Sensei! Suki ni natte mo ii desu ka?

• Japonsko 先生! 、、、好きになってもいいですか? (více)

Hlavní postavou tohoto romantického příběhu je Hibiki Shimada (Suzu Hirose). Sedmnáctiletá studentka, která se bezhlavě zamiluje do svého učitele dějepisu. Hibiki se nakonec neudrží a vyzná se panu učiteli ze svých citů. Jak toto může dopadnout? Školní předpisy toto přísně zakazují. Zákon to vidí zcela stejně. A odsouzení společností by v případě opětované lásky bylo nevyhnutelné. Láska je však mocná čarodějka. Může toto skončit šťastně? (Dlubal David)

ScarPoul

Miki mal obrovské šťastie, že obsadil do hlavnej úlohy Suzu Hirose. Tá si prešla za svoj krátky čas na filmovom plátne, drobnohľadom rôznych režisérov z ktorých väčšina patrí k súčasnej špičke na poli Japonského filmu. Či už je to Koreeda alebo Iwai. Príbeh sám osebe nevybočuje zo žánrových pravidiel, ale ako som už spomínal pri iných Mikiho filmoch - tento žáner mu sedí a dokáže osobitým prístupom spríjemniť tie dve hodinky, bez toho aby zbytočne prezentoval všetky možné klišé a nasilu tlačil diváka k nejakým emóciám. Páčilo sa mi to, pretože to bolo citlivé. Ako sonda do života jednej žiačky, ktorej predstavy o svete utvára do rovnakej miery aj to po čom túži a aj to, čo je spoločnosťou prezentované ako morálne správne. Nájsť zlatú strednú cestu pre ňu aj jej učiteľa bez zbytočnej bolesti možno nie je úplne ľahké, ale film sa s tým snaží vysporiadať logicky a nenásilne. Na konci zostáva príjemný pocit. A o to myslím tvorcom išlo. ()

LangiJ

Pohodová romantická oddechovka, nic zvláštního jsem v tom nehledala, zaujalo mě to podle obsahu, tak jsem do toho šla a bavilo mě to. Hodně. Ještě víc, když jsem koukala podruhý. Svým námětem o zakázaném vztahu učitele a studentky mi to připomnělo A Short Distance Relationship, ale nějak mi ani to podobné téma nevadilo, bylo to zas trošku jiný a líbilo se mi to dokonce víc. Tóma byl prostě lepší, jeho odměřenost, neurvalost, brejlení mi sedlo líp než role Jamapiho. A i ta dívčí role byla taková uvěřitelnější a reálnější. Ohvězdičkovat to ale bylo dilema. Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli 3 nebo 4*. Zaujalo mě to ale víc než výše zmiňovaný film a jelikož jemu jsem dala 3, tak tady slabší 4. A nebudu porušovat tradici, i já po přečtení komentů omrkla rejžovy filmy a všem, co jsem viděla, jsem zatím dala 4*, asi mi prostě taky sedí :) Přeloženo. ()

Zíza

Ono to bude asi tím režisérem, máloco se mu povede natočit lépe jak průměrně. Na dvojici Ikuta-Hirose jsem se těšila, ale nakonec nějaká ta chemie chyběla. Na film, který se snaží působit hluboce, bylo vše podané poměrně plytce – na všechno, co film naznačoval, toho dal dost málo. Kamarádství mezi těmi třemi, vztahy mezi učiteli, vztah mezi Itóem a Hibiki; to vše bylo jen načrtnuto, nikoliv dostatečně vykresleno, takže to má i takový dopad – naprosto polovičatý. Přitom věřím, že tenhle příběh někdo odvyprávěl mnohem zajímavěji a barvitěji. Přes všechna očekávání to byl jen jakýsi fádní snímek o tom, jak se studentka zamilovala do učitele. Veškeré vztahy však byly zahalené v závoji nedostatečnosti, takže člověk nemohl nikomu fandit. Herci sice mohli hrát o život, ale vlastně svým postavám při tom, co bylo řečeno, nemohli vůbec poskytnou nějaký život a 3D rozměr. Škoda. Ale fanoušci Ikuty nebo Hirose by se mrknout měli. Potěšeni budou tak či tak. 55 %. ()

Jirka_Šč

Zajímavá kombinace, která překvapivě funguje a kupodivu vypadá i realisticky a v polovině se vybrala směrem,který jsem neočekával. Takové trochu jiné. ■ P.S. Zíza zmínila režiséra (Takahiro Miki). Nedalo mi, prolistroval jsem si ho a zjistil, že toto je pátý film od něj, co vidím, 4x jsem dal 4 a 1x 5. Asi mi vyhovuje. A zajímavé, že pracuje se samými dobře vypadajícími a populárními herečkami. ()

tompaulman

Všechno, co film nabízí, už jsem předtím viděl tolikrát v jiném podání, že se mi jeho děj příští týden rozplyne v paměti mezi většinu ostatních středoškolských romancí. Opět tu máme tu šablonu zamilovaných puberťáků, kteří vedou neautentické hluboké dialogy o svých citech a jsou při tom zamotaní v milostných trojúhelnících. Z této šablony film vybočuje jen tím, že půlka aktérů jsou učitelé, což ale vede k několika absurdním scénám. Neocenila to ani moje žena, která jinak zbožňuje vše japonské. ()

• Pan učitel Kosaku Ito (Tóma Ikuta) jezdí italským automobilem Fiat Panda Selecta. V Japonsku dost neobvyklé, protože Fiat má volant vlevo, kdežto v Japonsku mají vozidla volant vpravo, protože se tam jezdí vlevo. (Dlubal David)