Láska kvete v každém věku a umí pěkně zatočit s našimi plány a životy. Americká romantická komedie oceněná třemi Oscary. Obchodník v nejlepších letech, Johnny Cammareri zcela nečekaně nabídne v restauraci sňatek ovdovělé účetní Loretě Castoriniové. Ta zcela zaskočena jeho nabídku přijímá. Tato výchozí situace rozehrává příběh, v němž se vše točí kolem lásky, milostných tužeb, záletů a partnerské věrnosti v jedné italskoamerické rodině. Vše jakoby ovlivňoval všemocný měsíc blížící se k svému úplňku, nečekanou důležitost v životě Lorety přitom pozvolna získává mladší bratr Johnnyho, pekař Ronny Cammareri... Půvabná romantická komedie, kterou natočil významný hollywoodský režisér Norman Jewison (Šumař na střeše, Jesus Christ Superstar, ...A spravedlnost pro všechny), je vystavěna na dokonalém scénáři a výborných hereckých výkonech Olympie Dukakisové, Nicolase Cage a půvabné Cher. Film byl nominován v šesti kategoriích na Oscara a tři ceny získal (Cher za nejlepší hlavní ženskou roli, Olympie Dukakisová za nejlepší vedlejší ženskou roli a John Patrick Shanley za původní scénář). (Česká televize)

TV spot

hrumsrt

Když do sváru dvou rozhádaných bratrů přijde ještě ženský prvek, který má sloužit jako pojítko mezi oběma uraženými tábory, ale místo toho se stane jen dalším důvodem, proč spolu nemluvit, zdá se už vše ztraceno... Pod vlivem úplňku a nastupujících let se čtyřicetiletá ovdovělá Loreta rozhodne přijmout nabídku na sňatek od milého obchodníka. Nejde v žádném případě o akt lásky, nýbrž něco mezi zoufalým, vypočítaným rozhodnutím, které se jeví jako poslední šance, že by se šednoucí Loretě ještě podařilo trávit čas po boku svého chotě.. Co asi bude obchodník, Johnny, zač, když takhle bez lásky a poznání chce vstoupit do manželství? Stará škola? Loreta se svojí role chce uchopit, co to jde a chce na svojí vytouženou svatbu pozvat i Johnnyho mladšího bratra Ronnyho (někdy ty rodiče vyloženě chtějí, aby si ty jména pletli), se kterým se před lety rozešli ve zlém.. Ovšem rozdílnost obou bratrů jak v půvabu, tak povaze nechá Loretu na pochybách, zda jí to snad netáhne k tomu druhému... Ale může si ještě dovolit zkoušet rozhodovat se srdcem a dát šanci Ronnymu, anebo je na čase poslechnout rozum a vdát se za nepříliš atraktivního Johnnyho... Pod vlivem úplňku je dílem legendárního Normana Jewisona, který je znám především pro svoje muzikálové kousky, jenž se staly americkou filmovou klasikou, ale možná až tady bych mu shodil poklonu... Jde o jeden z těch romantických filmů, který kromě tradičního přikreslování si některých situací představuje složitosti lásky a nedokonalosti ústředních protagonistů. A současně si krásně hraje s divákovým očekáváním, kdy jsem v první půlhodině filmu čekal daleko jinou podívanou laděnou ve styly takové Zelené karty... Je to samozřejmě tendence dramatizovat události, ale přece takhle by si to oni zasloužili.. Hezká podívaná se solidními hereckými výkony, která navíc vrcholí krásně absurdní rodinnou večeří... 75% ()

castor

Místy humorná sonda do života newyorských Italoameričanů, kteří rádi jí a stejně rádi melou. Ovdovělá účetní dostává nabídku k sňatku, ovšem všechno je nakonec jinak a hříchem zavrženého snoubence vlastně bylo to, že byl trouba. A že se na scéně objevil jeho mladší bratr, toho času cholerický pekař. Osvědčený režisér Norman Jewison nabízí sérii milostných tužeb a záletů, místy půvabných situací, nejvíc se mu ovšem daří v práci s herci (Cher, Olympia Dukakis, Nicolas Cage). Že bych se ale rozplýval nad dialogy nebo se popadal za břicho, tak to zase určitě ne. ()

nascendi

Náhodní čitatelia mojich komentárov si možno všimli, že som neskrývane prieberčivý divák romantických filmov. Dokonca som v novej ČSFD zistil, že romantické filmy dominujú aj v žánre filmov, ktoré som videl. Takže tento trojoscarový zázrak to od začiatku nemal u mňa jednoduché. Videl som ho pred jedenástimi rokmi a pamätal si, že tam hrá Cher. To nie je veľa. Dnes som zistil, že tam hrá aj môj neobľúbený Nicholas a že sa dej odohráva v talianskej komunite. Vedel som že sú to také priťažujúce podmienky, že ani obeť rekonštrukčnej chirurgie so závideniahodnou hrivou to nezachráni. Ale dopozeral som to bez najmenšieho zaujatia a ponechal pôvodné hodnotenie. Nič viac pre ten film urobiť nemôžem. ()

kleopatra

"Nejsme dokonalí, sněhová vločka je dokonalá, hvězdy jsou dokonalé, my ne, my děláme chyby, vybíráme si ty nepravé, máme zlomená srdce......". Hlavní roli tu nehraje ani tak okouzlující Cher a Nicolas Cage jako úplněk, pod jehož magickým vlivem lidi alespoň na chvíli ztratí kontrolu nad svým rozumem a nechají se vést srdcem. Je tu láska, vášeň, rodinné tradice a hodnoty, je tu krásná hudba, je tu kouzlo, je tu vtip. A především jsou tu jedineční herci, za všechny chválím Nikáčka, který sice žádnou cenu nedostal, ale vášnivý pekař patří mezi jeho nejopravdovější chlapy. ()

farfalla

Milá romantická komedie z italské čtvrti v New Yorku. V rodině Castoriniů se mají všichni rádi. Loretta (Cher) je účetní a žije v domě s rodiči a s dědečkem. Přes ulici mají obchod a dům její strejda a teta. Její přítel Johnny Cammareri (Danny Aiello) ji konečně požádal o roku. V zápětí však musel odcestovat na Sicílii, protože jeho maminka byla na smrtelné posteli. Před odjezdem však ještě požádal Lorettu, aby se spojila s jeho bratrem Ronnym (Nicholas Cage) a přesvědčila ho, aby jim přišel na svatbu. Jenomže Ronny je zahořklý vůči bratrovi, a tak se Loretta s ním nejdřív musí spřátelit. S příchodem Ronnyho se do Lorettina života dostala vášeň, barvy, opera. Poznala však, že i její rodiče se potýkají s citovými problémy. Malá semknutá italská rodina je vykreslena prostřednictvím průpovídek, rad, jídla. Skoro 1/3 textu je v italštině. Cher je velmi dobrá mezi ostatními herci. Už jsem ji viděla v několika filmech (napr. ´Silkwood´ a ´Mask´) a vždy si drží dobrou úroveň. Píseň ´That´s Amore´ Deana Martina zazní v průběhu úvodních i závěrečných titulků. (https://www.youtube.com/watch?v=XHtdGJfVd2w) ()

• V úvodních záběrech je pohled na plakát lákající diváka na operu "La Bohéme", mezi tvůrci této opery si lze přečíst několik zajímavých jmen. Jedním z nich je Theoni V. Aldredge, což je výtvarná kostymérka filmu Pod vlivem úplňku (1987). (Terva)
  • Pracovní název filmu byl The Bride and the Wolf. (Terva)
  • Natáčení probíhalo převážně v New Yorku v lokalitě Brooklyn. Několik sekvencí bylo natočeno v Torontu v provincii Ontario. (Terva)

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (více)

Zemřela herečka Olympia Dukakis

Zemřela herečka Olympia Dukakis

02.05.2021

Ve věku 89 let zemřela oscarová herečka řeckého původu Olympia Dukakis. Svůj filmový debut prožila v roce 1964 ve filmu Lilith a objevila se i jako matka Dustina Hoffmana ve filmu John a Mary z roku… (více)