Režie:
Peter HyamsScénář:
Peter HyamsKamera:
Bill ButlerHudba:
Jerry GoldsmithHrají:
Elliott Gould, James Brolin, Brenda Vaccaro, Sam Waterston, O.J. Simpson, Hal Holbrook, Karen Black, Telly Savalas, David Huddleston, David Doyle, Lee Bryant (více)Obsahy(2)
Film sleduje dramatický osud tří kosmonautů, kteří jako první měli absolvovat let a přistání na Marsu. Těsně před startem však dostanou příkaz opustit kosmickou loď. Jsou odvezeni do vzdáleného opuštěného hangáru, kde je jim svěřen úkol. Mají svůj let jen fingovat. Kosmonauté zpočátku odmítají podílet se na ohromném, dopodrobna připraveném podvodu, který má odvrátit hrozbu, že by vláda v případě neúspěchu odmítla dále financovat program kosmických letů. Nakonec však souhlasí a zúčastní se jen předstíraného letu, který je z ateliéru prostřednictvím televizní obrazovky veřejnosti a oficiálním místům předkládán jako skutečný. Až na několik zasvěcenců, nikdo nic netuší. Mladý reportér Caulfield však předjímá pravý stav věcí a hledá důkazy. Prudký zvrat v situaci nastane, když se kosmonauté dozvědí, že se údajně stali obětí katastrofy a že jsou pro své rodiny a pro veřejnost mrtví. Pokusí se o návrat domů, cesta však je příliš dlouhá, nebezpečná a vysilující. (Česká televize)
(více)Videa (1)
Recenze (336)
"S dnešnými prostriedkami máme možnosť ľudstvo presvedčiť o čomkoľvek." Paradoxne to nedávno potvrdila Čína na otváraciom ceremoniále olympijskych hier, aj keď v porovnaní s Capricornom (v ktorom sa citeľne odrážajú nálady končiacich vesmírnych pretekov, vrátane polemiky pristania na mesiac a zmyslu celej tej naháňačky v mene ľustva) úplne neškodne. Trasher Hyams za svoju bohatú kariéru natočil dva kvalitné filmy a toto je jeden z nich. 75% ()
Geniálne odvážny námet nemôže dostať všetky hviezdičky, pokiaľ spracovanie je naivné. Scenár napríklad okorenili vtipné hlášky, ale konšpirácia, od ktorej sa dej odvíjal, bola strašne zjednodušená na to, ako reálne táto situácia sama o sebe pôsobí. Za všetky spomeniem jeden príklad. Je fakt "premyslené" zajať pilotov, ktorí sú určení na elimináciu, pretože vedia príliš veľa, do miestnosti, kde ich delí jeden obyčajný zámok od použiteľného lietadla. A záver so slow motion sa už fakt nedá brať úplne vážne. Aspoň v dnešnej dobe nie, no nebudem sa hrať, že som schopný sa od nej odosobniť. Príbeh je však určite stále aktuálny a len výnimočne málo sci-fi. Napriek tomu, že som ho videl v rámci Season Challenge Tour (týždeň so sci-fi filmom). ()
Může mi někdo říct, co přesně bylo na tomhle filmu sci-fi? Tohle je naprosto skvělé, čistokrevné drama z prostředí vysoko sahajících komplotů až někde před dveře samotného prezidenta USA! Na konci jsem ještě čekala nějakou tu dohru, ale nechci se v tom pitvat, protože ještě teď jsem zcela pohlcena napínavým dobrodružstvím jedné posádky raketoplánu. Jako bombaaa :-) Nějaké to zdvižené obočí tam sice bylo, jako v případě lopinky práškovacího letadla, kdy se všichni drželi jako přisátá klíšťata plus ještě nějaké další zjednodušené scény, ale tohle prostě házím za hlavu. Po lehčím rozjezdu mě drželi v absolutním napětí až do samého konce a ještě při závěrečných titulcích jsem to celé tak nějak ztěžka rozdýchávala. Co pak měly říkat samotné manželky astronautů, že. Já nemám co bych k tomu dál napsala. Stojí to za zhlédnutí, akorát si moc nečtěte obsah filmu. Na můj vkus toho až příliš prozrazuje. ()
That´s one small trick for a man, one giant lie for mankind.. Generace Hyamsových rodičů bezvýhradně věřila, že vše co je napsáno v novinách, je pravda. Jeho generace zase stejně důvěřovala televizi. Čas i sám režisér ukázali, že úmyslné klamání je jeden z nejlepších sluhů účelu a proto by nemělo být důvěry bez prověřování.. Filmové kvality sice nejsou kdovíjaké (zpomalený záběr na hřbitově je na ránu pěstí), ale kvůli vtipnému Gouldovi, uhlazenému NASAhovadu Holbrookovi, závěrečné ultrahoničce Kojakova práškovacího letadla s dvěma zlověstnými Hughes OH-6 Cayuse a především nesmrtelné ústřední myšlence si je potřeba tenhle konspirační spektákl nekriticky hýčkat. Když jsme u těch spiknutí, Bale by měl Joshu Brolinovi konečně říct: „Čau, brácho..“ ()
Kozoroh 1 neboli sci-fi klasika o fingovaném letu na Mars, která v roce 1977 musela vyrážet dech svou precizností a docela na tu dobu moderním pojetím. Jenže čas se na ní podepsal, film sice pořád dokáže zabavit zejména svým námětem a áčkovými herci, ale mě nesedl ten styl, kdy se film doslova a do písmene táhne. Prostě bych pár scén vyškrtal nebo zkrátil, ty dvě hodiny bych zredukoval tak na devadesát minut. Brolin s Holbrookem perfektní, ostatní dva astronauti velice nevyužití , ani toho za film moc nenamluví. Má to své silné momenty (například scéna se štírem na obličeji natočená bez chybičky), ale v závěru, kde to má právě nasadit nejrychlejší tempo, to ztrácí dech a také i nápady. Nejvíce mě asi strhla výjimečně nasnímaná naháněčka dvouplošného letadla a dvou helikoptér, tam se kaskadéři pořádně vyblbli a výsledek pak stál za to. Asi chápu, že zejména inovativní nápad zajistil filmu renomé, ale pro mě "jen" slušné řemeslo po všech stránkách. Za mě dávám 68 % ()
Galerie (83)
Zajímavosti (23)
- V době natáčení už začala prosakovat na veřejnost konspirační teorie, že přistání Apolla 11 na Měsíci byl jen podvrh. Tento film se stal jedním ze základů kamenů této teorie a de facto utvrdil konspirační teoretiky v jejich přesvědčení a mnoho z nich věří, že některé scény jsou důkazem, jak vlastně falešné přistání probíhalo. Falešné přistání na Měsíci měl údajně režírovat Stanley Kubrick, Tento sugestivní mýtus je částečně založen na faktu, že se Kubrick podílel na tvorbě filmu 2001: Vesmírná Odysea (1968), kde byly na svou doby velmi sofistikované speciální efekty. Rok před natáčením vydal bývalý důstojník amerického námořnictva Bill Kaysing knihu „We Never Went to the Moon: America's Thirty Billion Dollar Swindle“ („Nikdy jsme nebyli na Měsíci: Americký podvod za třicet miliard dolarů“), z niž některé pasáže jsou velmi podobné některým scénám ve filmu (natáčení falešného přistání ve studiu, výroba falešných hrdinů, apod.) (Jan.Kanak)
- Odborná kritika vyčítala tvůrcům filmu chyby, jako je pohyb na Měsíci či domluva se Zemí bez zpoždění ze vzdálenosti. Pro nespornou napínavost jej diváci přijali dobře. (SeanBean)
- Had, kterého jí Charles Brubaker (James Brolin), byl plněný syrovými rybami. (Marek06)
Reklama