil vlastními démony hnaného kapitána Achaba přesvědčivě, z mého pohledu ale neměl dostatek prostoru k tomu, abych si z toho odnesl ještě větší divácký zážitek, kromě něj mě už ale zaujal pouze Queequeg Friedricha von Ledebura. Příběh jako takový mě do sebe nevtáhl, dokázal jsem ale naplno ocenit citovaná biblická fakta, takže teď už vím, že kdyby se Bůh chtěl stát rybou, stal by se savcem, zato jsem nepobral, jak se mohly stát kostice v tlamě velryby mřížemi Jobova vězení. Nějak se přece musel dostat dovnitř, ne? Asi to bude podobné jako s neposkvrněným početím- kde se vzal, tu se vzal. / Poučení: Kdyby ze mě chtěl někdo vyřezat tuk, taky bych se bránil. No, na druhou stranu jsou i tací, kteří za to platí. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Jen dvě věci na světě jsou větší, než si myslíme. Tou první je Moby. Tou druhou je Achabův, jak to jen říci, aby to neznělo nechutně, no žaludek a moře žluči, ve kterém mu Moby leží. Jednoznačně jsem na straně velryby. Symbolizuje moc přesahující a ničivou, když ji někdo systematicky provokuje. Achab je naopak ukřivděný zarytec, posedlý nenávistí a pomstou, symbol primitivního predátora, který ničí konkurenci pro ni samu a co hůř, svou zaslepeností strhává do smrtícího maelströmu ty, co stejně fanaticky poslouchají jeho. Moby hraje sám za sebe a do své rozmíšky s Achabem ostatní velryby netahá. Paradoxně si v téhle starodávné adaptaci užijeme Mobyho v mnohem poctivější podobě než v těch současných. Čeká se na něj sice dost dlouho, ale ve finále nelitujete. Moby se odhalí tak akorát a je to vážně kus. Gregory Peck hraje skoro stejně dobře, že se z Achaba stane Ochab vám vylepší den. A jako bonus na člověka dopadne i sprška moudrosti. Vědět, že v posteli je lepší střízlivý kanibal, než opilý křesťan, se může hodit. :) ()

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Na rok 1956 skvelé efekty mixnuté zo zábermi skutočnej lode. Vidieť že ide o veľkofilm dotovaný pekným balíkom peňazí. Záživné, nenaivné a obsahujúce trocha filozofie. Je zaujímavé že 2/3 scén boli natočené v štúdiu. A veru mnoho s nich vyzerá akoby boli točené na šírom mori. Sem tam bolo pár prehnaných scén. Ako Moby Dick skákajúci v mori ako srnka či očividná hra za plátnom kde sa tvorcovia pokúšali herca rovnako osvetliť ako okolitý obraz takže to ešte viac bilo do očí. Ale ináč ide o skutočný filmový klenot. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (32)

  • Film byl natočen na barevné negativy Eastman Color a následně byl vytištěn barvotiskovým procesem Technicolor. Aby se dosáhlo vizuálního efektu připomínajícího staré velrybářské tisky, byl na barevný tisk nanesen polotónový šedý tisk. Mnoho exteriérových scén odehrávajících se v New Bedfordu bylo natočeno na místě v Youghalu, Co. Cork v Irsku. Huston údajně hledal „přístav, který se za sto let nezměnil“, a tak si město vybral z užšího seznamu, který zahrnoval Wicklow, Arklow a Kinsale. (classic)
  • V dokumentu, který je přiložen k DVD k 30. výročí filmu Čelisti (1975), režisér Steven Spielberg uvádí, že jeho původním záměrem bylo představit postavu Quinta (Robert Shaw) podobnou Achabovi tak, že ho ukáže při sledování verze filmu z roku 1956 a vysměje se nepřesnostem, které v ní byly. Povolení k použití záběrů z původního filmu však odmítl Gregory Peck (Achab), protože mu jeho výkon vadil. (classic)
  • John Huston původně chtěl, aby kapitána Achaba hrál jeho otec Walter Huston, ale než se film začal točit, byl již čtyři roky mrtvý. (Kulmon)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama