Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

Baxt

Od dětství až ke třicítce. Pokud pod kůrou mé mozkovny nedojde opravdu k zásadním změnám, bude pro mě Společenstvo prstenu zásadní nejspíše až do smrti. Před pár dny, léta od posledního zhlédnutí, mě ten film opět překvapil a naprosto uzemnil. Do odchodu z Roklinky je Společenstvo výborné, jeho druhou polovinu mám ale za naprostý mastepiece. Plně se zde projevuje Jacksonova schopnost přehledně, srozumitelně a efektivně pracovat se skupinou tak, aby na prostoru všech sekvencí každý člen společenstva zužitkoval své vlastnosti a zazářil. Sám nositel Prstenu přitom ani po boku zkušených bojovníků není pasivní „přívěšek“ – Jackson mu dopřává dostatek samostatnosti a užitečnosti. Nejlépe je to vidět na sekvenci v Morii, která je celá naprosto skvostná. Obecně mám ale nejraději občasné tiché momenty. Jako vše ostatní i ony jsou skvěle načasované a plní navíc funkci kontrapunktu k následným monumentálním nebo akčnějším scénám. Příkladem může být scéna Samova posledního kroku nebo rozmluva Froda a Gandalfa na křižovatce v Morii. Emocionálně mnou Společenstvo stále mává jako dokonalý stroj, tentokrát jsem na něm ale také zpozoroval, jak se podobných účinků domáhá bez osvědčených filmařských zkratek. Mnohdy zůstává charakter klíčových scén i po jejich odeznění nejednoznačný – Jackson, Boyensová a Walshová jejich prvotně rozpoznatelnou povahu narušují prvky, které předvídatelnost a potenciální obřadnost narušují. Je to např. scéna loučení s Bilbem v Roklince (sentimentalita/rozklad pod vlivem Prstenu) nebo smrti Boromira (očištění/beznaděj). Tvůrci zkrátka nekoncipovali tyto scény v rámci vyprávění krátkozrace a dokázali jim vtisknout hodnotnou mnohoznačnost. _____ Jacksonův styl je obdivuhodný. Ty nečekané jízdy, expresivní rakursy, komplikovaná a rozmanitá schémata svícení, záměrné diskontinuity mezi záběry… Přitom to není nějaká předvádivost, ale prostředky Jackson užívá napříč filmem a také je náležitě rozvíjí (viz zpomalené záběry a víceexpozice, které vrcholí u říční scény Froda a Sama). _____ Kinoverze se mi stále zamlouvá o něco víc. Scény z rozšířené edice sice osvětlují skutečností z mnohovrstevnatého světa a objasňují jisté motivace, mám ale pocit, že na několika místech film trochu zpomalují a figuru Boromira trochu okatě démonizují. ()

Johny_fork

Musim se přiznat, že když jsem šel na Pána prstenů poprvé do kina vůbec sem netušil, co mě čeká. Na následujících 178 minut nikdy, tajil se mi dech, opravdu nevím, jestli mi nějaký jiný film dokázal takovýmto způsobem vtáhnout do děje, těžko říct jestli to nějaký v budoucnu dokáže.Zásadní, který odstartoval novou éru fantasy žánru, Peter Jackson dokázal nemožné a převedl na plátno příběh, o kterém se říkalo, že ho nafilmovat nelze. Elijah Wood ve své životní roli. Pro mě jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

Terva

Sehnal jsem si tu prodlouženou verzi a je to ještě lepší než když jsem to viděl poprvé. Nezapomenutelný film, na který se budu koukat celý život. ()

adamo_znk

Téhle trilogii prostě nikdo nikdy nemůže upřít, že se jedná o nejlepší fantasy, co kdy bylo natočeno a já si ani nedovedu představit lepší, epičtější a osudovější ságu. ()

Chermy

První díl byl jedinečný! Tím rozhodně nechci říct, že by ty ostatní byly špatné. Ale takový zážitek jaký jsem si odnesl z prvního Pána prstenů už mi další dva díly prostě nepřinesly. Podobný film jsem do té doby neviděl a závěrečnou scénu už pokračování nepřekonala. ()

moviesfan

Velmi vydařený, téměř 100% film, který má úchvatné triky, kostýmy, výpravu, kameru a kdoví co ještě. Pro mě je LOTR dokonalá podívaná, která u mě dlouho zůstane na vrcholu v žánru fantasy. ()

liquido26

Přestože celou LOTR trilogii považuji za naprosto vyrovnanou, dokonalou filmovou podívanou bez sebemenšího kazu, tak jednička bude zřejmě mým nejoblíbenějším dílem a to asi z toho důvodu, že mi jako první představil krásný svět pana Tolkiena. A to mi připomíná, že už bych si měl konečně přečíst ty knížky :-) ()

corpsy

Ťažko sa mi tento film hodnotí samostatne, najradšej by som okomentoval celú trilógiu ako celok. Je to krásny film po všetkých stránkach. Majestátny, dychberúci, veľkolepý. ()

svik

Skvělý film ohromující svou velikostí efekty naprossto novým prostředím.Příběh nás zatahuje někam ,kde to jestě nikdo nezná.Nové postavy tváže ,stvoření pastě ,legendy a skvělá filmová výprava. ()

ConanVJ

Po nesčetně shlédnutích od premiéry už tento film neberu jako samostatný začátek "něčeho", ale jako skvělý začátek pro mě zatím nejlepší fantasy trilogie vůbec. I když ve filmu chybí některé věci z knižní předlohy, i tak je pro mě Společenství prstenu úchvatné dílo, které má skvělou výpravu, opravdu nádherné exteriéry a vynikající soundtrack.Je zde spousta bojových, akčních a zajímavých scén. První díl je spíš o povídání při putování. Bojové scény jsou choreograficky pěkně vytvořené. Speciální efekty jsou taky parádní. Herecké obsazení se podle mého vyvedlo na jedničku. Krom toho, že bych si přál vidět ve filmu scény, které z knižní předlohy chybí, nemám nic, co bych tomuto snímku vyčetl. Doporučuji koukat na rozšířenou verzi. Je to jen pár scén, ale i tak to stojí za to. Za mě jasných 100% :) ()

prkalil

"Některé rakety byly jako hejna jiskřivých ptáků, kteří sladce zpívali. Bylo vidět zelené stromy s kmeny z temného dýmu: jejich listí se rozvilo, jako když v jednom okamžiku propukne jaro, a ze svítících větví padaly na užaslé hobity žhnoucí květy se sladkou vůní a rozplývaly se těsně předtím, než by se dotkly jejich vzhůru obrácených tváří. Fontány motýlů se třpytivě rozlétaly mezi stromy, tryskaly sloupy ohňů, které se v letu měnily v orly, plující lodi nebo hejno táhnoucích labutí; byla červená bouře a žlutý lijavec; les stříbrných kopí vyletěl do vzduchu s rykem vojska, které se žene do boje, a padl zpět do vody, jako když syčí stovky žhavých hadů. A pak přišlo poslední překvapení na Bilbovu počest, které hobity pořádně vylekalo, jako měl konečně Gandalf v úmyslu. Světlo zhaslo. Vystoupil oblak dýmu. Začal se podobat daleké hoře a její vrcholem začal řeřavět. Hora vyplivla zelené a rudé plameny. A vtom vyletěl rudozlatý drak - ne v životní velikosti, ale vypadal strašně jako živý --, oheň mu šlehal z tlamy, oči se hrozivě poulily; zaburácelo to a drak třikrát přeletěl nad hlavami davu. Všichni se přikrčili a někteří rovnou padli na obličej. Drak přefuněl kolem jako rychlovlak, udělal salto a pukl nad Povodím s ohlušujícím třeskem." ()

Marek1991

Dobrodružstvo, na ktoré sa ani odysea nechytá. 9 statočných prechádzajúcich nástrahami a problémami s veľkým odhodlaním. Tento veľkofilm v sebe nesie obrovské posolstvo a pritom je z neho badateľná viera v správnosť vecí, nádej v konečné víťazstvo a láska k blížnemu, hoci aj nepriateľovi. Epos tu započal svoju prvú kapitolu. Nádherné exteriéry dopĺňali premyslené interiéry. Všetko sršalo fantáziou. Obludy, na aké by ste možno ani nepomysleli, kontrastovali s priam anjelskými bytosťami. Protiklady tak výrazné, že extrémnosť je tu dohnaná do brilantných a veľkolepých nielen megalomanstiev, ale aj detailov. Tolkien do svojho diela vložil dušu a akúsi skrytú paralelu s našim svetom, no pochváliť treba aj celé to množstvo ostatných ľudí, čo sa na tom podieľali sfilmovaním. Kráľovstvá, pláne, lesy, hory, rieky, močiare, vodopády, jaskyne, nádherná príroda Nového Zálandu s efektami štúdií v spojení s príbehom odohrávajúcim sa v dávnych bájnych časoch a časoch prítomných, no neurčitých. Už len to, že som sa vedel stotožniť s väčšinou postáv v hociktorej časti deja, si ma získalo. Howard Shore to doplnil precítenou majestátnou hudbou a záver dostal grandióznu bodku v podobe piesne od Enye May it be. Príbeh mojich snov sa zhmotnil a mne vyčaril úsmev na tvári. ()

Crazer

Myslím si, že tento film lze popsat jedním slovem a to bez komentáře. Vše zvládnuto do detailu a na výbornou!! ()

Cubinho

J. R. R. Tolkien...co dodat. Jendoho dne se nám ve třídě vytvořila taková malá skupinka, co se každou přestávku bavila o jakémsi Hobitovi, Pánovi prstenů, Tolkienovi atd. Zanedlouho jsem patřil mezi ně. Knihu(y) jsem tak četl nedlouho před premiérou Pána Prstenů v kině, a proto jsem nevěřil, že by bylo možné přenést ji na plátno. A Peteru Jacksonovi se to povedlo náramně. Sice se děj od předlohy v jistých bodech lišil, ale byl jsem si jistý, že je to počátek nejskvělejší trilogie (a filmu) v historii kinematografie... ()

El Pistolero

Kniha „Pán prstenů: Společenstvo Prstenu“ je zatím jediná, kterou jsem z Tolkienovy proslulé trilogie o magickém prstenu, jenž dává svému nositeli nezměrnou moc, přečetl. Jistě to v budoucnu napravím. Teď k filmu. Musím říct, že ačkoliv je Tolkienova předloha naprosto výtečná, Peter Jackson dokázal to, co nečekal asi vůbec nikdo. Nestačilo mu totiž vyrovnání se předloze, on ji totiž rovnou položil na lopatky. A dokázal tím, že nic není nemožné. Zlí jazykové kdysi tvrdili, že tato kniha zfilmovat nelze, a už vůbec ne kvalitně. Co říkáte teď? I kdyby tenhle nadšenec nenatočil už nic jiného, zasloužil by si být za svůj přínos kinematografii pozlacen. Vždyť „Pán prstenů“ předznamenal příchod nové epochy, stal se jejím symbolem. ()

Džany

První zhlédnutí mi film znechutilo a od tohoto fantasy na pár měsíců izolovalo. Nedávno jsem si, ale našel čas na přehodnocení a pustil jsem si postupně celou trilogii a ....nemohl jsem si to vynachválit. Úžasná kamera, skvělá režie, přehledný, brilatní děj a scénář spolu s neskutečnými herci. Takže s těmito 9 statečnými se na jejich nelehkou pouť s radostí vydám znova. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera