Temný Kraj

Režie:

Jitka Bártů

Hudba:

Robert Jíša

Lukáš Vaculík, Kristýna Badinková Nováková, Jan Teplý ml., Karel Zima, Martin Trnavský, Saša Rašilov nejml., Tereza Kostková, Jan Novotný (více)

Odborník na sériové vraždy Petr Kraj se ve svém zdravotním volnu na malebném venkově dostává společně s nalezeným psem a nezkušenou trojicí okresních policajtů k vyšetřování šesti případů sériových vražd, ve kterých ožívá stejně temné zlo jako ze starých pověstí a strašidelných legend.
Pražský elitní kriminalista z oddělení vražd Petr Kraj dává ze zdravotních důvodů sbohem velkoměstu a usazuje se na chátrající faře po svém strýci v malebném kraji opředeném strašidelnými legendami a pověstmi. Na zdánlivě poklidném venkově si ale připadá opuštěný stejně jako osamělý strom za vesnicí, ke kterému ho vážou vzpomínky z dětství. Jeho návrat ke kořenům není v žádném ohledu snadný, ale postupně také propadne nostalgické atmosféře a tajemné malebnosti venkova. Navíc potkává i nové kolegy z okresního oddělení, kteří se díky němu dostanou k vyšetřování spletitých případů sériových vražd a získají příležitost k profesnímu i osobnímu růstu. Plachá Naďa Hamplová, snaživý Vojta Coufal a bodrý Pepa Sláma se vyznají v temných zákoutích svérázného kraje a jsou Petrovi těmi nejlepšími parťáky při objasňování zločinů a oporou ve chvílích, kdy všem nemilosrdně ubíhá drahocenný čas... (TV Prima)

fafejt001

ZATÍM po dvou dílech předčasné hodnotit i když . . . To s tím psem byl trapaaas !!! V lese leží chlupáč a pak si veze jiného . Kdo za to může , kdo za to může . . . Jinak je tam Vaculík asi jediný , solidní herec na tento žánr . Ten Teplý ml. tam je asi omylem , takže stojí to celé na jednom herci . INU , není to málo holky Bártovic ????? Myslím , že lepší už to , asi , nebude . ()

Dzonysek

Bavilo mě to, a to hodně. Řešení kriminálního případu vždy ve dvou dílech poskytuje dostatečnou časovou dotaci pro rozehrání vedlejších dějových linek, mnohdy tedy není pachatel zcela jasný až do závěru. Rozhodně to přispívá i k celkovému napětí. Povedlo se dost věcí - kamera, hudební podkres, dialogy. Postavy rozhodně nejsou "ploché" jako v jiných seriálech, ale naopak dost propracované, herecké výkony lze jednoznačně vyzdvihnout, jsou velmi uvěřitelné. Skvělí Vaculík, Bareš, Suchařípa i Nováková. Janovi Teplému věřím postavu arogantního namachrovaného floutka, no už méně seladona a místního Casanovi, který dostane všechno, co před ním neuteče na strom. Fakt na to nemá charisma ani vizáž. Skvělé a uvěřitelné i vedlejší role a postavičky (namátkou Nebřenský, Rašilov, Karel Zima, Jakub Žáček, Zuzana Kajnarová atd.). Název odkazuje k tomu, že kraj, kde se případy odehrávají, je temný - myslím, že celkovým laděním seriálu se i tohle povedlo. Jako jasně - ve skutečném kraji v ČR se během cca 2 let neodehraje přes 10 sérií vražd s desítkami mrtvých, tohle by asi bylo trochu moc i na průměrně lidnatý americký stát. Ale vyčítat seriálu tuhle skutečnost je asi takový argument, jako že se vraždí ve fiktivním kraji. Velmi příjemné překvapení a to průměrné hodnocení kolem 50% tady naprosto nechápu. ()

DeDanu

Pomalé sice, ale vůbec ne špatné. Nebo docela dobřé, ale dosti pomalé. (Uháčkovala jsem šálu a neuteklo ani jedno očko:-))) Některé věci dosti humorné ( např.Pepa píše v zimě svou knihu na nezateplené půdě. Jeho přestavitel na můj vkus dost přehrává. Telenovelní linka Krajova syna.) Za Egona jedna hvězda navíc :-)) ()

bearmeedek

Primácké seroše jsou předem odsouzeny k záhubě. Pouze několik komentářů s přirovnáním k Temnému případu (TP) mě po delším váhání přinutilo kouknout na první příběh o dvou dílech. Takže - úvodní znělka je trapnou a sprostou kopíračkou TP. Vše ostatní nemá s TP nic společného a případná srovnání jsou urážkou TP. Ten mdlý guláš mohl mít jen jeden díl a stačilo by to. Vše vysvětluje, když se podíváme, co všechno dosud ony dvě autorky stvořily. Pocházejí prý z Jihlavy. U nás na Vysočině je roky proslulé jedno jihlavské zařízení nacházející se na kopci. Jo, a abych nezapomněl - hudba. Druh hudby, který se používá snad výhradně v amerických filmech (steel kytara ap.) do našich pastvin teda vůbec nezapadnul. A všechno tajemné, drsné, napínavé a hlavně detektivní bylo jen běžným a náhodným průjmem. ()

rigby

Ze začátku to vypadalo jako hodně slabý odvar Rapla. Nutno říct, že Vaculík má stále osobité charisma, a tak jsem neodolal a díval se dále. Bohužel další příběh byl již velmi slabý a s dalšími díly se to propadalo do hloubky podprůměrné telenovely, ze kterého to vybředlo až v posledním příběhu, ostatně hodně naivním. Na zapadlou vesničku nečekané množství sériových vrahů. Nešťastné je také dělení na příběhy po dvou dílech. O hereckém obsazení nemá smysl psát, protože to je zcela otřesné a jednotlivé postavy jsou jen bezduchými loutkami. Scénář nedostatečný, bez jakékoli invence a smyslu pro soudnost. Dalo se stavět alespoň na charismatu Lukáše Vaculíka, ale i to bylo postupně zahozeno a hlavní hrdina zmizel v bahně jiných citečků. A přitom jeho vztah k místní veterinářce vypadal tak nadějně a jako jediná dvojice měli šanci zaujmout diváka. Nakonec z toho vznikl totální průšvih, který jsem přetrpěl do konce už snad jen ze setrvačnosti. Bohužel ani druhá série nebyla lepší. Jakoby se autoři nepoučili z nezdarů. Už od začátku to pěkně skřípalo ve scénáři. Dvě hodiny nudy a pak přijde superdetektiv Kraj a okamžitě všem sdělí, kdo je vrah, aniž by se předtím vůbec o případ zajímal. Na tyhle slátaniny opravdu nemám čas. Jen doufám, že autoři už nepíší další pokračování. ()

• Natáčeno v Konojedech a v Praze. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Aby si tvůrci seriálu byli jisti, že se jejich příběhy podobají realitě, povolali na pomoc kriminalistu Josefa Lottese, který vyšetřoval více než tisíc vražd. (rakovnik)
  • Krajův (Lukáš Vaculík) nalezený retrívr Egon se ve skutečnosti jmenuje Tobiáš a v době natáčení mu bylo 5 let. [Zdroj: iPrima.cz] (rakovnik)