Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Espen je nejmladší ze tří synů chudého farmáře. Doma jej používají jako rodinného otloukánka, který není schopný žádné užitečné práce a jen chodí po lesích s hlavou v oblacích a chytá lelky. Jeho jediným úkolem, který mu doma svěřili, je udržovat v kamnech oheň, aby nevyhasl. A je asi jen náhodou, že právě on v lese potkal princeznu Kristin, která je právě na útěku ze svého rodného hradu. Kristin je pořádně tvrdohlavá, nevěří na staré báchorky o Králi trollů, který má zálusk na princezny, a hlavně si ani náhodou nechce vzít namyšleného prince Frederika, kterého jí vybral otec. Den před svými osmnáctými narozeninami tedy dává přednost cestě do neznáma. Bohužel nedlouho po setkání s Espenem zjistí, že ty povídačky o trollech jsou pravdivé. Mezitím se nic netušícímu Espenovi podaří další malér. Nedokáže ohlídat ani uhlíky v kamnech a díky své roztržitosti podpálí celou chalupu. A tak když král vyhlásí pátrání po neposlušné dceři a slíbí její ruku a půl království tomu, kdo jí najde, bratři neváhají a vyrážejí na výpravu. Ti starší, aby pro rodinu získali novou střechu nad hlavou a ten nejmladší by rád ještě i tu její ruku. Z jejich cesty se záhy stane velké dobrodružství, na kterém potkají spoustu příšer, magie i kouzelných míst. A na konci pak čeká hrozivý a nepřemožitelný Král trollů. (Cinemart)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (146)

Mkartaylas56 

všechny recenze uživatele

Jako u mě dobrý. Ne vážně, Cesta za králem trollů je podle mě hodně fajn pohádka pro celou rodinu, která má svou specifickou a příjemnou severskou atmosféru a i díky ní vypadá film opravdu kouzelně. Navíc pro mě to bylo poprvé, co jsem sledoval film v norštině a pro mě to svým způsobem přidalo na té již zmíněné kouzelnosti a kdybych se díval na české znění, tak bych pravděpodobně neměl stejný názor jako mám nyní. Samozřejmě jak už je u tohoto žánru zvykem, tak se i tady ke konci sklouzávalo spíše ke klišé, ale mě to pro tentokrát nijak nevadilo a po delší době jsem tedy opět mohl vidět dobrou pohádku. 70% ()

gu-staff 

všechny recenze uživatele

Někdo si na Seznamu nad timhle honil brko tak intenzivně, až jsem neodolal a sosnul to z éteru. A popravdě bych tomu honimírovi nejrači nasypal drcenou papričku Dragon Breath na uzdičku. Klišoidní scénář, kde místo Piškutoly s pinDykem a tim třetim dickem lítaj po Roverkách nějakej Oje Bålstrøm, Umå Stilse a Pøs Rålnøhu. Jeden je blbější než druhej, nakonec ten třetí nejblbější zabije trolla zrcátkem a žije s princeznou až do smrti. K tomu místo Nábojedoluku a Tohovodmilíře hrajou nějaký severský odrhovačky. Takže nuda gzblití. Troll vypadá cirka asi jako obyvatel pražského šervůdu, když vyleze ráno s prázdnou krabicí a plnym měchýřem z křoví u výdechu z metra. Ale abych to jenom nehaněl, ta scéna, kde je asi 5 minut záběr na nahatou princeznu, jak si lechtá kocoura a vemínka, to byla bomba. (bohužel si dělám prdel). Ale možná muj negativismus vyplývá z toho, že jsem to - debil - stáhnul v ruštině, kterýžto zlojazyk mi způsobuje bolení hlavy, noční běsy a torzi varlat. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Asi na ty poctivé tři hvězdy to vystačí, ale že by mě to nějak bavilo... Kamera, výprava a filtry jsou opajcované z Pána prstenů a Hobita (ostatně ten hlavní hrdina, Popelák Espen, mi Froda hodně připomínal), příběh kopíruje všechna pohádková klišé, na jaká si vzpomenete, a dokonce to chvílemi vypadá jak pohádka od Trošky, to když postavy v jednom kuse někam běhají, padají a řvou, aby to jako bylo vtipné. Líbí se mi, že hlavní hrdina je nešika, který má ale víc štěstí, než rozumu, takže většinou vyhraje jen proto, že mu někdo pomůže, ne díky své chytrosti. Princezna vypadala oteklá jak po třídenním flámu v Radost FX, a ti dva bráchové jsou oba také archetypy, jaké najdeme třeba v pohádce O statečném kováři - jeden tlustý, co furt žere, aby bylo ha ha ha, husa, druhý zabedněný drsoň, který ale tady prohlédne, jak fajn má pitomého bráchu. A princ je samozřejmě malý prďola, sobecký, zlý, zamindrákovaný a závistivý. Některé záběry kamery jsou hezké, triky ušly a musím přiznat, že přes veškerou lacinost a chtěnost vtípků jim dva tři vyšly a zasmál jsem se jim. Ale celé té předem jasně dané partě jsem nefandil, přišli mi nesympatičtí, a možná mohl hrát Espena spíš ten, co vypadla jak mladý Val Kilmer, ten aspoň uměl trochu hrát. Navíc je od začátku hned jasné, kudy a jak povede cesta, takže si jen odškrtávám povinné "pohádkové" položky jako veselé setkání Espena s princeznou, čarodějnice, hospoda, tajemný artefakt (meč, který se stejně moc do akce nedostane a kdoví, kde skončí), vysvobození, potrestání prince... nuda. Chybí tomu nějaká šťává, drajv, ozvláštnění, něco neviděného a nečekaného, malý šmrnc, prostě život. Celé je to prostě chtěná kopírka, a podle toho to vypadá. ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

Pokud k tomu přistoupím jako k oddychovce pro děti, pak se mi to moc líbilo. Na druhou stranu, co jiného od toho taky čekat, že jo? Parádně udělané, vtipné, místy i napínavé, s pěkným příběhem, archetypy dobra a zla - tohle jsou podle mě základní atributy kvalitní pohádky. Nenáročným divákům můžu jenom doporučit. 90% ()

dubinak 

všechny recenze uživatele

Docela pěkná, ač ne příliš originální pohádka, která se ale podle mě svou severskou mytologií, českým prostředím a maskami musí českému publiku hezky zavděčit. Je tu tak nějak všechno, co si na klasické pohádce můžete odškrtnout. Výhodou tu jsou i sympatické postavy a humorem to taky plní očekávání. Že na ty pohádky ale zas tak nejsem, tak dávám tři úctyhodné hvězdy. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Jde o první díl plánované trilogie, přičemž na pokračování se již pracuje a třetí díl je ve fázi plánování. (Martrix)
  • 9 natáčecích dnů strávili norští filmaři v České republice, kde se na natáčení podílela česká produkční společnost Sirena FIlm. Točilo se na Křivoklátě, v bývalém vojenském újezdě v Brdech, v lomu Amerika, na Děčínském Sněžníku, u Dolského mlýna (u soutěsek v Hřensku), v Barrandovských atelierech a Prachovských skalách. Ve filmu si zahráli i čeští herci. [Zdroj: Totalfilm.cz] (TotalFilm.cz)
  • Scénář je napsán na motivy ústně tradované legendy, kterou v 19. století sepsali Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe. Původ legendy se uvádí na 13.–14. století. Přesto je toto teprve jeho první filmová adaptace. (Martrix)

Reklama

Reklama