Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

tomik99

Film jsem viděl jako nečtenář Tolkiena a musím říct, že až napotřetí jsem pochytal vše, co mi chtěl básník říci a dokázal jsem celou Tolkienovskou mánii pochopit a patřičně si ji užít. A byl jsem uchvácen. Výborný příběh, krásná příroda, nádherné kulisy, skvělí herci, zajímavé postavy a hlavně úžasná hudba. Naposled jsem takový skvělý soundtrack slyšel snad u původních Star wars. Jsou tam i chybky, které se dají vyčíst, ale nemá je smysl ani psát, protože je to nejhezčí fantasy film, který jsem kdy viděl. I když mám na další díly také pozitivní názory, tak mi přijde, že Společenstvo má nějaké kouzlo, které další dva filmy nemají. Jackson skvěle oživil Tolkienovo svět a vymáčkl z něj všechno, co se jen dalo. Všem vřele doporučuji a musím říct, že po vícero shlédnutí mi přijde film ještě lepší. ()

Zhigi

Nejlepší film celé trilogie. Hudba 1000%. Když pominu těch pár minutek s Arwen a Aragornem, které tam nemusely být, ten film nemá chybu. Dokonalost. 100% ()

ADIO45

Má vůbec první díl trilogie nějakou výraznější vadu? Vůbec ne. Možná jen to, že jsou některé scény až příliš klidné a celý film také oplývá množstvím patosu - ale to snad nemůže vadit nikomu, to prostě k fantasy patří. A ještě něco je na filmu zajímavé. I když tento žánr rozhodně není pro každého a někomu se to může zdát jako "naprostá blbost", tak si tato sága podmanila i ty nejzarytější odpůrce. Prostě má v sobě jakési kouzlo přitažlivosti, a to se tak často nevidí. ()

kritiklon

První díl neopakovatelné ságy která se rodí možná jednou za 30 let! Svou velikostí a věhlasem se již dnes může rovnat snad jen se Star Wars a Kmotrem. Ačkoliv i Harry Potter má leccos do sebe zdaleka nedosahuje kvalit těchto kultovních ság! Když někdo řekne Fantasy, představím si pod tímto pojmem již navždy na prvním místě Pána prstenů. A když jsme u Společenstva prstenu - první díl považuji za nejnápaditější a nejpropracovanější z celé trilogie. Řekl bych že ve zbylých dvou dílech se více dbá na tu akčnější a vizuálnější stránku, zatímco Společenstvo prstenu se více zaobírá příběhem ságy, seznamováním s postavami a zrodem nastávajícího konfliktu ve Středozemi - což mu neubírá ba naopak! Každopádně kamera, střih, dialogy, scény, masky, hudba, triky a efekty v celém filmu zde Peter Jackson (bavíme-li se o žánru fantasy) dovedl téměř k dokonalosti. Právem je celá sága ověnčena Oscary a právem patří mezi největší snímky posledních let ba možná i historie! Řekl bych že tento film přinesl zlom! Zlom v tom jak se velké příběhy a velké romány přenášejí na filmové plátno. Takto se dosud ještě nikdo jiný předtím knižní předlohy nezhostil a nepředložil ji světu tak jak to udělal Peter Jackson. Nikdy ne v tak velkolepém stylu! A já mu za to děkuji a právem přeji Oscary, diváky i úspěch! Pokud vás tento žánr bere stejně jako mě, tak tento film vás zkrátka uchvátí, pozře a už vás nepustí... ()

ataman329

po mnohých rokoch (vážne mám dojem, že som to naposledy videl pred desiatimi rokmi) si osviežujem pamäť týmto kino-zázrakom. hlavne teraz, v obdoví hobbita fantasy svet petera jacksona opäť ožíva. fellowship of the ring na mňa pôsobil až podivuhodne psychedelicky a depresívne. neviem, čím to bolo spôsobené, no predpokladám že vlastnou zmenou vnímania. poznáte tú starú pravdu o knihe, ktorá vyznieva inak, keď si ju prečítate teraz a o desať rokov. fanúšik tolkienovho univerza si je vedomý, že filmové adaptácie majú pomalé tempo a na ploche troch hodín sa toho nedeje veľa. to ale vôbec nevadí, pretože ten film skôr ako na dej, kladie dôraz na jeho vizuálne a dramatické prevedenie. aby som to zostručnil, hejtovať tento kult jednej generácie nemá zmysel a ani to nespravím. vo filme je veľa WTF? momentov a chlapci, ktorí robia "honest trailers" to vystihli ako vždy výborne. príbeh je to však krásny a aj napriek tomu, že percepcia tohto diela sa nielen u mňa drasticky zmenila (početné meme momenty), film si cením ešte viac, ako doteraz. jedna vec mi ale stále nedá spávať: aj vám príde mortensenov / aragornov hlas taký smiešny? ()

fredisek

Ve své době jsem to miloval, možná kvůli tomu, že mi ještě nebylo těch dvanáct a matka se slovy "Je to adaptace Tolkiena, na to pudeš" mě propašovala do biografu. Dnes bych si Pána prstenů pustil leda tak na Vánoce, ale neustále ho oceňuji jako skvělý film v žánru, který mě k smrti nudí. ()

laepus

Pro mě bez váhání nejoblíbenější díl ze všech - proč? Všechno krásně klidně začíná, přitom je napětí dost a dost. Všechny postavy mají svůj prostor, všechno se postupně divákovi odkrývá jako zpod krásného závoje tajemství (ať je to trochu poetické). Bitva na úpatí Hory osudu je fatální, hobiti v Roklince jsou kouzelní, Boromir s Aragornem ukázky chlapství - Gandalf příjemně sladký, hebký, měkký, prostě Sir Ian McKellen. "Agent Smith" mezi elfy nekompromisní, akorát Legolas neumí nic jiného než se zasněně dívat do dálky. No prostě je tady celá ta krása poprvé a člověka úplně okouzlí a omámí. ()

Santino7

Po mnohých rokoch som sa k tomuto filmu opäť dostal a musím povedať, díval som sa naň úplne inak ako prvýkrát. To by však samo o sebe tak zvláštne nebolo, práve naopak, je to normálne. Musím sa stotožniť s tým, čo napísal Tom Hardy - vizuálne je to pôsobivé až-až, avšak dejovo to nie je nič prevratné. Tým však nechcem nikoho a nič nijak uraziť, sám totiž uznávam, že tento film už dnes oprávnene má štatút akejsi klasiky (taktiež aj významného míľnika daného žánru, respektíve kinematografie celkovo) a takéto vysoké hodnotenia, akých sa mu z každej strany dostáva, si naozaj zaslúži. No tentokrát ma viac než samotný príbeh fascinoval skôr ten ťažko opísateľný pocit, ktorý som pri sledovaní filmu mal. Nostalgia. Veľmi, skutočne veľmi príjemný návrat do skvelo vyzerajúceho sveta hobitov, elfov, trpaslíkov, Gondoru, Mordoru a ja neviem čoho všetkého ešte. A v tomto ohľade je to stále neskutočne pôsobivý, luxusný a jedinečný zážitok, toť vše. A hoci pomerne často (a rád) zdôrazňujem, že fantasy žáner ide väčšinou úplne mimo mňa a priznám sa, po pravde sa mu tak trochu aj vyhýbam, tento snímok (a vlastne celá trilógia) má pre mňa obrovské čaro. 5/5 ()

H4ku11

K jednotke LOTR-a som si asi najdlhšie zo všetkých 3 častí hľadal cestu, ale nakoniec sa podarilo. Jeden z mála filmov, ktorý sa u mňa aj napriek nejakým zmenám vyrovná knižnej predlohe. ()

filipvrbik

Moje první setkání se středozemí, bohužel zrovna ve zkouškovém, takže myšlenky všude jinde než na plátně, ale i tak se mi to líbilo. Ovšem hlavní devíza je, že čím vícekrát to člověk vidí, tím víc se mu to líbí. Viděno v kině 99%, viděno asi 35x (special edition), i tak asi nejslabší z LoTR ()

lardko

Myslím si že i když tento film uvidím 1000x , tak ho stejně nedocenim tak jak bych měl.Naprostá Dokonalost ! ()

kamigava

Viděl jsem prodlouženou verzi. LOTR je asi jeden z nejlepších dobrodružných fantasy filmů všech dob. Nechybí mu akce, napětí, temná až hororová atmosféra, nádherné lokace, překvapivě povedené digitální efekty, famózní hudba a nakonec výborné herecké obsazení. 100 %. ()

Emo-haunter

Trilogie Pána Prstenů je pro mě celkově nejlepším filmem všech dob. Na trilogii Pána Prstenů jsem vyrůstal a minimálně jednou za rok si celou sérii pustím znova. Není dle mě lepšího filmu (beru to jako celek celou trilogii). Knihy od Tolkiena jsem četl, jak Hobita, tak Pána Prstenů, tak Sillmarillion i různé dodatky. Jackson pak všechno to, co zachytil Tolkien v knize, přenesl na plátno. Možná jinak žánrově, ale dokonale. Vždy se mi o trochu více líbily filmy, než kniha, kniha má charakter poetický a buší z něho srdce historika, Tolkiena. Film je pak jakýmsi epickým fantasy, který ve světě nemá obdoby. Masterpiece všech masterpieců. Mohl bych zde napsat sáhodlouhý román, co je na tomto filmu dokonalé, ale všechno je to zkrátka ve mně a vždy bude. ()

Copcorn

Dokonalý majstrštyk. Jeden z filmů který mě ovlivnil natolik, že po jeho zhlédnutí jsem už prostě nebyl tím stejným člověkem. Nestárnoucí srdcovka. ()

dan4815

Nestává se tak často, aby se podařilo převést laterální dílo do filmové verze tak, aby to uspokojilo obě strany. Myslím si, že tato série knih má hodně početnou a ortodoxní základnu fanoušků, kteří filmy ale přijali. Kouzelné na filmech je i to, že až masochisticky jejich prodloužené verze nabízí tolik obsahu, že máte na nějakou dobu vystaráno. Sám jsem si dal všechny prodloužené verze za sebou, a není nic těžšího... teda je, těžit někde v uranových dolech. Tím ale nechci říci, že prodloužené verze této trilogie jsou nudné, jen jsou velmi obsáhlé a dlouhé, proto doporučuji s odstupem času jednotlivé díly zhlédnout. Fantastické vyprávění děje ve spojitosti s výbornými herci a doprovodným soundtrackem je první díl naprostou srdcovkou. Ona epičnost některých momentů je ve filmovém prostředí ojedinělá, nikde jinde jsem scény tak neprožíval, jako u LOTR. Peter Jackson je ve své práci geniální a do jisté míry nenahraditelný, není film z jeho repertoáru, který jsem hodnotil pod čtyři hvězdičky. ()

cesky_hrac

Před nedávnem jsem četl knižní předlohu a nemohl jsem se dočkat až to porovnám s filmem a.. No. Jak začít.. Celý film mi připadal uspěchaný ( A to jsem viděl dokonce speciální edici, který trvá víc jak 3 hodiny.) Asi tři postavy i nějaké události z knihy ve filmu zcela chybí . Nejsou tam ani naznačené, což mě hodně naštvalo. Např: Temný hvozd. V knize byl ale ve filmu o něm nepadla možná ani zmínka. Radši přečtu knížku než tenhle splácaný film ale nevadí mi ho znovu vidět. Doufám, že Dvě věže budou lepší a budou se lépe držet knižní předlohy:-) Dávám 6/10! ()

Renfield

Nazgûlové, postavy pro mě natolik zajímavé a především úchvatně provedené, že jejich vliv na celkový pocit z filmu je naprosto zásadní! Ale popořadě... To, že má Pána prstenů Peter Jackson velmi rád, je cítit prakticky z každé vteřiny děje. Nádherné a především trefně zvolené jsou veškeré lokace natáčení. Prakticky to stejné platí i o kostýmech, maskách, ale i výběru herců, kteří jsou do svých rolí mám pocit naprosto ideální. Zvláštní kapitolou je potom Andrew Lesnie a jeho kamera, dokonalá v detailech (motýl, kopyta koní...), ale i bojových scénách, či krajinných přeletech. Howard Shore vše doprovází v občas až (vhodně) idylických jemných melodiích, jindy zase patřičně temných, dunivých, chorálových... skvostné prolnutí! Sice jedna z mnoha takových scén, přesto nádherná, "Nazgûlové a jejich výjezd". Dění do Roklinky, je z mého pohledu tak výborné velkou měrou díky nim. Scény jako hledání hobitů v lese, souboj s Aragornem, nebo vrchol všeho, řeka a koně v podání Arwen (málem bych zapomněl, nádherné efekty v celém filmu), jsou jedny z nejlepších a současně i přes skřety z mého pohledu nejtemnějších, až hororových. Druhá polovina má zase vizuálně nádherně provedenou Morii, úchvatnou bitvu se skřety v ní. A přesto, méně je někdy více, svým způsobem komornější první polovina v tomto velmi silném celku vítězí, samozřejmě jen o tenký prsten. 90% ()

Carline

Kdybych byla nezasvěcený divák, asi by Jackson dostal hvězdiček víc. Film sám o sobě je vizuálně téměř dokonalý a i herecké obsazení je slibné. Ale s Knihou se to nedá ani srovnat. Zdálo se mi zbytečné chodit na další dva filmy. ()

lukasd

Když jsem to viděl poprvé, tak jsem rozhodoval mezi 4* a 5*, ale jako součást vynikající trilogie si to jednoznačně zaslouží 5*! ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera