Reklama

Reklama

Vynikající kriminální komedie rozehrává mistrovskou šachovou hru mezi šarmantním milionářem Thomasem Crownem (Steve McQueen) a mazanou vyšetřovatelkou pojišťovny Vicki Andersonovou (Faye Dunawayová). Znuděný Thomas se z životního rozmaru rozhodne, že uskuteční velkou bankovní loupež. Najme pět lupičů, kteří se vzájemně nikdy nepotkají, a zosnuje puntičkářský plán, jenž vyjde bez sebemenšího zádrhelu. Thomas zlodějíčky vyplatí, zbytek nehorázné sumy uloží na švýcarské konto, aby začal nový život, daleko od Bostonu a zdejší korporace. Zádrhel se však objeví v neméně půvabné a inteligentní Vicky, která je pojišťovnou vyloupené národní banky pověřena, aby celý případ prozkoumala. Teprve tím začne pro všechny zúčastněné to pravé dobrodružství, v němž nebude nouze o napětí, lásku …a falešnou hru. Kdo ale nakonec zakončí partii šach matem? Ačkoli slavná kriminální romance dosáhla na Cenu Akademie i Zlaté glóby za hudbu (Michel Legrand, Alan a Marilyn Bergmanovi), snímek proslul strhujícím způsobem vyprávění, na němž se výrazně podepsala jak rozvážná režie zkušeného Normana Jewisona (V žáru noci, Šumař na střeše, …a spravedlnost pro všechny, Jesus Christ Superstar), tak promyšlená prvotina právníka a scenáristy Alana Trustmana, jenž dále proslul scénářem k akčnímu thrilleru Bullittův případ (kde si taktéž zahrál Steve McQueen). Dynamiku příběhu posiluje na hollywoodský styl dobově netradiční práce se zmnoženým rozděleným obrazem, souběžně uvádějícím hned několik akcí současně (split screen). Tvůrci se inspirovali avantgardní montážní technikou Christophera Chapmana, která byla uvedena v Montrealu na mezinárodní výstavě Expo 67. A byl to právě Chapman, jenž ve spolupráci s pronikavou kamerou velikána Haskella Wexlera (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Rozhovor, Přelet nad kukaččím hnízdem) a hned trojicí pohotových střihačů (Hal Ashby, „Buzz“ Brandt a Ralph E. Winters) umocnil takřka jazzovou obrazovou jízdu, dodnes oslňující svou nápaditostí. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (135)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Originální námět (není to typická kriminálka kde se jen střílí, jako spíš chytrá romantická komedie) slušné herecké výkony v hl. roli znuděný milionář playboy a lupič gentleman Thomas (Steve McQueen) a chytrá a atraktivní policejní vyšetřovatelka Vicky (Faye Dunaway). Co je oba pojí? Samozřejmě v první řadě erotické jiskření jak jinak:-) Krásná šedesátá léta ze vším všudy i s krásnou hudbou jak jinak...Fantastická mnohokrát kopírovaná Harrisonova píseň Windmills Of Your Mind to jen potvrdila.Ten experiment s rozděleným obrazu, tak že divák může vidět více scén najednou se mi celkem zamlouval. Ve své době, tedy v době plné experimentů jak ve filmu tak v hudbě to mohla být docela bomba a nebo to spíš diváky mátlo a rušilo..Nevím jestli byl první svého druhu (Bostonský škrtič byl až rok 68'). Film se dočkal i remaku a sice v roce 99' s Pierce Brosnanem.... ()

necisty 

všechny recenze uživatele

Musím přiznat, že jsem byl dost zklamán. Starší filmy s tímto osazenstvem mám většinou rád a rozhodně to bylo hlavně i na tu dobu velmi dobře natočeno, některé záběry... klobouk dolů před kameramanem, divím se, že nebyl nominován na nějaké ocenění. Herci taky super, Faye byla fakt nádherná ženská a ta šachová partie, perfektní. Ale děj je dle mého katastrofa - než se začne něco dít, tak uteče půlka filmu a pak se to ke konci snaží rychle dohnat a do konce to nestihnou. Hlavně paní vyšetřovatelka přijde na některé složitější úseky provedení loupeže seksakramentsky rychle až je to absurdní a závěr jakoby nevěděli jak to ukončit, přišlo mi to celé bez rozmyslu, slepené střípky, které samy o sobě nejsou nic. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Záver excelentný, zvyšok prevažne vata, až na jednotlivosti spomínané betelgeusom. Pritom som bol zvedavý na originál, pretože prv videný remake pozostával z oprskov (odpadu). Ale: občas som si počas "iskrenia medzi Stevom a Faye" odbehol do kuchyne čosi zamaškrtiť - a nič. Jednoducho som nemal pocit, že by som o čosi prišiel. To nie je žiadne štigro pre film, sledovaný divákom, ktorý v 99% prípadoch kuká filmy neprerušovane od úvodných po záverečné titulky. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Nebylo to špatné, ale rozhodně Aféra Thomase Crowna s Brosnanem je lepší. Brosnan byl showman a elegán, který rozhodně nepůsobil hloupě. Tady je Thomas Crown vylíčen jako zbohatlík, který se nudí životem, a tak si vymyslí dokonalou loupež. Dunaway je tady šik, lážoplážo si randí s Crownem a pak by ho nechala zatknout. Takže ve výsledku fajn film, ale předělávka z roku 1999 je rozhodně lepší. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Do paměti se vryje Případ Thomase Crowna tím, že má styl a hvězdné obsazení ústřední dvojice. Ve světě kinematografie nejde o nic zásadního, ale natočené je to s nadhledem a příjemně. Scéna šachového duelu se dá považovat za nejkrásnější a nesmyslnější flirt, jaký se kdy na filmovém plátně objevil. Geniální dedukce půvabné vyšetřovatelky, které by trumfly snad i samotného Sherlocka Holmese, sice mohou vyvolávat shovívavý úsměv, ale jsou jen potvrzením toho, že snímek funguje mnohem lépe jako romantický milostný příběh než jako kriminálka. Celkový dojem: 75 %. ()

Galerie (92)

Zajímavosti (15)

  • Poznávací značka Rolls-Royce Thomase Crowna (Steve McQueen) je TC, tedy jeho iniciály. (gug)
  • Kluzák N9860E, který Steve McQueen pilotuje na začátku filmu, je Schweizer SGS 1-23H-15 a v New Yorku se stále používá. (Caszidy)
  • Představitelka jedné z hlavních rolí Faye Dunaway si po 31 letech zahrála v dalším snímku o Thomasi Crownovy, a to Aféra Thomase Crowna (1999), tentokrát menší roly psychiatričky. (Olík)

Související novinky

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (více)

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (více)

Reklama

Reklama