Reklama

Reklama

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

(TV film)
  • Česko Bůh s námi (více)

Obsahy(1)

23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn? (Česká televize)

(více)

Recenze (184)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Ve filmu V Tichu režisérův osobitý, pro mě velmi povedený, artový styl vyprávění fungoval až neuvěřitelně silně, i když film sám nemá u širšího publika vetší odezvu. Zde tento styl naráží dost tvrdě. Mně osobně se opět líbil, skvělé prolínání scén i jakýsi obraz vnitřní psychologie postav, kterému se např. Vávra, krom samotného Husa, zcela vyhýbal. Současní herci mě také bavili, toto rozhodně považuji za herectví vyšší úrovně, nicméně počáteční skvělé tempo se po chvilce nějak vytratilo a přece jen televizní film, který nemá ani osmdesát minut, svižnost nutně potřebuje. Celovečerní zpracování a minimálně pět set komparzistů by, dle mého, zajistilo velkolepou podívanou, jež naznačuje např. závěrečná, velice povedená poprava, i tak ale budu režisérovu tvorbu nadále sledovat. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Co to bylo? Těšil jsem se na historický tv film se zajímavým tématem a byl bych ochotný přehlédnout že se tisícihlavé bitvy točí o dvou lidech, ale proboha něco tak nudného úplně debilně vyprávěného jsem už dlouho neviděl od ČT. Obsazení, kostýmy i atmosféra doby za dvě hvězdy, ale vyprávění voiceoverem unylým hlasem manželky Matyáše to dorazilo. Těžké zklamání roku pro mne. ()

Reklama

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Velmi jsem se těšila na historický film o událostech, které předcházely třicetileté válce, kterak čeští stavové zaseli vítr a sklidili bouři, navíc s Evičkou Josefíkovou v jedné z hlavních rolí. Problémem ovšem bylo to, že Eleonora Gonzagová, kterou zde ztvárnila a jež podle této adaptace už od defenestrace ovlivňovala Ferdinanda II. Štýrského, se za něj provdala až roku 1622... To myslím jako komentář k mému hodnocení úplně stačí, zvlášť když zbytek už se objevuje už v ostatních komentářích. Ve srovnání s takovou Marií Terezií dost propadák. Krásné kostýmy, krásná a upjatá Evička a dobrý Dobrý, zbytek celkem pod psa. 😕 ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Poc celkem slušně zvládnutých projektech o Janu Husovi a Karlovi IV. jsem se na tohle docela těšil, ale to byla chyba. Začnu pozitivy a těmi jsou kostýmy, což mě zase tak nepřekvapilo, a obsazení. Všichni herci do svých rolí seděli jako pověstná prdel na hrnec a o to víc naštvalo, jak to celé dopadlo. Jiráský zvolil pomalé tempo a mystický nádech plný dlouhých monologů i dialogů, které prakticky nic neříkaly a člověk, který se v dané historii neorientuje, se nemá šanci nějak chytit. Zvláštní místo tu má Thurnova manželka, která jakoby stála za každým krokem svého muže a tím i celého Stavovského povstání, což je pochopitelně nesmysl. Samotná bitva na Bílé hoře je o pár výstřelech z mušket, pěti koních a spoustě kouře, takže by bylo lepší, kdyby byla jen zmíněná, protože efekt by to mělo stejný. Jediné, co se tak trochu povedlo, byla poprava na Staroměstském náměstí, ale to je sakra málo. To už se víc vyplatí pustit si zkrácenou verzi Lekára umierajúcého času, než tohle. 15% ()

Enšpígl odpad!

všechny recenze uživatele

Taková megasračka si snad nezaslouží ani odpad. Bylo to hloupý jak knoflík vedle zipu. Naprosto nepodstatné scény dostávají větší prostor než slon v zoo, hudba která mě po 5 minutách vysloveně srala. Absolutní nedění na kterým se podíleli tři televze !! To je neuvěřitelný, kdo psal tak vyplevený dialogy ? Fuj tajbl , rychle pryč odsud. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (3)

  • Film byl natáčen na Pražském hradě, na zámcích Kratochvíle a Telč, na hradě Švihov a dalších místech. (Amneris)
  • Při natáčení popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí byla použita stejná latexová hlava herce a zejména kaskadéra Antonína Hausknechta, jako v seriálu Labyrint (od r. 2015), kde ztvárnil představitele rytířského řádu, pana Vitolda, kterému hlavu setne postava Jana Brudera v podání Viktora Preisse. Ve snímku Bůh s námi si naopak zahrála hlavu jednoho z popravených měšťanů (taktéž v podání Antonína Hausknechta), akorát jí byly přidělány bílé vousy. (RadimHavl)
  • Současně s filmem vznikla také jeho dokumentární mutace pod jménem Defenestrace 1618. V ní, kromě hraných pasáží, vystupují i historici, kteří dané téma zpracovávají. Dokumentární verze obsahuje 74 archiválií od 17 institucí z ČR a ze zahraničí a projevy 4 historiků z České republiky, Rakouska, Velké Británie a Francie. (Cheeter)

Reklama

Reklama