Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

Lichty

Nějak nevím, s čím bych měl tento filmový unikát srovnat. Johnny Depp je zde kouzelně zakřiknutý a Gary Farmer se také předvedl v dobrém světle. Hudba též velice svérázná, ale je tu něco, co mne nutí dát plný počet hvězd a cosi, co jen pouhé tři. A možná v tom právě tkví kouzlo Mrtvého Muže. Ta rozporuplnost a přemýšlení při závěrečných titulcích určitě stojí za ty dvě hodiny sledování. ()

xylofonka

Je to western nebo zvláštní filosofická úvaha o ceně života a smrti, nebo je to prostě a jednoduše úchvatný černobílý film na který se můžete dívat pořád dokola, protože je v něm vždycky něco, čeho jste si před tím nevšimli? ()

BigFishPop

Nie som filmový odborník a neviem to vyjadriť fundovanými frázami. Skrátka - ten film na mňa pôsobil zvláštne magicky. A tá hudba.... Teda tá gitarka..... Magické. ()

Filisthin

Lyrická báseň o posmrtném životě? Tento film si musí zamilovat všichni, kteří mají rádi básně W. Blakea a já jsem se doněj úplně ponořil. Každý moment jsem hltal dialogy, záběry, symboly... Pro mě jeden z nejlepších filmových zážitků! Oblíbené scény: "Yes, do you know my poetry?", Průchody kovbojským a indiánským městem, Nobody ()

Černákočka

Johnny s dlouhými vlasy – i to by stačilo na hodně slušné ohodnocení....:-DDD Navíc je tu ale snový černobílý obraz a úletový příběh o barvitém putovaní ke smrti, to vše za parádního hudebního doprovodu. 100% ()

vince

Vôbec nechápem o čo tu vlastne šlo, moc podivný a opravdu dosť nudný film, s jedným čudákom väčším ako druhým. Očakával som podľa komentárov strhujúce dielo ale toto? Fakt nezáživné, aspoň pre mňa. Kladmi je asi len ten gitarový doprovod ktorý sa asi zapáči každéme, lebo je prítomný celý film a aj to že je to niečo nové. ()

vandalka

Sledovat přerod zmateného a poněkud plaššího Billa Blakea (v podání Johhnyho Deppa) v ... no, v "mrtvého muže" je skutečně úžasný zážitek. Teprve díky tomuto filmu jsme si uvědomila, že ten "slizoun" z Jump Street a Noční můry aj. podivností je vynikající a všeho schopný herec. Jinak Jarmush je samozřejmě jako obvykle sázka na jistotu. Mrtvý muž patří rozhodně mezi mou nejoblíbenější desítku - ten herecký koncert, tu atmosféru, tu chmurnou komičnost s nádecham zmaru naprosto miluju. ()

Tomket

Film Mrtvý muž, je nádherný a moderně točený western se s spoustou humoru. Hlavní postava William Blaik alias "mrtvý muž" (=věčný Johnny Depp) přijíždí na západ s představou, že bude pracovat jako úředník v lokální industriální továrně. Tomu říkám kurwa odvaha. Už při první příležitosti se seznámením místních zvyků - řekl bych, místy až naturalisticky vylíčeno - kontrast: mezi mladým, umytým, učesaným, slušně oblečeným mladíkem, s neobviklým kloboukem a s brýlemi, bez tabáku, dodávající dojmu, že jěště neokusil krásu ženy, že znal procházky kolem kolonád, při pravidelné četbě románů, přijíždějícího z východu, se ocitá v "kráse" westernového městečka, kde po pravé straně v denním světle provozuje prostitutka felaci místnímu kovbojovi, před nohama se vám prohání prase, místo dlažby z kostek, bláto, kaluže, špína a smrad kdekolivě na přání. K tomu před svými bulvami na vás vírá cizí elegán, oblečen v západním střihu s motýlkem a velikanským frňákem... No, prostě toto musíte vidět:) Nádech humoru je cítit v každé scéně, že medvěde? Nebojte se černobílého filmu, určitě to byla správná volba a o to více tomto westernovém žánru. O příjemný akustický a zvukový efekt se postaral výstřední kytarista, zde spíše folkového naladění - Neil Young, a skvěle doplňuje obrazovou část filmu. Hudbu složil po skouknutí filmu a je mi jasný v jakym byl stavu:) Hodně povedený film. ()

e(l)a

Tak nevím... Buď je na mě tento film příliš intelektuálně náročný, nebo mi jen nesedl, možná to bylo i proto, že jsem ho viděla večer, kdy už se mi trochu zavíraly oči, ale zkrátka mě nějak výrazně nezaujal. Rozvláčnost děje mi vůbec nevadila, nicméně děj jako takový mě nechal chladnou. Možná proto, že nemám příliš v lásce westerny, nevím. Nicméně režie velmi dobrá, výborné herecké výkony nelze zpochybnit, Johnny Depp opět nezklamal. K filmu perfektně sedící znepokojivá hudba. Přesto, že mě nějak zvlášť neoslovil, kvalitu tohoto filmu nemůžu zapřít. ()

Sollozzo

Psychologický western?...Proč ne. Mrtvý muž neměl ambice stát se kasovním trhákem, protože není určený pro masy. Je to film spíš o tom "co naleznete v křoví pod papírem", nebo jak by řekli psychologové "o hledání sebe sama a o ceste za poznáním nekonečna" :-). Ale snímek mě zaujal hlavně dokonalou kamerou, kde by se každý záběr dal zarámovat. Smysl pro detail v kompozici scén a navíc ještě černobílý obraz...prostě bájo. To všechno podbarvené kytarou skvělého Neila Younga. Do toho vždy výborný Depp a jako nejlepší prodejce tabáku, Alfred Molina. ()

Tiiso

Na J.Jarrmusche tzv. méně alternativní filmeček. Dozajista J.Deep famózní. Dá se na něj ty dvě hodinky bez problémů dívat aniž bych našel hluchá či nudná místa v jeho projevu. Černobílá barva mě problémy nedělala a bluesová kvílivá kytara soundtracku je příjemně poslechová. Já westerny hodně můžu a tento neobvyklý pohled na dobu, kterou představuje je mě blízký. Zkrátka dávám pět hvězd a věřte že na velké projekci je snímek velmi přesvědčivý. ()

Astrebleue

Naprosto ojedinělý film, který mě udivil.Skvělé dílo, které ale nevyváží fakt, že Nobody mi vzhledem nesedl, asi to měl být účel, proč vypadá, jak vypadá, ale mě rušil celkový dojem, který jsem získala.Námět je to ale výjimečný. ()

Tetsuya

Ty jsi William Blake? Jo, jsem... Znáte moje básně? Zdaleka né, tak složité a vážné, jak se zdá. Ovšem díky brilantní režiji Jima Jarmusche jde o velmi osobité a působivé dílko. ()

zElina

Nechybí mu nic. Nechutnosti, ponurost, nádech westernu, také dost vtipných pasáží. Černobílá scéna podbarvovaná drsnou tóninou kytary tvoří neopakovatelné kouzlo. Protahovaný děj je v tomto případě na místě. Vykreslení vztahu a situace nutí k očekávání něčeho čeho se dočkáte a to v krásném podání. ()

Rodin

Tak tohle mě dostalo. Smrt hlavního hrdiny po pár minutách filmu a následná kaskáda absurdit a temné atmosféry - KLOBOUK DOLŮ, PANE JARMUSCHI! ()

Shredder

Nadherne, fascinujuce, skvostne. Jarmusch stvoril filmovu poeziu. Tie 2 hodiny mi ubehli neskutocne rychlo, ziadny podobny film som este nevidel. Johnny Depp ako vzdy skvely a prekvapil ma aj Gary Farmer - Do you have any Tobacco? ()

M4rkl4r

Tento snímek mi vůbec nepadl do noty svým zpracováním - vleklá kamera, postupné prolínání obrazu a vůbec celá stylizace mi připadala předimenzovaná - příliš melancholie a hlavně ty atmosférou nadladěné kytarové struny! Jednotlivé scény tak vypadají poněkud kýčovitě a to neskutečně pomalé prolínání obrazu je velmi neestetické - člověk si občas připadá, jako by sledoval jednotlivé klipy z nostalgií nabité vzpomínky nějakého ostříleného veterána. Celkově to na mě působí tak trochu utahaným dojmem a připadá mi, že se film soustředí víc na sebe, než na samotného diváka. Co ale musim pochválit, jsou herecké výkony, charismatické postavy a správně švihlé dialogy. 7/10 ()

Voyer

Every night and every morn, Some to misery are born, Every morn and every night, Some are born to sweet delight. Some are born to sweet delight, Some are born to endless night... ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)