Reklama

Reklama

Vynikající kriminální komedie rozehrává mistrovskou šachovou hru mezi šarmantním milionářem Thomasem Crownem (Steve McQueen) a mazanou vyšetřovatelkou pojišťovny Vicki Andersonovou (Faye Dunawayová). Znuděný Thomas se z životního rozmaru rozhodne, že uskuteční velkou bankovní loupež. Najme pět lupičů, kteří se vzájemně nikdy nepotkají, a zosnuje puntičkářský plán, jenž vyjde bez sebemenšího zádrhelu. Thomas zlodějíčky vyplatí, zbytek nehorázné sumy uloží na švýcarské konto, aby začal nový život, daleko od Bostonu a zdejší korporace. Zádrhel se však objeví v neméně půvabné a inteligentní Vicky, která je pojišťovnou vyloupené národní banky pověřena, aby celý případ prozkoumala. Teprve tím začne pro všechny zúčastněné to pravé dobrodružství, v němž nebude nouze o napětí, lásku …a falešnou hru. Kdo ale nakonec zakončí partii šach matem? Ačkoli slavná kriminální romance dosáhla na Cenu Akademie i Zlaté glóby za hudbu (Michel Legrand, Alan a Marilyn Bergmanovi), snímek proslul strhujícím způsobem vyprávění, na němž se výrazně podepsala jak rozvážná režie zkušeného Normana Jewisona (V žáru noci, Šumař na střeše, …a spravedlnost pro všechny, Jesus Christ Superstar), tak promyšlená prvotina právníka a scenáristy Alana Trustmana, jenž dále proslul scénářem k akčnímu thrilleru Bullittův případ (kde si taktéž zahrál Steve McQueen). Dynamiku příběhu posiluje na hollywoodský styl dobově netradiční práce se zmnoženým rozděleným obrazem, souběžně uvádějícím hned několik akcí současně (split screen). Tvůrci se inspirovali avantgardní montážní technikou Christophera Chapmana, která byla uvedena v Montrealu na mezinárodní výstavě Expo 67. A byl to právě Chapman, jenž ve spolupráci s pronikavou kamerou velikána Haskella Wexlera (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Rozhovor, Přelet nad kukaččím hnízdem) a hned trojicí pohotových střihačů (Hal Ashby, „Buzz“ Brandt a Ralph E. Winters) umocnil takřka jazzovou obrazovou jízdu, dodnes oslňující svou nápaditostí. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (133)

Aelita 

všechny recenze uživatele

Erotická, psychologická, detektivní no-win šachová partie mezi znuděným podnikatelem milionářem a nezávislou pojišťovací vyšetřovatelkou ‒ opravdový filmový požitek, ke kterému mimo jiné přispěla i tzv. multidynamická technika zobrazení (multi-dynamic image technique ‒ viz http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-dynamic_image_technique , které se nejvíce přibližuje československý polyekran použitý na Expo 67). ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Začíná to dobře, ale postupně se z toho stane pohříchu nudný film. Jiskření mezi Stevem McQueenem a Faye Dunaway je sice místy přímo hmatatelné (hlavně při šachové partii), jenže co je to platné, když mě to celé příliš nezajímá, natož aby mě to něčím nadchlo. O rok mladší britská odpověď Italian Job s Michaelem Cainem je úplně jiná liga. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

» Úvodná a úžasná sekvencia prepadu banky piatimi chlapíkmi v tmavých okuliaroch, oblečených v oblekoch, totiž predznamenáva, že mám s takýmto brilantným prístupom počítať až do záverečných tituliek « 『 ...Prichádzajú šikovní filmári z hnutia : „Nový Hollywood” , ktorí si so sebou taktiež prinášajú poriadnu dávku tvorivej kreativity, a tej majú na rozdávanie všade navôkol... 』Ešte stále žijúca režisérska legenda - Norman Jewison ma doteraz nikdy nesklamala, je to nesmierne talentovaný, všestranný človek, ktorý má po ruke extrémne „vycvičených” spolupracovníkov, jednoducho, obklopuje sa nimi, napríklad, Hal Ashby je režisérom filmu Harold a Maude, ľudia s prehľadom, už dávno vedia, čo myslím, ale ja by som ho chcel uviesť, ako charizmatického strihača - par excellence, všímajte si, ako je rozdelená obrazovka, dokonale ovládané remeslo v strižni, a ďalej nadviažem na kameramanský pojem: H-a-s-k-e-l-l W-e-x-l-e-r, ktorého vnímam, ako perfektnú kapacitu vo svojom obore - Hlavný kameraman, a keď teraz do toho následne primiešam hercov - Steve McQueen, prezývaný skrátka, ako “The King of Cool” , tak tento BOREC vyzerá vždy super, v čomkoľvek sa objaví, že kráska Faye Dunaway mu totálne podľahne, normálne som sa do nej na chvíľu zamiloval, ich „šachová partička” má všetko, čo vysvetľujem o pár riadkov vyššie, tak vzniká vynikajúci c-o-c-k-t-a-i-l, ktorého som sa nedokázal nabažiť !!! Fantázia filmovej všechuti ! ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Když se člověku sejdou v jednom snímku dva herci, patřící mezi jeho NEJoblíbenější, navíc podpořeno faktem, že se jedná o opačné pohlaví, je o zážitek postaráno. Člověk potom i snáze odpustí absenci silnějšího příběhu a pouze se kochá tímto volně plynoucím snímkem. Pro ještě příjemnější zážitek doporučuji otevřít lahvinku kvalitního ( bílého ) vína, k tomu zauzenou panenskou svíčkovou, bagetu (nenutím, každý může sáhnout po svojí oblíbené kombinaci :o) ), mozkové závity tu nemusí příliš namáhat a jentak se nechat lehce unášet volně plynoucí režií Normana Jewisona. Člověk se sice chvílemi neubrání dojmu, že tento snímek si dal Steve za odměnu, aby se mohl proletět větroněm, ukojit své závodnické choutky a prohnat čtyřkolku po písečné pláži, či se procházet uličkami s krásnou Faye Dunaway, ale budiž mu to přáno. Zvlášť, když to diváka ani na chvíli nenudí. Přiznávám ( bez mučení ) pro tyto starší ( volně plynoucí snímky ) s " pravými chlapi, nikoliv práškama vyhoněnými, nagelovanými slečinkami " jsem měl vždy slabost. Tento patří rozhodně k těm povedenějším - 80% p.s. jestliže nejpůsobivější výklad šachů jsem slyšel zde http://www.csfd.cz/film/70594-the-wire-spina-baltimoru/ , potom v tomto snímku jsme svědky bezesporu té nejjiskřivější šachové partie, která se kdy na filmovém plátně objevila. Že byl Steve předurčen k porážce již od samotného začátku, zvlášť když Faye nehrála tak úplně fér, to je každému jasné již po prvních tazích. Ještěže existujou i jiné hry, že Steve :o) ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Styl v týlu akce. Mozek sítě. Nepolapitelný. Svobodný. To nejlepší šampaňské, které nemůžete mít. Svůdně jiskří, jen pár dní. Vzdušnou čarou posílá polibek ohnivý, poslední. Muž s kontem, se zářivým úsměvem, scénu á la James Bond opouští. Nebesa. Ovzduší smyslně zelektrizují. Charismatičtí salonní hráči. Sousoší vášně na tahu, na výši. Zavlní se záclonky. Zachvějí se šachové figurky. Horko sálá. Myšlenky tekou jako žhavá láva. Pohled její, pohled jeho si jen jedno žádá... ()

Galerie (92)

Zajímavosti (15)

  • Poznávací značka Rolls-Royce Thomase Crowna (Steve McQueen) je TC, tedy jeho iniciály. (gug)
  • Bugina, s níž se ve filmu po pláži prohání Thomas Crown (Steve McQueen) a Vicky Anderson (Faye Dunaway), je Volkswagen Roadster Dune Buggy - Meyers Manx 1965. (Rodimus)
  • Představitelka jedné z hlavních rolí Faye Dunaway si po 31 letech zahrála v dalším snímku o Thomasi Crownovy, a to Aféra Thomase Crowna (1999), tentokrát menší roly psychiatričky. (Olík)

Související novinky

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (více)

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (více)

Reklama

Reklama