Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (166)

Fanucci 

všechny recenze uživatele

Ty konce... ach jo. Musí filmy z této doby vždycky končit tak průhledně - dobro lepší zla?! "Běž za vdovou do Dallasu, je to lepší než psát dopis."... Ti dva na konci byli morálnější než Rychlé šípy v nejlepších letech. Až na závěr jde ale o perfektní snímek. Poklad na Sierra Madre je dokonalou studií lidské chamtivosti. Bogart a především Huston podávají vynikající výkon. Celkově to s přimhouřenýma očima na 5 hvězdiček je. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Konečne som si vychutnal kultový americky snímok a prevzal som jeho kultovosť aj do svojho osobného rebríčku, čo sa s filmami z imdb topky až tak často nestáva. Pekelné herecké výkony, skvelé režijné nasadenie, jednoduchý, no úderný scenár, čo dialóg, to poklad, skrátka nemám absolútne čo vytknúť. Pestrosť deja je obdivuhodná, film žongluje so žánrami v neskutočnom tempe a vždy ich vie skĺbiť tak, aby z toho divák nebol zmätený. Dobrodružná akcia, dramatické dobrodružstvo, tragická veselohra a divácke potešenie. Vychutnajte si ho aj vy. Vrelo odporúčam. 100%. ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Právě jsem posnídal: chleba s máslem, játrovkou z cihly a pažitku; snídám venku ať je jak chce. Na prkénko přiletěly mouchy, jedna velká, druhá střední a třetí malá. Běhaly mezi zbylými kousky pažitky a s znechuceně jí odstrkovaly. Potom ta velká našla drobret játrovky a pustila se do ní, z druhé strany se do ní po chvíli pustila i střední. Třetí byla na místě malá, ale tu k hostině nepustily. Velká si dokonce vyhradila na odstrkování jednu nohu. Malá však byla neústupná a nakonec se protlačila až k soustu. Asi proto, že velká byla už odstrkováním unavena nebo už najedena. Potom se mi to celé nějak zamlžilo  a spatřil jsem tři lidi, kteří našli kousek zlata. Když se opět vyjasnilo, byl jsem na Sierra Madre a a jako přímý svědek se díval na závěrečnou scénu u ohně: tři lidé s pytlíky zlata, která - jak se zdá - se nedá zapomenout ani po šedesáti letech. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Jack Warner po zhliadnutí filmu povedal: „Je to jedna z najlepších snímok, odkedy sa vo filmoch objavil zvuk” . So šéfom legendárneho filmového štúdia WARNER BROS. , si skrátka nemôžem dovoliť nesúhlasiť, pretože to, čo prehlásil okolo roku 1948, keď malo Sierra Madre premiéru, je aktuálne aj o sedemdesiatpäť rokov neskôr, čím sa stáva neuveriteľne nadčasovým filmovým dielom, ktoré vôbec považujem za jedno z najlepších, aké som v živote videl. Pre zaujímavosť išlo taktiež o obľúbený film môjho obľúbeného režiséra Stanleyho Kubricka! Ale nateraz zatiaľ stačili štatistiky. Skúsim čosi načrtnúť z dejovej línie. _ S gringom Fredom C. Dobbsom sa spoznávam v mexickom zapadákove TAMPICO, kde bohužiaľ nie je takmer žiadna práca, a tak koľkokrát si vyžobráva pesos na ulici, kde trebárs od dobre situovaného chlapíka v bielom obleku tak učiní behom pár hodín až trikrát, čo mu už potom aj poriadne vytmaví. Stretáva Curtina, ktorý sa taktiež nachádza v nezávideniahodnej situácii, ako i Fred, keď sa im podarí natrafiť na prácu od Pata McCormicka, ktorý ponúka plácu 8 dolárov denne pri stavaní tábora, ale vykľuje sa z neho podvodník, ktorý im nechce zaplatiť, a tak dostane v krčme poriadny výprask. Ešte predtým ale prespia v nocľahárni, kde sa zoznamujú so starším Howardom, ktorý na plné ústa rozpráva o ZLATE v mexických horách, a tak je už iba otázkou času, keď všetci traja spolu vyrazia, aby vykopali jackpot, no má to jeden zásadný háčik, čo to s nimi urobí, ak rozprávkovo zbohatnú, keď ešte k tomu majú v pätách banditos? Asi toľko k priebehu udalostí. _ Pán režisér si vystrihol citovaného občana v samotnom úvode, keď Humphrey Bogart je jeho pravým protipólom, špinavý, zarastený, po čase-nechutný, chamtivý, odpudivý, že by ste mu najradšej jednu vrazili medzi zuby, čiže radšej „zabudnite” na elegána Ricka Blainea z kultovej Casablancy, teraz je tu Fred C. Dobbs, ktorého si vychutnáva plnými dúškami, prvotriedny hajzel strieborného plátna, ktorý našťastie skončil na „psí tridsiatok” . Ten “dobrý” je otec režiséra, t. j. Walter Huston, ktorý svojho Howarda obdaril pozoruhodným hereckým výkonom, z ktorého priam srší veľký elán. Predstaviteľ Curtina, Tim Holt, nie je až tak neznámym hercom. Veľmi málo nominácii na Oscara, kde mi ešte minimálne chýbajú nominácie za kameru, strih, hudbu a výpravu, ale nenominovať aspoň Bogarta bolo absolútne zlyhanie od členov Akadémie, ktorí úplne odignorovali tento neskutočný výkon v hlavnej úlohe ! Poklad na Sierra Madre, režiséra Johna Hustona, je až tak kvalitný film, že to vlastne nedokážem ani poriadne (p)opísať! ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Humphrey Bogart tentokrát nehraje šarmantního chlápka v padnoucím kvádru s cigárem či doutníkem a do čela staženým kloboukem. Naopak, jeho Dobbs je uválený zoufalec, který nezavadí o práci a když zavadí, nezaplatí mu. Štěstí se na něj ale nakonec usměje, protože se svým přítelem potká sice vysloužilého ale zkušeného zlatokopa, který oba muže vyhecuje k cestě za zlatem. Přesto, že Dobbs se při vyprávění o zhoubném vlivu zlata na lidskou duši a svědomí holedbá, že si chce jen "vykopat" svoje a jít, je to právě on, kdo přibývající mamon psychicky nezvládne. Z Bogartova Dobbse zpočátku přátelského, postupně až paranoického mi běhal mráz po zádech, na Waltera Hustona v roli starého Howarda ale neměl, jeho skvělý výkon byl po právu oceněn Oscarem. Taky režisér John Huston, který si střihl malou roličku, se předvedl v nejlepším světle a já mohu tento příjemně napínavý klasický superkousek jen doporučit. ()

Galerie (116)

Zajímavosti (38)

  • Jeden z prvních amerických filmů, který byl téměř celý natočen mimo Spojené státy. (džanik)
  • Fred C. Dobbs (Humphrey Bogart) se stal druhým nejoblíbenějším filmovým hrdinou všech dob v anketě amerického časopisu Premiere. První místo obsadil Vito Corleone (Marlon Brando) z filmu Kmotr (1972). (ČSFD)
  • Walter Huston (Howard) svoje slavné „křepčení“ převzal z divadelního dramatu „Touha pod jilmy“ od Eugena O'Neilla, ve kterém sám v roce 1925 hrál. Slavná taneční produkce nebyla ve scénáři a byl to právě Walterův nápad. (džanik)

Související novinky

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)

Reklama

Reklama