Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

Merkin

Nejcelistvější a nejemocionálnější z celé trilogie. Dobrodružná linie je v rovnováze s tou popisnou, snímku nechybí jistý pohádkový půvab, nicméně vážné scény jsou vyladěny s patřičným dramatickým nádechem. Když jsem viděla Společenstvo prstenu poprvé, dosud nepolíbená známým příběhem malého hobita, byla jsem nadšená nejen kostýmy, hudbou, postavami, zkrátka celým tím kouzelným světem, ale zaujal mě i svébytný otevřený závěr. Dva přátelé ponechaní své hoře Osudu. A ačkoliv jsem později zjistila, že příběh má svá pokračování, dodnes má u mě první díl přednostní práva a existuje jaksi mimo Kraj svých dvou kolegů, je pánem prstenů:) ()

ChrisBa

Tento film(a vlastne vôbec celá trilógia) sa asi ani nedá popísať slovami. Ak by som mal označiť nejaký film ako dokonalý, tak si vyberiem práve tento. V rozšírenej verzii priam siaha trilógia pána prsteňov k dokonalosti. To sa nedá len pozrieť, tento film si musí človek užívať.. tie herecké výkony, to prostredie, tá atmosféra, tá hudba, ten príbeh, tá temnota... jednoducho fantastické.. spoločenstvo prsteňa je pre mňa top z tých troch častí, aj keď samozrejme dve veže a návrat kráľa sú rovnako famózne.. Vynikajúca jazda počas celých okolo 200 minút.. O to väčší dôkaz o kvalite tohto filmu je to, že čím viackrát ho vidíte, tým viac si ho užívate.. mňa pán prsteňov od petera jacksona snáď asi nikdy neomrzí.. ()

barcaacrab

Myslím, že v tomto případě je důležité hodnotit trilogii jako celek stejně, jako tomu je u Bourna nebo u Návratu do budoucnosti. Trilogii Pána prstenů jsem viděla nesčetněkrát a cestu k mému srdci si vydobyla tak důkladně, že její stopu nikdy nedokážu zahladit. A můžu jen říct, že je pro mě těžké hodnotit jednotlivé části zvlášť, protože je to jeden jediný dlouhý neuvěřitelný příběh. Bylo by to jako hodnotit jednotlivé kapitoly knížky, a to já prostě nesvedu. Nejsem schopna Pánu prstenů nic vytknout, můžu jen doporučit podívat se na nesestříhané verze, protože i ty mají své kouzlo :) A i když příběh, slova, gesta znám skoro nazpaměť, bylo pro mě těžké nepodlehnout dvanáctihodinové pouti za zničením prstenu a nestát se na chvilku součástí příběhu. ()

Simbet

O Tolkienovi a jeho knihách jsem samozřejmě slyšela už dávno, ale vždycky jsem si myslela, že jsou tam nějaké elfí víly a tak podobně. No a pak jsem jednou byla v kině a zrovna dávali upoutávku na Společensto prstenu a mně padla brada. Druhý den jsem hned spěchala do knihovny, protože raději dřív přečtu knihu, než vidím film a tak se stalo, že jsem byla unesena skvělým Tolkienovým vyprávěním a konečně pochopila, co je to fantasy. A když jsem se konečně dočkala i filmu, byla jsem unesená ještě víc. Tam, kde je Tolkien zbytečně zdlouhavý, přidal Jackson na rychlejším spádu. Jeho Hobiti a celý Kraj, jsou naprosto skvělí. A už vůbec nemluvím o Novozélandské přírodě, kterou nám servíruje v silných dávkách. Výběr herců byl pro mě trošku překvapivý. Čekala jsem nějaká zvučná jména a nakonec tam byla většina, pro mě, neznámých herců. A vůbec to nevadilo. Už si neumím představit čaroděje jinak, než jako Iana McKellena, trpaslíka jako Johna Rhys-Daviese, no a hobitech ani nemluvím. Že tam hrál i můj oblíbenec Sean Bean mě také potěšilo. Jeho: "It´s the gift" se mi nesmazatelně vrylo do paměti. A třešnička na dortu je podmanivá hudba, která nás provází celým filmem. Už ani nevím, kolikrát jsem celou trilogii viděla a stále mě po každém shlédnutí přepadne hořkosladký pocit, že něco krásného skončilo. Ačkoliv se mi líbí všechny díly, Společenstvo už zůstane asi navždy nejhezčí. Za ten pocit něčeho vyjímečného, co začíná a za ten Kraj. ()

SpaceOdyseus

Vrchol velkorozpoctove fantasy tvorby. Jacksonovi se seslo naprosto vsechno a legendarni knizku prevedl na platno tak, ze lepe by to ani neslo. ()

Blondsky

Začátek absolutně geniální trilogie, která má v sobě tolik detailů, dokonalou hudbu a charismatické postavy. Možná nejlepší LOTR. ()

Sayko

Jedno z nejlepších filmových děl vůbec, stvořených Petrem Jacksonem, který se touto mýtickou sérií proslavil po celém světě. Neznám jediný snímek, na který bych se dokázal podívat se zaujmutím tolikrát, jako je Pán Prstenů. Film se pyšní na tu dobu neuvěřitelnými efekty, ku příkladu velkolepé bitvy, které sice v tomto díle nevidíme tak často, jako v dílech ostatních, avšak zato zde máme "haldy" skřetů z dolů v Morii, temného démona z jiného tisíciletí, půvabné elfské zázemí Roklinku a mnohem více výborně udělaných scén, které udělali snímek jedním velkým, blyštícím se drahokamem po několik let. Sám se do teď divím, jak tvůrci dokázali za "pouhých" 93 millionů dollarů doslova vykouzlit takovou fantasy pecku, která nemá žádné obdoby. Pán Prstenů je tak ověnčen neskutečnými hereckými výkony, hudbou, která nás dokáže až neuvěřitelně vnést do děje a samozřejmě dnes už klasickými dialogy, jako je třeba "You shall not pass!" Tento díl ale také plný zbytečných scén, ve kterých hraničář flirtuje s elfkou, těch by mě teda mohli ušetřit, když už má film 3 hodiny.. ()

Pat.Ko

Tak, je to jedna z najúspešnejších trilógii, ktoré kedy vznikli. Ak ide o tento film, som naprosto spokojný. Je to skvelý úvod do deja, táto časť jednoznačne naznačuje, že sa chystá niečo veľké. Skvelé herecké obsadenie, slušné efekty, takisto musím pochváliť hudbu. 8/10 ()

Radim

Ke knihám Pán Prstenu jsem se poprvé dostal hned po jejich prvním vydání počátkem 90-tých let a hned jsem si je zamiloval a stal se ze mě hobitofil. Na filmovou verzi jsem byl pochopitelně zvědavý a jsem víc než rád, že mě nezklamala. To, jakým způsobem na mě film zapůsobil, jsem nečekal - byl jsem ohromen, moc bych si přál, abych podobný pocit u filmu ještě někdy zažil. Jacksonovi so podařilo to, co se při přepisu knihy ne vždy podaří - přenést ducha knihy na plátno. Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších filmů, o kvalitě svědčí i 11 Oskarů za třetí díl, který ale chápu jako hold za celou trilogii. ()

shimpy(CZ)

Než začala pánoprstenovská mánie, tak jsem o tomto filmu, ba dokonce ani o knížce neměl ani ponětí. Pak se jednou zmínil kamarád, že byl v kině asi třikrát na jakýmsi Pánovi Prstenů. Věřil jsem mu, a vydal se na to taky. Rázem se Pán Prstenů stal mým nejoblíbenějším filmem, protože takovou výpravu jsem dříve jinde nazažil. Je pravda, že před Společenstvem jsem kino navštěvoval jen vyjímečně. Potom jsem se začal zajímat o film obecně... Všechno kvůli tomuhle skvostu. Nebýt tohoto filmu, nevím jak bych byl na tom s filmovými znalostmi a filmem vůbec, dnes. Opravdu nevím co tady mám povídat. Zkrátka kdo film ještě neviděl, tak ať to urychleně napraví, protože nevidět Pána Prstenů je jako nežít. ()

melkor323

Ako starý fantasmagorista nemôžem obísť snímok, ktorým vlastne mr. Jackson odštartoval vlnu fantasy.... Aj dnes ho máločo prekoná, hoci každé druhé fantasy sa o to snaží (väčšinou neúspešne, a bodaj by nie, keď tam fkuse obsadia 15ročných faganov). celej trilógii vitujem citlivé narábanie s predlohou (a nie urezávať detaily s citlivosťou motorovej píly ako napr. u Pottera 5), solídne efekty(ktoré nerobilo žiadne mamutie ILM, ale vtety dosť neznáme novozélandské štúdio WETA DIGITALS), samozrejme perfektnú hudbu od Howarda Shora a aj charaktery postáv, ktoré si bude pamätať každý (aj kto čítal predlohu) už na večné časy tak, ako sú vo filme.... ()

jasiska

Toto je diel, keď sme sa všetci namotali. Uvedomujúc si riziko ukameňovania priznávam, že ešte pred tým, ako bolo Spoločenstvo natočené som čítala knižku a vôbec ma neuchvátila. Síce sa mi páčil celý nápad o Stredozemi a hobitoch, ale ten štýl sa mi zdal smrteľne nudný. Potom však prišiel film a túto úžasnú myšlienku spracoval do krásneho, dejovo zaujímavého a hlbokého zážitku a dal jej formu hodnu jej geniality. ()

Prochy38

Knihu jsem nečetl. Někdy si říkám bohužel, některé hlasy mě ale varovaly, že bych nebyl nadšen. Když jsem tento film viděl poprvé, seděl jsem celé 3 hodiny jako přikovaný. Opravdu mě to dostalo. I když se některé scény táhly, většinou to zachránilo kouzelné novozélandské prostředí. Maximální spokojenost. 90% ()

D.Snake

Tato trilogie je už pro mě něco víc než jen filmem. Mám pro ni prostě slabost a mé pocity se jen těžko dají vyjádřit slovy. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera