Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (173)

honajz2 

všechny recenze uživatele

Zdařilá adaptace notoricky známého příběhu o posedlosti pomstou a pobláznění šíleným cílem, která ale pro mě selhává v tom stejném, jako spousta jiných klasik hollywoodského filmu 50.let. Beru, že to má řemeslně dost do sebe, že se herci své role snaží podat co nejlíp, že to umí fungovat a zapůsobit, ale subjektivně z toho ve mě zůstane málo a časem si nedokážu vzpomenout na nic specifičtějšího. Dopadla tak u mě Tramvaj do stanice Touha, hrozí to i Bílé velrybě, ale pravdu ukáže až čas. Nějak se u těchto filmů nedokážu přenést přes průhlednou plánovanost výstavby scén a ačkoli vím, kde má být jaký efekt na diváka, mít ho nedokážu. A ještě horší je, když je to podle divadelní nebo knižní předlohy, protože se pak do výsledku dostává až moc divadelních/knižních prvků. Chvíli tu všichni mluví opravdu až moc knižně, zvlášť Achab, když se snaží mít hlubší promluvu. Pozitivní ale je, že jak mi to zpočátku vadilo víc než obvykle, tak s nastupující posedlostí kapitána Achaba a nešťastnou důvěrou jeho posádky mi to celé konečně sedlo a začalo to na mě působit. Sice pořád ne tak silně, abych aspoň z druhé půlky filmu byl nadšený, ale podstatné je, že jsem se do toho konečně dostal. Ale je to možná i tím, že příběhy o posedlosti pomstou s drastickými konci mám rád - ne, že bych nutně vyžadoval depkoidní konec, ale prohra nad sebou samým do nich pasuje víc, nehledě na to, že i poučení tak víc funguje. Zkouška časem u mě bude nejspíš důležitá, ale zatím vcelku spokojený, mírný nadprůměr. Slabé 4* ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Za tímto filmem od začátku do konce stojí nepředstavitelné množství svárů, pří, dramat a hádek. Šlo především o to, kdo Melvillovu látku vůbec zfilmuje. Ze sporu mezi Hustonem a Wellesem vyšel pochopitelně vítězně Huston, avšak Welles se rozhodně neurazil a vedle toho, že připravil vlastní divadelní adaptaci, ucházel se spolu s Hustonovým otcem Walterem Hustonem o roli kapitána Achaba. To, že synem protěžovaný Walter neuspěl, se odrazilo do obrovské nechuti Hustona mladšího vůči Orsonovi, o němž se vyjádřil, že pro dvě velryby v jeho filmu není místo. Jak to nakonec dopadlo, víme všichni a myslím si, že můžeme být navýsost spokojeni jak s rolí Orsona Wellese, tak konečným kapitánem v podání démonického Gregory Pecka. ()

Reklama

Campbell 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jenom dvě verze Moby dicka a můžu říct že tohle byla fakt paráda. Peck je vážně ve své roli démonickej a ostatní herci v čele s tím kdo hrál toho Queenquega tak neměly chybu. Parádní efekty a hlavně atmosféra film jenom podtrhly. Huston tohle natočil fakt parádně. A z lovu velryb mi běhal nepříjemný mráz po zádech. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Přemyšlím, jak mohl Gregory PECK zahrát tak výborně tak těžkou úlohu jako byl kapitán Achab, protože on byl vyloženě romantický typ muže, kdežto Achab byl drsný, surový kapitán, který šel bez lítostí za svým cílem, t.j. ulovit Mobidicka (bílou velrybu). Zahrál to jedinečně až strašidelně. Byl to všestranný "pan herec". ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kapitán Ahab ví, že mstít se je nekřesťanské, ale o to šíleněji žene svou loď Pequod i s posádkou vstříc zkáze zvané Bílá velryba, či chcete-li Leviatan.. Stěžejní literární dílo amerického romantismu Moby Dick, or The Whale se podařilo Hustonovi zfilmovat docela poutavě, především závěrečný souboj s albínským kytovcem je na svou dobu natočen opravdu mistrovsky, nicméně ty občasné divadelní monology a kázání o boží moci ukazují, jak obtížné je někdy převést knihu podobného rázu na filmové plátno, aniž by vyprchalo kouzlo psaného slova a přitom bylo udrženo napětí. Na závěr tu máme jeden spoileroidní výsledek pro příznivce ekologie i sportu: Lovci velryb vs. Greenpeace 0:1.. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (32)

  • Většina velryb, které se ve filmu objeví jsou miniatury různé velikosti. (Kulmon)
  • Jedna z postav, konkrétně Starbuck (Leo Genn), dala jméno americkému řetězci s kávou Starbucks. (ČSFD)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama